• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jonavos trąšų gamintoja „Achema“ privalo sumokėti beveik 18,8 mln. eurų skolą už Klaipėdos suskystinų gamtinių dujų (SGD) terminalo išlaikymą. Lėšas įmonė turi pervesti dujų perdavimo bendrovei „Amber Grid“, galutinai nutarė teismas.

Jonavos trąšų gamintoja „Achema“ privalo sumokėti beveik 18,8 mln. eurų skolą už Klaipėdos suskystinų gamtinių dujų (SGD) terminalo išlaikymą. Lėšas įmonė turi pervesti dujų perdavimo bendrovei „Amber Grid“, galutinai nutarė teismas.

REKLAMA

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) rugsėjo 29 dieną atmetė „Achemos“ skundą ir paliko galioti Apeliacinio teismo ir Kauno apygardos teismo 2015-2016 metais priimtas nutartis. Teismai nurodė  „Achemai“ sumokėti bendrą 18,759 mln. eurų skolą už atskirais 2013-2015-ųjų laikotarpiais galiojusius SGD terminalo mokesčius, taip pat 6 proc. metų palūkanas.

Byla LAT buvo atnaujinta po Europos Sąjungos Teisingumo Teismo (ESTT) šiemet balandį priimto sperndimo, kad valstybės pagalba per SGD terminalo saugumo dedamąją, mokamą dujų infrastruktūros naudotojų, yra teisėta ir atitinka ES teisę.

REKLAMA
REKLAMA

LAT teigimu, „Achemos“ keliami klausimai dėl bendrovei tenkančios pareigos mokėti SGD terminalo  priedą analogiški anksčiau išnagrinėtai bylai, kai 2016-ųjų vasarį Aukščiausiasis Teismas „Achemai“ nurodė sumokėti SGD terminalo priedą ir delspinigius už 2013 metų sausio-rugpjūčio mėnesius.

REKLAMA

Anot LAT, nagrinėjant ankstesnę bylą buvo kreiptasi ir į Konstitucinį Teismą, kuris 2015 metais pripažino SGD terminalo veiklos ir finansavimo modelį teisėtu.

„Dėl to kasacinio skundo argumentai, kuriais iš naujo keliamas klausimas dėl SGD terminalo priedo prigimties, jo kaip valstybės pagalbos suderinamumo su ES teisės aktais, Europos Komisijos sprendimo vertinimo suderinant valstybės pagalbą, atmetami kaip nepagrįsti“, – rašoma LAT nutartyje.

„Achema“ iki 2015 metų birželio nemokėjo privalomų SGD terminalo išlaikymo mokesčių, motyvuodama per didele finansine našta. Konstituciniam Teismui 2015-ųjų balandį nutarus, kad įmonė privalo juos mokėti, gamykla bendrovei „Amber Grid“ 2015 metais iš viso sumokėjo apie 51,34 mln. eurų skolų už 2013-2015 metus.

REKLAMA
REKLAMA

Vadinamasis SGD terminalo priedas, skirtas terminalo statybai, galiojo 2013 metais ir iki 2014-ųjų gruodžio, vėliau jį pakeitė SGD terminalo dedamoji, kuri panaikinta nuo 2016 metų pradžios, ją pakeitus dujų pajėgumų mokesčiui.

„Achema“ teismams skundė beveik visus su SGD terminalo išlaikymu susijusius sprendimus. Grupės pagrindinė akcininkė Lyda Lubienė 2019-ųjų liepą aiškino, jog didžiausia įmonės akcininkė Energetikos ministerija grasina didinti terminalo mokestį, o tai „Achemai“ gresia bankrotu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bendrovė taip pat pabrėžia, kad Europos Sąjungos Bendrasis Teismas 2021 metų rugsėjo 8 dienos sprendimu nustatė, kad valstybės pagalba SGD terminalo išlaikymui teikta 2016, 2017 ir 2018 metais „buvo nesuderinama su vidaus rinka ir neteisėta“, todėl nagrinėjant bylas dėl šių laikotarpių Lietuvos teismai turės „turės panaikinti Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos sprendimus, kuriais buvo nustatytas SGD terminalo dedamosios dydis 2016, 2017 ir 2018 metais“.

„Achema“ valstybei valdomai „Amber Grid“, surenkančiai mokestį už SGD terminalo išlaikymą, šių metų rugpjūtį buvo skolinga 5,579 mln. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų