REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau netrukus Vilnius minės apvalų jubiliejų – savo 700-ąjį gimtadienį. Šiai progai paminėti sostinė surengė konkursą menininkams, kad jie siūlytų savo originaliausias idėjas ir iš viso pasidalintų 1,4 mln. eurų. Tarp septynių konkurso laimėtojų atsirado ir dvi konkurso dalyvius vertinusios komisijos narės. Ir konkurso organizatoriai, ir dalyviai teigia ėmęsi visų saugumo priemonių išvengti interesų konflikto. 

Jau netrukus Vilnius minės apvalų jubiliejų – savo 700-ąjį gimtadienį. Šiai progai paminėti sostinė surengė konkursą menininkams, kad jie siūlytų savo originaliausias idėjas ir iš viso pasidalintų 1,4 mln. eurų. Tarp septynių konkurso laimėtojų atsirado ir dvi konkurso dalyvius vertinusios komisijos narės. Ir konkurso organizatoriai, ir dalyviai teigia ėmęsi visų saugumo priemonių išvengti interesų konflikto. 

REKLAMA

Pernai spalį Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė apie idėjų konkursą 700-ajam sostinės jubiliejui paminėti. Ši sukaktis bus minima 2023-aisiais.

Projekto organizatorė Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūra „Go Vilnius“ meno ir kultūros bendruomenes kvietė teikti savo pasiūlymus, kaip miesto gyventojai ir svečiai galėtų paminėti jubiliejų.

Kaip pranešė konkurso organizatoriai, „konkurse laukiamos originalios idėjos, kurios praturtintų miesto kultūrinę aplinką drąsiais sprendimais bei paskatintų į Lietuvos sostinę pažvelgti dar nematytu kampu“. Iš viso planuota atrinkti ir finansuoti septynis laimėtojus.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip pernai spalį sakė konkurso organizatoriai, laimėtojus atrinks „speciali komisija, kurią sudarys savivaldybės atstovai bei skirtingoms sritims atstovaujantys ekspertai“.

REKLAMA

Tarp laimėtojų – dvi komisijos narės

Šiemet kartu su konkurso laimėtojais paaiškėjo ir komisijos sudėtis, o taip pat ir tai, kad tarp laimėtojų – dvi įstaigos, kurioms vadovauja patys komisijos nariai. Portalas tv3.lt sulaukė skaitytojo prašymo pasidomėti, kaip taip galėjo nutikti.

„Pasirodo, trys komisijos nariai yra tiesioginiai įmonių, kurios laimėjo, vadovai. Kažin, kiek yra įmanomas nario nusišalinimas, kai tavo kolegos vertina tavo projektus. Jeigu komisija buvo sudaryta dar 2020 m., tuomet komisijos nariai teikė projektus jau žinodami, kad juos vertins“, – laiške tv3.lt redakcijai rašė skaitytojas.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, netrukus paaiškėjo, kad konkursą laimėjo ne trys, kaip rašo skaitytojas, o du komisijos nariai. 

Komisiją sudarė Lietuvos dailės muziejaus direktorius Arūnas Gelūnas, Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Rūta Kačkutė, muzikos apžvalgininkas Ramūnas Zilnys, Nacionalinės kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacijos valdybos pirmininkė Živilė Diavara, „Vilniaus kino biuro“ direktorė Jūratė Pazikaitė, Lietuvos teatro kritikas Vaidas Jauniškis ir Lietuvos marketingo asociacijos direktorė Alvydė Palaimaitė. 

Kartu jie išrinko septynis nugalėtojus: Lietuvos Nacionalinį muziejų su projektu „Paviljonas: Vilnius prieš 200 metų“, VŠĮ „MO muziejų“ su meno projektu „Vilniaus pokeris“ MO muziejuje“, VŠĮ „Meno geną“ su projektu „Muzika Vilniui“, UAB „Ulvyds“ su kino projektu „Vilniaus pokeris“, VŠĮ „Menų Fabriką“ su projektu „Kartą Vilniuje“, galeriją „Meno niša“ su „Tarptautiniu Vilniaus performansu festivaliu – bienale“ bei Lietuvos nacionalinį operos ir baleto teatrą su projektu „Opera Connect: Vilnius – operos miestas“. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taigi vienas konkurso laimėtojas – komisijos narės Rūtos Kačkutės vadovaujamas Lietuvos nacionalinis muziejus, kitas – Živilės Diavaros kartu su vyru įkurtas ir vadovaujamas „Menų fabrikas“.

Konkurso laimėtojams finansavimas idėjų įgyvendinimui skirtas trejiems metams – bendra suma siekia 1,4 mln. eurų.

Komisijos nariai privalėjo nusišalinti

Portalas tv3.lt kreipėsi į konkurso organizatorius „Go Vilnius“ pasidomėti, kaip konkurso sąlygos leido jame dalyvauti ir komisijos nariams. Kaip teigia „Go Vilnius“ direktorė Inga Romanovskienė, konkurso aprašas nedraudė konkurse dalyvauti ir įstaigoms, susijusioms su komisijos nariais.

REKLAMA

„Konkurso aprašas, paskelbtas 2020-10-15, neapribojo galimybės su komisijos nariais susijusioms tiesiogiai ar netiesiogiai organizacijoms dalyvauti konkurse, tačiau apibrėžė veiksmus, kurie turi būti įvykdyti, vertinant su jais susijusias paraiškas“, – atsakyme tv3.lt rašė I. Romanovskienė.

Taip pat ji pažymi, kad, siekiant išvengti interesų konflikto, komisijos nariai turėjo pasirašyti nešališkumo sutartis.

„Komisijos nariai nusišalino, kai buvo vertinamos paraiškos, galinčios su jais turėti tiesioginių ar netiesioginių sąsajų“, – rašė I. Romanovskienė.

Be to, kaip pasakoja „Go Vilnius“ vadovė, komisijos nariai balsavo pagal standartizuotą iš anksto paruoštą balsavimo sistemą, o savo projektams skirti balų negalėjo.

REKLAMA

„Parengtoje formoje ekspertai pažymėjo paraiškas, nuo kurių vertinimo nusišalina, t. y. balų skirta nebuvo. Vengiant rizikų, komisijos nariai nežinojo komisijos sudėties iki pat posėdžio, vertinimus pateikė anonimiškai ir nebuvo supažindinti su kolegų skirtais balais“, – rašė I. Romanovskienė.

„Svarstant paraiškas, komisijos narių, tiesiogiai ar netiesiogiai susijusių su konkrečiomis paraiškomis, buvo paprašyta atsijungti nuo konferencinio skambučio, taip užtikrinant nusišalinimą nuo svarstymo“, – pridūrė pašnekovė.

Komisijos nariai vieni apie kitus nežinojo

Portalas tv3.lt kreipėsi į konkursą laimėjusias komisijos nares – R. Kačkutę ir Ž. Diavarą. Abi jos patvirtino, kad joms nebuvo sudarytos sąlygos kaip nors nulemti savo pergalę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vertindami projektus, skirtus Vilniaus 700 metų jubiliejui, komisijos nariai – tarp jų ir Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Rūta Kačkutė, – nusišalino, kai buvo vertinamos paraiškos, galinčios su jais turėti tiesioginių ar netiesioginių sąsajų. Tokia praktika vertinant projektus yra įprasta, ji buvo taikyta ir šį kartą“, – atsakyme tv3.lt rašė Lietuvos nacionalinio muziejaus atstovas Arminas Šileikis.

Anot muziejaus atstovo, komisijos nariai ne tik pasirašė nešališkumo deklaracijas, bet ir „buvo supažindinti su komisijos darbo reglamentu, kuris apibrėžė konfidencialumo, objektyvumo, nešališkumo, įstatymų viršenybės, skaidrumo principus“.

REKLAMA

„Skirti balus projektams, su kuriais vertinantis asmuo buvo susijęs, buvo draudžiama. Per balavimui skirtą laiką, ekspertai nežinojo apie kitus kolegas – komisijos narius. Vertinimą atliksiantys ekspertai jiems nebuvo žinomi iki pat prisijungimo prie nuotolinio posėdžio, kurio metu paraiškoms skirti balai nebuvo keičiami. Kvietimai į posėdį buvo siunčiami asmeniškai. 

Posėdžio metu, aptariant paraiškas, su kuriomis susiję asmenys dalyvavo susirinkime, jų buvo prašoma atsijungti nuo pokalbio ir diskusija buvo tęsiama tik asmeniui pasišalinus. Po aptarimo nusišalinusieji buvo kviečiami sugrįžti ir nagrinėti kitas paraiškas“, – balsavimo tvarką nupasakojo A. Šileris.

REKLAMA

Kad projekto organizatoriai pasistengė užtikrinti bet kokį interesų konfliktą, sako ir Ž. Diavara.

„Iš tikrųjų viskas aišku, procedūra labai sklandi ir skaidri, ir ji užtikrina tą nešališkumą tuo atveju, jei komisijos nariai taip pat teikia paraišką konkursui. Tai nėra kažkokia išgalvota praktika, ir tai nėra draudžiama“, – tv3.lt sakė Ž. Diavara.

Ji pažymėjo, kad visi komisijos nariai, kurie teikė paraiškas, privalėjo nusišalinti nuo savo projekto vertinimo.

„Pats vertinimas, tam yra labai aiškūs kriterijai, pagal juos ir vertinama labai konkrečiai. Realiai mes vieni kitų – komisijos nariai – nežinojome. Susitikome tik susitikimo metu. Tada buvo svarstymas jau to pirmojo dešimtuko, kad visus išgrynintume žodžiu, tai lygiai taip pat – jeigu kažkieno pateko, tai tas tuo metu atsijungia, visiškai nedalyvauja“, – pasakojo Ž. Diavara.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kelia klausimą dėl komisijos sudėties

Konkurso aplinkybes iš šalies įvertinusi „Transparency International“ Lietuvos skyriaus programų vadovė Ingrida Kalinauskienė kėlė klausimą, kaip buvo suformuota komisija.

„Žiūrint iš šalies, kyla klausimas, kaip buvo formuojama komisija. Tikėčiausi, kad organizatoriai apie tokius galimus iššūkius pagalvojo, juk klausimų gali kilti ne tik dėl nusišalinimo nuo sprendimų priėmimo, bet ir galimai išsamesnės konkursinės informacijos turėjimo ar kitų paraiškų objektyvaus vertinimo“, – tv3.lt rašė I. Kalinauskienė.

Į klausimą, kaip buvo sudaryta komisija „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė atsakė:

„Idėjų konkurso vertinimo komisiją sudarė skirtingų sričių specialistai, kurie yra autoritetingi, savo srityse pripažinti ekspertai. Komisijos narius bendru sutarimu atrinko „Go Vilnius“ ir Vilniaus miesto savivaldybės atstovai. 

REKLAMA

Sritys, kurias atstovavo komisijos nariai: kinas, scenos menas, muzika, istorija, vizualieji menai, šiuolaikinės kultūra, rinkodara. Komisija buvo sudaryta 2020 metų pabaigoje“, – rašė I. Romanovskienė.

Iš viso konkursas sulaukė 94 paraiškų, iš kurių administracinės atitikties vertinimo etapą įveikė 86 paraiškos, o iš jų atrinkti septyni laimėtojai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų