„Pagal įvykių datas, taip. (...) Tarp anksčiausios ir vėliausios (nusikalstamos veikos – BNS) yra metų laikotarpis“, – žurnalistams sakė jis, paklaustas, ar nusikaltimus K. Bartoševičius padarė eidamas Seimo nario pareigas.
Kaip rašė BNS, ikiteisminį tyrimą dėl nepilnamečių ir mažamečių seksualinio prievartavimo bei tvirkinimo prokuratūra atliko nuo 2022-ųjų lapkričio. Įtarimai politikui buvo pateikti 2023-iųjų vasarį, o Seimo nario mandato jis atsisakė 2023-ųjų sausio pabaigoje.
Nepaisant ankstesnių K. Bartoševičiaus teiginių apie byloje esančias „baltas dėmes“, neapklaustą svarbų liudytoją, nuoseklaus kaltės neigimo, pasak V. Ciesiūno, byloje užteko įrodymų priimti apkaltinamąjį nuosprendį.
„Jeigu priimtas toks nuosprendis, tai turbūt, kad abejonių nekilo, nes jeigu kiltų abejonių, jos būtų vertinamos kaltinamojo naudai, čia įstatymo nuostata“, – kalbėjo teisėjas.
„Kur buvo pareikšti jam įtarimai, visi jie pasitvirtino ir dėl visų yra priimtas teismo nuosprendžiu sprendimas pripažinti kaltu“, – pažymėjo V. Ciesiūnas.
Pirmosios instancijos Panevėžio apygardos teismas ketvirtadienį K. Bartoševičių pripažino kaltu dėl visų jam pareikštų kaltinimų ir skyrė septynerius metus laisvės atėmimo, taip pat tenkino ieškinių turtinei ir neturinei žalai atlyginti už beveik 28 tūkst. eurų.
Šis nuosprendis per 20 dienų gali būti skundžiamas Apeliaciniam teismui. Politiko gynėjas Olegas Šibkovas paskelbus nuosprendį, neabejojo, kad tai reikia daryti, tuo metu K. Bartoševičius sakė sprendimą priimsiantis pasitaręs su advokatu.
„Jo teisė yra skųsti, jis nebus suimamas, jam galioja tos pačios kardomosios priemonės, kokios galiojo iki šiol, tai yra rašytinis pasižadėjimas neišvykti ir dokumentų paėmimas“, – sakė V. Ciesiūnas.
Šios kardomosios priemonės K. Bartoševičiu lieka galioti, kol nuosprendis įsiteisės arba bus apskųstas.
Trumpesnis laisvės atėmimas skirtas atsižvelgus į politiko praeitį
„Pirmiausia, dabar jau nuteistasis iki nagrinėjamų įvykių neturėjo jokios kompromituojančios informacijos apie jį, jis nebuvo nei teistas, nei baustas administracine tvarka, nebuvo jokių kitų teisės pažeidimų padaręs, teisiamas pirmą kartą“, – kalbėjo teisėjas, paklaustas, kodėl K. Bartoševičiui skirtas trumpesnis nei prokuroro prašytas laisvės atėmimas.
Kaltinimą byloje palaikęs prokuroras Donatas Skrebiškis politiką prašė nuteisti dešimt metų kalėjimo ir skirti baudžiamojo poveikio priemonę – po laisvės atėmimo penkerius metus uždrausti dirbti su vaikais.
Apie tokią priemonę rezoliucinėje nuosprendžio dalyje teismas neskelbė. Kaip BNS nurodė teismo atstovė Jolita Gudelienė, tai reiškia, kad ji nebuvo paskirta.
Skirtą septynerių metų laisvės atėmimą D. Skrebiškis vertino kaip neženkliai mažesnį už jo prašytą, dėl apeliacinio skundo teikimo sakė spręsiantis susipažinęs su visu nuosprendžiu.
„Šiuo metu tokios išvados yra, manau, per ankstyvos, tik išsamiai ir detaliai susipažinus su argumentais, išvadomis, bus galima priimti sprendimą dėl tolimesnės šios bylos eigos, tai yra, ar bus teikiamas apeliacinis skundas“, – kalbėjo prokuroras.
Seksualiai prievartautas vienas mažametis, vėliau sulaukęs 14-os
Kaip rašė BNS, buvęs Seimo narys kaltintas padaręs dešimt nusikalstamų veikų: dvi – dėl mažamečio bei nepilnamečio asmens seksualinio prievartavimo, keturias – dėl jaunesnio nei 16 metų asmens tvirkinimo ir dar keturias – dėl nesunkaus sveikatos sutrikdymo.
Byloje nukentėjusiaisiais pripažinti keturi vaikai ir teismas priėmė tris nukentėjusiųjų atstovų civilinius ieškinius, kuriuos tenkino iš dalies.
Vienas iš šių nukentėjusiųjų, kaip pažymėjo teisėjas, buvo seksualiniai prievartautas būdamas mažamečiu ir jaunesniu nei 16-os metų, tai teismas įvertino kaip labai sunkų nusikaltimą.
Kiti trys mažamečiai buvo tvirkinami, taip K. Bartoševičiui sunkiai nusikalstant, ir visiems keturiems nukentėjusiesiems remiantis ekspertų išvadomis konstatuotas nesunkus sveikatos sutrikdymas.
„Buvo keturi nukentėjusieji. (...) Seksualinis prievartavimas yra pripažintas vienam nukentėjusiajam, kitiems yra tvirkinamieji veiksmai. Tik dėl vieno nepilnamečio yra konstatuoti du seksualinio prievartavimo nusikaltimai, padaryti skirtingu metu“, – sakė V. Ciesiūnas.
„Nukentėjusysis vienu veikų padarymo momentu buvo mažametis, kitu jau negalima buvo jo laikyti mažamečiu, nes mažametystė yra (iki – BNS) 14-os metų. Kiti visi (nukentėjusieji – BNS) buvo mažamečiai“, – sakė teisėjas.
Kaip rašė BNS, teismas taip pat nusprendė iš dalies tenkinti byloje pateiktus civilinius ieškinius ir įpareigoti K. Bartoševičių nukentėjusiesiems atlyginti turtinės ir neturtinės žalos už beveik 28 tūkst. eurų.
Pasak V. Ciesiūno, įvertinus nepilnamečių patirtus išgyvenimus, didesnė neturtinė žala priteista prievartauto vaiko atstovams.
„Dėl neturtinės žalos teismų praktika kalba, kad pinigais to įvertinti neįmanoma, bet kolegija, atsižvelgusi į padarytą poveikį nepilnamečiams, į jų būsenas, kurios atsirado, kitus svarbius aspektus, priėmė tokį sprendimą. Tam nukentėjusiajam, prieš kurį buvo padaryti sunkiausi nusikaltimai – didžiausias neturtinės žalos atlyginimas, kitiems – mažesnis“, – nurodė teisėjas.
V. Ciesiūnas pabrėžė, kad nuosekli gynybinė K. Bartoševičiaus pozicija, išreikšta ir po nuosprendžio, nedarė įtakos teisėjų kolegijos sprendimui.
„Aš viską įvertinau rašydamas nuosprendį ir tai įtakos iš tikrųjų nedarė. Kaip ir bet kuris kaltinamasis, turi teisę teikti savo versijas, kurias teismas privalo patikrinti, turi teisę tylėti arba atsisakyti (atsakyti – BNS) į jam užduodamus klausimus, jeigu jie jam nepatinka, ir tai galioja visiems kaltinamiesiems“, – teigė teisėjas.
K. Bartoševičiaus atsakomybę lengvinančių aplinkybių teismas nenustatė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!