REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), vadovaujant Europos prokuratūrai, atlieka itin didelės apimties ikiteisminį tyrimą dėl, kaip įtariama, sukčiaujant įgytų Europos Sąjungos (ES) ūkio fondo ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšų, kurių bendra suma siekia daugiau nei 650 tūkst. eurų, bei pasikėsintų įgyti dar per 106 tūkst. eurų. Visoje Lietuvoje pareigūnai atliko 46 kratas, per jas sulaikyti 27 įtariamieji, 3 iš jų suimti.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), vadovaujant Europos prokuratūrai, atlieka itin didelės apimties ikiteisminį tyrimą dėl, kaip įtariama, sukčiaujant įgytų Europos Sąjungos (ES) ūkio fondo ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšų, kurių bendra suma siekia daugiau nei 650 tūkst. eurų, bei pasikėsintų įgyti dar per 106 tūkst. eurų. Visoje Lietuvoje pareigūnai atliko 46 kratas, per jas sulaikyti 27 įtariamieji, 3 iš jų suimti.

REKLAMA

Surinkti ikiteisminio tyrimo duomenys leidžia pagrįstai įtarti, kad asmenys, pasinaudodami Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritimi „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“, galėjo imituoti projektų, kuriems jau buvo skirta beveik 650 tūkst. eurų parama, vykdymą. Įtariama, kad lėšų užvaldymo schemą organizavo keturi verslo partneriai, valdantys žemės ūkio paslaugas teikiančias bendroves.

Įtariama, kad keturi organizatoriai, žinodami, kad jų bendrininkai, kurie paraiškose bus įvardinti kaip „jaunieji ūkininkai“, paramos lėšomis finansuojamų projektų patys neįgyvendins ir tik imituos jų įgyvendinimą, į savo sumanytą schemą įtraukė mažiausiai 16 giminystės, draugystės, santuokos, darbo santykių, juridinių asmenų valdymo ir kitais ryšiais susijusių asmenų.

REKLAMA
REKLAMA

Įtariama, kad nusikaltimo bendrininkai Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) 2021 metų vasarą pateikė mažiausiai 20 paraiškų finansavimui gauti. Pagal šias paraiškas įtariamiems nusikaltimo bendrininkams buvo išmokėta daugiau kaip 650 tūkst. eurų.

REKLAMA

Teisėsaugai pradėjus ikiteisminį tyrimą nustatyta, kad įtariami organizuotos grupės nariai, panaudodami finansinės paramos lėšas, kaip įtariama, projektinės veiklos imitavimo tikslais, sudarė apsimestinius sandorius (dėl paskolų, agrarinių paslaugų suteikimo ir pan.), taip pat apsimestinius žemės ūkio paskirties sklypų pirkimo–pardavimo sandorius su tarpusavyje giminystės ryšiais susijusiais, bendrus ūkius valdančiais fiziniais ir juridiniais asmenimis.

REKLAMA
REKLAMA

Surinkti duomenys leidžia pagrįstai įtarti, kad šie sandoriai buvo sudaryti įgyvendinant organizuotos grupės nusikalstamą sumanymą imituoti įsipareigojimų vykdymą projektų įgyvendinimo laikotarpiu.

Taip veikdami įtariamieji organizuotos grupės nariai savo naudai įgijo 650 tūkst. eurų bei kėsinosi įgyti dar beveik 106 tūkst. eurų ES paramos ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšų.

Praėjusią savaitę Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Šiaulių, Klaipėdos apskrityse buvo atliktos 46 kratos, kuriose dalyvavo beveik 100 FNTT pareigūnų. Po kratų buvo sulaikyti 27 įtariamieji, tarp jų ir įtariami organizatoriai, trims iš jų buvo skirta griežčiausia kardomoji priemonė – suėmimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kratos buvo atliekamos organizatorių bei vykdytojų gyvenamosiose vietose, pagalbinėse patalpose ir jų naudojamuose automobiliuose. Atliekant kratas rasti ir paimti tyrimui reikšmingi finansinės apskaitos dokumentai, sutartys, užrašai, kompiuteriai ir telefonai su reikšmingais duomenimis, aptikta ir paimta keliasdešimt tūkstančių eurų grynųjų pinigų. Be to, rastos ir galimai narkotinės medžiagos – dėl jų tyrimą atlieka Lietuvos policija.

Galimai padarytos žalos atlyginimui užtikrintas laikinas nuosavybės teisių apribojimas turtui, kurio vertė siekia per 654 tūkst. eurų.

REKLAMA

Ikiteisminiam tyrimui vadovauja Lietuvos Europos deleguotieji prokurorai. 

Už sukčiaujant įgytą didelės vertės svetimą turtą galima griežčiausia bausmė – laisvės atėmimas iki aštuonerių metų. Dokumentų suklastojimas ir jų panaudojimas griežčiausiai baudžiamas laisvės atėmimu iki šešerių metų.

Teisėsaugos ir FNTT atstovų komentarai

Apie vykdomą tyrimą pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo Europos deleguotasis prokuroras Vytautas Kukaitis ir FNTT Neteisėtos paramos prevencijos ir tyrimo valdybos viršininkė Jekaterina Grudinskaja.

REKLAMA

V. Kukaitis teigė, kad eilė asmenų įgijo beveik 750 tūkst. eurų, apsimetę jaunaisiais ūkininkais, gavo finansavimą. 4 asmenys – organizatoriai. Sukčiavimas buvo vykdomas patasruosius metus. Nusikalstamomis veikomis įtariami asmenys buvo sulaikyti.

„Nusikalstamos veikos daromos apsimestiniais sandoriais, įsigijami žemės sklypai, klastojamos sutartys. Šiuo metu ikiteisminis tyrimas yra aktyvioje stadijoje“, – pridūrė V. Kukaitis.

K. Grudinskaja pasakojo, kad buvo atliktos 46 kratos, sulaikyti 27 asmenys. Trims iš jų skirta griežčiausia kardomoji priemonė – suėmimas. Per kratas paimti telefonai, kompiuteriai, keliasdešimt tūkstančių eurų grynųjų pinigų. Taip pat buvo rasta ir narkotinių medžiagų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiuo metu padarytas turto areštas 650 tūkst. eurų sumai. Tokios nusikalstamos veikos yra prioritetas“, – teigė K. Grudinskaja.

Žemės sklypai buvo perkami apsimestiniu būdu, sudarant sutartis su apsimestiniais jaunaisiais ūkininkais. Įtarimai jiems taip pat pareikšti. Jų statusas šiame tyrime dar yra tikslinamas.

Prokuroras pridūrė, kad viskas prasidėjo 2021 m. ir tęsėsi iki šių metų: „Nė vienas asmuo nėra susijęs su valstybės tarnyba. Specialiųjų liudytojų statusas yra suteiktas keletui asmenų. Dėl didelės vertės sukčiavimo asmenims gresia laisvės atėmimas iki 8 metų, o dėl dokumentų klastojimo – iki 6 metų nelaisvės.

Organizatorius siejo su kitais žmonėmis įvairūs ryšiai – nuo giminystės iki buvusių darboviečių. Jie turėjo gausų specialių žinių kiekį. Tas žinias asmenys įgijo dirbdami ankstesnėse darbovietėse.“

Vėl konservatoriai prisidirbo, dabar jau ūkininkais apsimetinėja ...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų