Vyriausybė giriasi, kad per trejus metus paskolų sąlygos studentams labai pagerėjo. Tačiau studentai atkerta, kad Lietuvos paskolų sistema vis vien viena prasčiausių Europoje, rašo „Respublika“.
Esą pradėjus 2009 metų Švietimo ir mokslo reformą ir studentų paskolas patikėjus komerciniams bankams žengta ne į priekį, o atgal.
Šalies paskolų sistemai kritikos negaili ir universitetų profesoriai: jie ją vadina tikru idiotizmu. Valstybinio studijų fondo (VSF) duomenimis, nuo 1998 metų studentams jau suteikta 297,2 mln. litų paskolų.
Dabar aukštųjų mokyklų absolventai paskolą turi pradėti grąžinti praėjus metams po studijų – nesvarbu, turi darbą ar ne.
Palūkanų norma kintama, todėl studentas tiksliai nežino, kiek turės atiduoti bankui už paskolinimą. O paskolą reikia išsimokėti per 15 metų, skelbia dienraštis.
Vytautas Daujotis, habilituotas fizinių mokslų daktaras, Vilniaus universiteto Chemijos fakulteto profesorius, kalbėjo tiesiai ir mūsų paskolų studentams sistemą pavadino idiotizmu.
Anot jo, reformuojant sistemą paslauga padaryta bankams, o ne studentams. „Galima visiškai padėtį pataisyti, bet reikia studentų paskolas atimti iš bankų. Bet tai jiems nebus naudinga. O dabar labai geras “biznis„: garantuojama, kad jei studentas negrąžina paskolos, už jį grąžina valstybė. Jokių nuostolių ir rizikos. Žinoma, dar prieš tai bandoma tą absolventą išgręžti“, – kalbėjo „Respublikai“ profesorius.