Sveikatos apsaugos ministerijoje plečiasi viceministrų komanda: politologai įžvelgia biurokratiją

Sveikatos apsaugos ministerijoje plečiasi viceministrų komanda. Pirmadienį prie jų prisijungė ir viceministru tapo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno ligoninės direktoriaus medicinai pavaduotojas Aurimas Pečkauskas. Ministerija prakalbo, kad norėtų įsteigti ir ketvirtą viceministro pareigybę: derinti pateiktas tai siūlantis nutarimo projektas. Politologai sako, kad noras plėsti pareigybes gali būti pagrįstas biudžeto plėtimu ir tai kelia abejonių dabartinių komandos narių kompetencija.

Pirmadienį SAM paskelbė, kad prie ministro Arūno Dulkio komandos prisijungė Respublikinės Kauno ligoninės direktoriaus medicinai pareigas ėjęs A. Pečkauskas. Jis bus trečiasis viceministras ministerijoje ir kuruos farmacijos politikos klausimus.

SAM vakar paskelbė, kad norėtų įsteigti ir ketvirtą viceministro pareigybę, kuri padėtų užtikrinti galimybę efektyviau formuoti ir įgyvendinti politiką daugybės kompetencijų reikalaujančiose sveikatos apsaugos srityse.

Ministerija praneša, kad priėmus nutarimo projektą, viceministrų skaičius ministerijoje bus padidintas iki 4, o tai suteiks galimybę efektyviau formuoti ir įgyvendinti politiką Sveikatos apsaugos ministerijos kompetencijai priskirtose srityse.

Komandos plėtimą vertina neigiamai

Politologas Bernoras Ivanovas naujienų portalui tv3.lt sako, kad SAM norą plėsti viceministrų komandą galima traktuoti kaip užgaidą įsisavinanti biudžetą, o ne kaip darbo efektyvumo užtikrinimą.

„Aš manau, kad tokie visi papildomi pareigybių steigimai eina tik į minusą. Nereikia galvoti, kad kažkokio žmogaus atėjimas išspręs problemą. Jokiu būdu. Mums užtenka pasižiūrėti į kai kuriuos ministrus, kad suprastume, kad jų kompetencijos tikrai nėra pramušusios lubų. Veikiau atvirkščiai“, – sako B. Ivanovas.

Buvęs Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga šį ministerijos užmojį taip pat vertina neigiamai.

REKLAMA

Anot jo, norint padėti ministrui vykdyti Vyriausybės programą, pirmiausia reikia užtikrinti, kad viceministrai turėtų tam būtinas kompetencijas.

„Matyt, ministras apsiskaičiavo ir per daug žmonių atsivedė iš valstybės kontrolės, kurie neturi tų kompetencijų. Ir dabar turbūt kyla tas poreikis prisitraukti daugiau žmonių, kurie jų turėtų ir galėtų dirbti sveikatos srityje.

Tai galbūt ministras galėtų pagalvoti kažko atsisakyti ar kažką pakeisti, kad to viceministrų skaičiaus tikrai užtektų“, – svarsto A. Veryga.

Kaip ir anksčiau minėta, A. Dulkio komandą papildys dar vienas viceministras.

A. Veryga neabejoja, kad būtų užtekę dviejų viceministrų užtikrinti efektyvią ministerijos veiklą, ir joks ketvirtas viceministras nėra reikalingas.

„Aš (Sveikatos apsaugos ministro kadencijos – aut. past.) pabaigoje buvau likęs tik su dviem viceministrais ir kanclere. Puikiausiai užteko. Jie su tuo darbu susitvarkydavo, aišku, buvo labai sunku. Ir kadangi sritys yra labai plačios, ir žmonėms krūvis buvo tikrai didelis. Bet jie su tuo susitvarkė.

Turėkime galvoje, kad ministras taip ir nebuvo užpildęs viceministrų pozicijų. Kam tų keturių prireikė, kol nėra užpildytos tos esamos, nelabai aišku“, – komentuoja jis.

Politologas Saulius Šiliauskas teigia, kad šis sprendimas netiesiogiai pasako, kad SAM ne visiškai lengvai sekasi tvarkytis su ministerijai paskirtomis užduotimis ir pandemijos valdymu.

„Jeigu praėjus pusei metų nuo SAM veiklos yra steigiamas šitas etatas, tai peržiūrima pati politika ir patys resursai. Čia yra objektyvios ir šiokios tokios subjektyvios priežastys. Pripažinimas ir persitvarkymas šioje vietoje gal yra net ir geriau negu gyvenimas paklydime“, – sako jis.

Ragina nepamiršti ir apie sisteminę korupciją

Lietuvoje kaip ir kitose šalyse, anot B. Ivanovo, tokios pareigybės valstybės valdyme kuriamos tik dėl to, kad tie, kuriems palanku įsidarbintų. Jis sako, kad reikia nepamiršti apie pasaulyje egzistuojančią sisteminę korupciją.

REKLAMA

„Tai nėra tik šitos valdžios problema. Bet bendrai kalbant, tai mūsų vykdomosios valdžios sukurtos sistemos problema. Tai šia prasme aš nematau, kad Sveikatos apsaugos ministerijoje būtų kažkaip kitaip, nes pats Dulkys yra biurokratų biurokratas, jis ne politikas.

O biurokratai paprastai stato į savo komandą tokius pačius kaip jie arba net prastesnius, nes jie nemėgsta už save protingesnių. Ir taip vyksta neigiama atranka. Kai veikia neigiama atranka, aparatas veikia ne taip sėkmingai“, – teigia B. Ivanovas

S. Šiliaukas išskiria, kad Sveikatos apsaugos ministrui padaryti klaidas nėra taip sunku, nes jis atėjo į patį krizės įkarštį.

Dėl šios priežasties jis nuo pat pradžios neturėjo laisvės vos tik panorus kažką keisti.

„Kadangi ministras pateko į tokią situaciją, jis neturėjo galimybės būti šimto dienų pereinamajame laikotarpyje. Ir mes visi žinome, kokia buvo prezidento pozicija, tai šioje vietoje kiekvienas viceministro žingsnis yra sekamas.

Ir aišku, ministras turi savo supratimą, kaip reikėtų vadovauti. Todėl tas atviras kalbėjimas apie problemas tarsi pripažinimas, kad ne jis viską žino“, – sako jis.

Pasak SAM, dar viena papildoma viceministro pareigybė būtina tinkamam ministerijos darbui užtikrinti dėl šiuo metu esančios pandeminės situacijos.


Rašyti komentarą...
v
vvb
2021-05-03 17:23:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
darmajiedu gauja
Atsakyti
-2

P
Panašu
2021-05-03 18:09:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
kad juodnugariai turės dirbti iki 100metu,kad išlaikyti šitą gaują.negana to kad nesumažina,bet dar ir didina dykaduoniu eiles,siaubas ir apsurdas mūsų salelėje.
Atsakyti
-1

N
Nastia
2021-05-03 17:16:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
Rusai žymiai geresni jie turi viska, skanu maistą , serialu ir filmų svetaines nemokamai, valdžia, cigarečių, gražius miestus ir daug daug daugiau... Pati kilusi esu iš Rusijos....
Atsakyti
-7

SKAITYTI KOMENTARUS (18)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų