Nuotraukas rado ir apie jas naujienų portalą tv3.lt informavo skaitytoja.
Pernai spalio 9 d. Inga Vilčinskienė atnaujino savo „Facebook“ profilio nuotrauką. Joje moteris su savo vyru Mindaugu Vilčinsku pozuoja vilkėdami uniformomis, kurios akivaizdžiai nėra jokios Lietuvos Respublikos institucijos pareigūnų apranga.
Nuotraukos su uniformomis – masalas Rusijos propagandistams
Lietuvos kariuomenė atsakė, kad Vilčinskų nuotraukose matomos uniformos „neturi nieko bendro su Lietuvos kariuomene“. Karo istorikas Valdas Rakutis patikslino, kad tai gali būti būti Trečiojo Reicho arba Rytų Vokietijos kariuomenės uniformos.
V. Rakutis įspėjo, kad vilkėdami fašistų uniformas Vilčinskai daro paslaugą Rusijos propagandistams – šie kauniečių turinį gali išnaudoti skleisti melą, neva Lietuvą valdo naciai.
„Suverenų judėjimai tam ir yra, kad keltų sumaištį“, – pridūrė istorikas.
Iš kur Vilčinskai gavo šias uniformas, nėra žinoma, tačiau Lietuvoje, anot V. Rakučio, jų gauti nesudėtinga.
„Yra įvairios restauratorių grupės. Gal kas nors pasiuvo. Galiausiai, tokią uniformą galima rasti ir turguje“, – sakė istorikas.
Giriasi padirbtais dokumentais
Daugiau keistų įrašų publikuota I. Vilčinskienės „TikTok“ paskyroje. Dalinamės neredaguotu įrašu.
„Kaput naci. kas tu? o aš? nes tu gal europietis esi, arba įsivaizduoji juo esąs! ne jug tu esi isitikines jog tu esi, ai bijokit ruso gi, arba kovido“, – nerišlia kalba teigiama viename iš įrašų.
Kitoje nuotraukoje, publikuotoje sausio 7 d., pavaizduoti netikri Lietuvos Respublikos pasai. Prierašas šalia nuotraukos skelbia (kalba netaisyta – red. past.): „Visi mano legalus turimi. dvilypė asmenybe. taigi būk atsargus nes rytoj nežinosi kas aš!“
Tai, kad dokumentai padirbti, rodo, vien jų spalva – nuotraukoje pasai yra mėlyni, kai tikrieji LR pasai yra vyšnnės spalvos. Kaip rašėmę anksčiau, Vilčinskai laiko save suverenais: neprįpažįsta Lietuvos įstatymų ir institucijų, neturi galiojančių asmens dokumentų.
Apie suverenus pasisakė VSD
Dėl įstatymo apribojimų ir žvalgybos veiklos ypatumų Valstybės saugumo departamentas (VSD) negali viešai komentuoti individualių atvejų, bet patikino, kad renka ir analizuoja informaciją apie Lietuvoje veikiančias ekstremistines ideologijas propaguojančias grupes – tarp jų ir suverenų – ir šių ideologijų nuostatų sklaidą informacinėje erdvėje.
VSD apibendrintą informaciją apie apie antivalstybinę ekstremistinę ideologiją išpažįstančių suverenų judėjimą Lietuvoje ir jų keliamas grėsmes pasisakė pernai. Anot VSD pareigūnų, „suverenai“ pasižymi ne tik kitokiu gyvenimo būdu. Jų ideologija dažnai turi aiškių sąsajų su priešiškais režimais, o kai kurie „suverenai“ jiems palankūs tiesiogiai.
„Vadinamieji „suverenai“, kuriais esantys skelbiasi ir savo vaikus iš valstybės laikinos globos pagrobę sutuoktiniai, vadovaujasi valstybės teisėtumą neigiančia antivalstybine ekstremistine ideologija.
„Suverenais“ pasiskelbę asmenys nepripažįsta valstybės institucijų sprendimų ir yra įsitikinę, kad gali nevykdyti teisės aktuose įtvirtintų gyventojų pareigų.
Nuosekliai laikantis „suverenų“ idėjų neįmanoma išvengti konfliktų su valstybės institucijomis, galinčių peraugti į smurtinius susidūrimus, ypač su policijos pareigūnais. Kai kurie „suverenai“ Lietuvoje pasižymi agresyvia retorika, linkę nevykdyti teisėtų policijos pareigūnų reikalavimų, yra ideologiškai palankūs Rusijos ir Baltarusijos režimams“, – nurodyta VSD vertinime.
Nuo 2021 m., kai šalyje pastebimai išaugo „suverenais“ save laikančių asmenų skaičius bei aktyvumas, apie šiame judėjime vykstančius procesus VSD informaciją teikia sprendimų priėmėjams ir teisėsaugos institucijoms.
Vilčinskai Lietuvos nepripažįsta, bet pašalpų prašė
Kaip žinoma, šių metų liepos 18 dieną ryte sutuoktiniai pagrobė tris savo vaikus, nors mažamečiai, teismo sprendimu, buvo laikinai atskirti nuo tėvų, kadangi šie ne tik neleido vaikų į ugdymo įstaigas, bet nesudarė sąlygų jiems socializuotis, vengė tikrinti vaikų sveikatą, nebendradarbiavo su specialistais, o M. Vilčinskas beveik visuomet visur rengdavo šou, šaukdavo, aiškindavo apie savo bendruomenės nuostatas.
Kaip pasakoja su situacija susipažinę asmenys iš Kauno, Vilčinskai kurį laiką gyveno Vokietijoje, bet 2022 metais grįžo į Lietuvą ir apsigyveno savivaldybės suteiktame socialiniame būste. Abu sutuoktiniai save laiko Vilčinskų bendruomenės nariais, laisvais, gyvais žmonėmis, tai yra suverenais, kurie nepripažįsta valstybės, jos institucijų, neturi asmens dokumentų.
Nors nepripažįsta valstybės institucijų, bet Vilčinskai 2022 metais rudenį kreipėsi į savivaldybę prašydami socialinės pašalpos ir socialinės paramos mokiniams. Bet abu sutuoktiniai neturėjo jokių galiojančių asmens dokumentų, todėl savivaldybė tokios paramos skirti negalėjo.
Paskui M. Vilčinskas atsisakė bet kokių socialinių paslaugų, o nuo 2022 metų rudens prasidėjo problemos su vieno vaiko mokykla – vyriausias vaikas masiškai nelankė pamokų. Pavyzdžiui, per tris mėnesius 9-erių metų vaikas praleido 171 pamoką.
Šių metų sausį susirūpinimą išreiškė ir jaunesnių vaikų ugdymo įstaiga – Kaune įsikūręs lopšelis-darželis. Nors buvo registruoti sąrašuose, bet abu vaikai darželio nelankė nuo pernai spalio. Vienas iš vaikų buvo priešmokyklinukas, o priešmokyklinis ugdymas yra privalomas. Tačiau darželio atstovams susisiekus su M. Vilčinsku, šis bendradarbiauti atsisakė.
Savivaldybės Socialinių paslaugų skyriui bandant susisiekti su vaikų mama Ieva, telefonu atsiliepė vyras, kuris, kaip pasakoja su situacija susipažinę asmenys, elgėsi labai keistai: iš pradžių prisistatė M. Vilčinsku, paskui aiškino esantis Vilčinskų bendruomenės pirmininkas ir pareiškė, kad norėdami bendrauti socialinių paslaugų centro darbuotojai turės pasirašyti Vilčinskų bendruomenės atsiųstą sutartį su įkainiais.
Vaikai ir toliau nelankė mokyklos bei darželio. Aiškėja, kad savivaldybė praktiškai šoko sirtakį aplink šią šeimą – netgi pasiūlė ugdymo šeimoje galimybę, kas būtų reiškę, kad tėvai būtų galėję mokyti savo vaikus pagal nustatytą pradinio ar pagrindinio ugdymo programą. Bet niekas į tokį pasiūlymą neatsakė.
Dėl visų problemų buvo kreiptasi į Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą, bet tėvai pagalbos nenorėjo, nesutiko bendradarbiauti, neadekvačiai vertino padėtį, nesudarė galimybės išklausyti vaikų, todėl specialistams neliko nieko kito kaip tik kreiptis į Kauno apylinkės teismą dėl leidimo paimti vaikus iš šeimos.
Teismas 2023 metų gegužės 30 dieną tokį prašymą patenkino, todėl trys vaikai nuo birželio atsidūrė Kauno vaikų gerovės centre „Pastogė“.
Vasarą Vilčinskai pagrobė savo tris vaikus
Birželio mėnesio pradžioje sutuoktiniai ir už įvairius nusikaltimus teisiamas Antanas Kandrotas-Celofanas jau bandė išsivežti vaikus, bet tuomet jiems sutrukdė iškviesti policijos pareigūnai.
Net ir esant tokioms sudėtingoms aplinkybėms tėvai turėjo teisę reguliariai matytis su vaikais, bet tėtis Mindaugas susitikimų metu elgėsi neadekvačiai, todėl buvo kreiptasi į policiją ir prokuratūrą dėl M. Vilčinsko naudojamo psichologinio smurto prieš vaikus.
Vilčinskams netgi bandyta organizuoti atvejo vadybą, tačiau nors sutuoktiniai į posėdį atvyko, M. Vilčinskas elgėsi pasibaisėtinai, šaukė, aiškino, jog visos institucijos yra įsiskolinusios Vilčinskų bendruomenei. Vienas posėdis buvo nutrauktas, o į kitą sutuoktiniai neatvyko, todėl realiai jiems suteikti pagalbos nepavyko.
Galiausiai, liepos pradžioje buvo nuspręsta dar kartą kreiptis į teismą dėl tėvų valdžios apribojimo – tai jau būtų reiškę nebe laikiną, o nuolatinį vaikų globos atėmimą iš tėvų.
Bet sutuoktiniai nieko jau nelaukė – pasiėmę „Fiat“ mikroautobusą, registruotą Vokietijoje, vaikus išsivežė pastūmę vieną „Pastogės“ darbuotojų.
Vilčinskai kaltinami pagrobę tris savo vaikus, kuriuos teismas buvo leidęs iš jų paimti. 5, 7 ir 9 metų amžiaus vaikai, kuriuos liepą galimai savavališkai iš Kaune esančio vaikų gerovės centro „Pastogė“ pasiėmė tėvai, buvo surasti Lietuvos pasienyje su Baltarusija, kai, kaip teigė teisėsauga, šeima greičiausiai ketino kirsti sieną.
Vaikų tėvus ir juos automobiliu vežusį asmenį sulaikė Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai.
Vaikai iš šeimos buvo paimti birželį. Kaip skelbta, jie nelankė mokyklos, neturėjo asmens dokumentų, nesilankė pas gydytojus, šeima nepriėmė siūlomos pagalbos.
Vaikai iš šiol gyvena centre „Pastogė“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!