Prezidento Valdo Adamkaus nuomone, skurdą galima nugalėti tik mažinant biurokratines kliūtis žmonių iniciatyvai ir leidžiant jiems patiems kurti savo gerovę.
Tai sakoma prezidento pasisakyme konferencijoje "Skurdo ir socialinės atskirties mažinimo politikos aktyvinimas". Kadangi V.Adamkus šią savaitę yra persišaldęs ir užkimęs, jo kalbą konferencijos dalyviams perskaitė prezidento patarėjas Ramūnas Vilpišauskas.
Prezidento iniciatyva surengtoje konferencijoje buvo apžvelgtos Lietuvos valstybės pastangos mažinti socialinę atskirtį, aptarta vykdoma socialinės įtraukties politika, įvertinti sunkumai bei ieškota būdų, kaip efektyviai įveikti skurdą.
V.Adamkaus kalboje apgailestaujama, kad kol kas santykinio skurdo mastai šalyje nemažėja.
Prezidento manymu, Lietuvos socialinės gerovės sistema yra neefektyvi, brangi ir pernelyg centralizuota. V.Adamkaus teigimu, skurdą padėtų įveikti skurdo prevencijos priemonių įgyvendinimas. Šios priemonės, prezidento įsitikinimu, turėtų būti skirtos kovai ne tiek su pačiu skurdu, kiek su jo kilimo priežastimis.
Prezidentas siūlė plėtoti socialines paslaugas, gerinti jų struktūrą, kurti sistemą, kurioje konkuruotų ir privačios, ir valstybės bei savivaldybių įstaigos.
Prezidentas yra įsitikinęs, jog iki šiol veikusią socialinės gerovės sistemą būtina decentralizuoti, nes arčiausiai žmonių esančios valdžios grandys geriausiai žino, kokių paslaugų ir sprendimų reikia vietos bendruomenėms.
V.Adamkus ragina siekti, kad piniginė socialinė parama Lietuvoje taptų tik socialines paslaugas papildančiu elementu, o ne pagrindine socialinės politikos ašimi. Prezidentas įsitikinęs, kad skurdą galima nugalėti tik mažinant biurokratines kliūtis žmonių iniciatyvai ir leidžiant jiems patiems kurti savo gerovę.
Trečiadienį Vyriausybės patvirtintame skurdo ir socialinės atskirties mažinimo 2007-2008 metais priemonių plane numatyta skurdo mažinimui skirti beveik 4 milijardus litų.
Tokiu būdu siekiama mažinti bedarbystę ir kokybiškas paslaugas žmonėms. Pinigai bus skiriami ilgalaikių bedarbių mokymui, subsidijuoti vyresnių nei 50 metų žmonių įdarbinimą. Taip pat ketinama mažinti vaikų skurdą ir sustiprinti pagalbą šeimoms, didinti neįgaliųjų, pagyvenusių žmonių užimtumą, padėti įsigyti profesiją iš įkalinimo įstaigų grįžusiems žmonėms.
Statistikos departamento duomenimis, 2005 metais apie 615 tūkst. Lietuvos gyventojų, arba 18 proc. visų šalies gyventojų gyveno santykiniame skurde.