Trys įvykiai, kuriems šiemet sukanka 70 ir 20 metų, supynė Lietuvos, Rusijos ir visos Europos likimus.
Pirmiausia, tai nelemtasis Hitlerio ir Stalino 1939 m. sandėris dalytis tarp jų valstybių esančias tautas ir teritorijas. Sandėris vadinamas Molotovo-Ribbentropo Paktu, o jo pasekmės buvo Antrasis pasaulinis karas ir nesuskaičiuojamos pavergtų tautų nelaimės.
Tuometinė bolševikų Rusija, pasivadinusi SSRS, ir nacionalsocialistų Vokietija, pasivadinusi Trečiąja imperija, vergė ir kaimynų, ir savo tautas. Karo pabaiga paliko daugelį jų komunistinei tironijai dar ilgiems dešimtmečiams, nes padėtį įtvirtino kiti paktai, tik iš dalies keitę pirmojo žemėlapius. Baltijos šalių vietos nepakeitė nei Teheranas, nei Jalta, nei Potsdamas. Mums tebeliko galioti Molotovo ir Ribbentropo parašai, kol juos aukščiausiu valstybės sprendimu panaikino 1989 m. pabaigoje SSRS Antrasis liaudies deputatų suvažiavimas.
Molotovo-Ribbentropo pasirašymo datą pradėjome Lietuvoje viešai minėti, smerkdami ir reikalaudami teisingumo, o pirmiausia laisvės, Vilniuje 1987 m., po to 1988 m., o jau 1989 m. rugpjūčio 23 d. trys tautos – Lietuva, Latvija, Estija – išėjo į nepamirštamąjį „Baltijos kelią“. Pustrečio milijono susikibusių rankomis žmonių manifestacija nuo Vilniaus iki Talino skelbė pasauliui: „Reikalaujame laisvės! Nebegali toliau taip tęstis!“ Toks buvo antrasis įvykis, ir pasaulis nebegalėjo apsimesti, kad nemato.
Blogio imperija eižėjo neatlaikydama laisvės ir teisingumo reikalavimų. Smurtas ir prievarta nebebuvo visagaliai. Dirbtinis Europos padalijimas neteko jėgos ir prasmės, ir dešimtmečius mūryta, saugota, krauju sulaistyta Berlyno siena griuvo. Tai trečiasis įvykis.
Tik minimi kartu, nepamirštant visumos, šie trys įvykiai parodo istorijos virsmo galybę, kai galų gale laimi laisvė ir teisingumas. Paktas, panaikintas tik po 50 metų, ir jo politines pasekmes atmetusieji „Baltijos kelias“ ir Berlyno sienos griūtis, yra Europos paveldas, kurio nevalia nei iškraipyti, nei nutylėti.
Vytautas Landsbergis yra TS-LKD narys