Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas pripažįsta, jog diskriminacijos problema Lietuvoje - aktuali, tačiau sako situaciją gerėjant.
"Reikia pripažinti, kad diskriminacija mūsų krašte dar retkarčiais pasireiškia, dažniausiai užimtumo ir švietimo srityse", - ketvirtadienį sakė V.Muntianas, sveikindamas Europos metų atidarymo konferencijos "Lygios galimybės visiems: politika, iššūkiai, dialogas" dalyvius.
Seimo pirmininkas pastebėjo, jog Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą dabar pasiekia daugiau skundų nei anksčiau, tačiau akcentavo, jog skundų gausa susijusi ne tiek su pažeidimų gausėjimu, kiek su padidėjusiu žmonių sąmoningumu ir pasiryžimu ginti savo teises.
"Skundų šiai tarnybai skaičiaus augimas parodo ne tiek pažeidimų didėjimą, kiek žmonių informuotumą bei aktyvumą, pasirengimą ginti savo pažeistas teises. Tai - viešumo ir skaidrumo pasekmė. Kitas pažangos veiksnys - pilietinė visuomenės pozicija, skatinanti įtraukti į šalies socialinės ir ekonominės plėtros procesą kuo įvairiausių pažiūrų, įsitikinimų, amžiaus, polinkių žmones. Tokia nuostata, manyčiau, nulems ir sėkmingą pernai rudenį priimtos Nacionalinės antidiskriminacinės 2006-2008 metų programos vykdymą", - kalbėjo V. Muntianas.
Seimo pirmininko manymu, Lietuvoje judama į priekį kuriant aplinką, kurioje žmogus nebūtų diskriminuojamas dėl jo lyties, etninės kilmės, religijos, negalios, amžiaus ar lytinės orientacijos.
"Manau, kad Lietuvos įstatymų leidėjų, šios srities valstybės institucijų, pirmiausia Lygių teisių kontrolieriaus tarnybos pastangos bei pasiekti rezultatai yra tikrai ženklūs, ne mažesni nei kitose Europos šalyse", - sakė V. Muntianas.
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba pernai nagrinėjo 135 galimus diskriminacijos atvejus - 130 skundų pateikė gyventojai, 5 tyrimai buvo atlikti pačios tarnybos iniciatyva.
Daugiausiai skundų 2006 metais pateikta dėl galimų pažeidimų darbo santykių srityje (37), valdžios ir valdymo institucijų veiklos (26), prekių ir paslaugų (21), švietimo įstaigų veiklos (10) srityse.
Lygių galimybių kontrolės institucija Lietuvoje įsteigta 1999 metais - tuomet darbą pradėjo
Moterų ir vyrų lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą, kuri 2003 metais buvo pavadinta Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, mat tada buvo priimtas Lygių galimybių įstatymas, išplėtęs tarnybos darbo ir kompetencijos ribas.