Tautos prisikėlimo partija (TPP) siūlo Seimo narių pajamas mažinti dar labiau apkarpant lėšas su parlamentiniu darbu susijusioms išlaidoms.
TPP siūlymu, šios išlaidos būtų sumažintos nuo 1,7 iki 1 vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (VMDU), t.y. nuo 3801 iki 2236 litų.
Pasak TPP frakcijos seniūno Laimonto Diniaus, toks kelias - paprastesnis, be to, neiškyla klausimų dėl pataisų atitikties Konstitucijai.
Valdantieji ieško būdų, kaip dar šią kadenciją sumažinti parlamentarų atlyginimus.
Seimui pateikta Seimo statuto pataisa, kuria siūloma jį papildyti nuostata, kad „Seimas, įvertindamas šalyje bręstančią arba susidariusią sunkią ekonominę finansinę padėtį, Seimo narių bei Seimo narių pareigūnų atlyginimų dydžius atskiru įstatymu gali sumažinti“.
Šiuo metu Seimo statutas numato, jog „įstatymas dėl Seimo narių atlyginimo dydžio pakeitimo įsigalioja tik nuo kito naujai išrinkto Seimo pirmojo posėdžio dienos“.
Tačiau patiems atlyginimą reguliuoti leidžiantis projektas prieštaringų vertinimų sulaukė dėl galimo prieštaravimo tiek Konstitucijai, tiek etikos normoms.
Tai, jog Seimo statuto pataisa, kuria siūloma leisti parlamentarams leisti dar savo kadencijai sumažinti atlyginimus, gali kirstis su Konstitucija, savo išvadoje konstatuoja Seimo Teisės departamentas, remdamasis Konstitucinio Teismo 1999 metų lapkričio 9 dienos bei 2004 metų liepos 1 dienos nutarimais.
Seimo teisininkai pažymi, jog KT yra konstatavęs, kad „Seimo nario atlyginimas turi būti pakankamo dydžio, mokamas reguliariai, taip pat kad Seimo kadencijos metu įstatymu negali būti nustatytas mažesnis Seimo nario atlyginimas negu kadencijos pradžioje“.
Anot KT, „toks konstitucinis Seimo nario atlyginimo už darbą reguliavimas yra nustatytas tam, kad Seimo narys galėtų tinkamai atlikti savo, kaip tautos atstovo, priedermę“, tad, pasak Seimo teisininkų, svarstytina, ar projektu teikiamas Statuto pakeitimas atitiktų konstitucinę doktriną.
Lapkričio 17-ąją kadenciją baigęs Seimas paskutinėmis dienomis priėmė, o prezidentas praėjusią savaitę pasirašė Seimo statuto ir atitinkamo įstatymo pataisas, kuriomis sumažintos išmokos už išlaidas parlamentiniam darbui, tačiau pakeltas atlyginimas. Už šias pataisas, be kitų, balsavo ir dabar valdančiąją daugumą sudarančios Tėvynės sąjungos frakcija, 16 konservatorių buvo už, vienas - prieš ir vienas susilaikė.
Iki šiol Seimo nariai gaudavo 4,6 tūkst. litų atlyginimą neatskaičius mokesčių, dar apie 8,5 tūkst. sudarydavo išmokos už išlaidas parlamentinei veiklai. Po pertvarkos Seimo nariai gaus apie 11 tūkst. litų atlyginimą neatskaičius mokesčių, o sumažėjusi išmoka už išlaidas parlamentinei veiklai sieks 3,8 tūkst. litų.