Į universitetų auditorijas vos tik spėję grįžti studentai mokslo metus pradeda nuo didelių naujienų. Vyriausybė dega žalią šviesą Švietimo, mokslo ir sporto ministro Algirdo Monkevičiaus siūlymui dvigubai padidinti nemokamų bakalauro studijų vietų skaičių. Šiuo metu valstybė mokslą finansuoja keturiems iš dešimties bakalauro studentų. Tačiau ministras siekia nemokamą mokslą prieinamą padaryti aštuoniems iš dešimties studentų.
„Į didžiąją dalį studijų programų galėtų stoti studentai, kurie yra pasirengę ir atitinka minimalius reikalavimus. Jiems studijos nekainuotų. Na, o ten, kur jų yra perteklius, na, tarkim, odontologija, pilotų rengimas – valstybė nustatytų būtiną apimtį ir finansuotų ją“, – sako ministras Algirdas Monkevičius.
Visgi aukštųjų mokyklų atstovai į šį ministro pasiūlymą žiūri atsargiai – esą pavojus iškils ir kolegijoms, ir netgi studijų kokybei universitetuose.
„Manau, kad didžiausia grėsmė gali būti kolegijoms, nes, ko gero, tas kolegijinis sektorius iš viso išnyktų, jeigu tos proporcijos panašios išlieka, nes kartelė yra pakankamai žema ir žmonės stoja į universitetus pirmiausia. Didinti valstybės finansuojamų vietų nereikėtų, bet reikėtų jas truputį kitaip paskirstyti“, – mano Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) docentė Nerija Putinaitė.
„Mes galime pritarti, kad tai mažintų ir socialinę atskirtį, kadangi patekimas į aukštąsias mokyklas ne tiek priklausytų nuo finansinių galimybių šeimos arba stojančiojo, bet reikia suprasti, kad studijų kokybės tas automatiškai tikrai nepakels“, – teigia Vilniaus universiteto (VU) studijų prorektorius Valdas Jaskūnas.
Tačiau ministras turi planų ir studijų kokybei gerinti. Dabar aukštųjų mokyklų finansavimas priklauso nuo studentų skaičiaus. Pašalinus studentą, netenkama ir jam skirto finansavimo. Ministerija siūlo aukštosioms mokykloms mokėti fiksuotą sumą net jei šios netektų iki ketvirtadalio studentų. Be to, aukštųjų mokyklų finansavimo sistemą ketinama papildyti pinigais, skirtais skatinti veiklos pažangą. Lėšos būtų skiriamos atsižvelgiant į veiklos rezultatus ir sudarytų iki 5 proc. bazinio finansavimo.
„Tai mes viską apverčiam aukštyn kojom ir skatinam siekti kokybės, socialinio tokio teisingo priėmimo visiems, kurie yra pasirengę, na, ir kartu nesivaikyti būtent kaip aš sakiau kiekvieno studento, kuris atneša tą studijų piniginį krepšelį“, – pasakoja A. Monkevičius.
„Iš tikrųjų, galvojant apie kokybę, kad nereikėtų laikytis to studento, kuris buvo įstojęs į valstybės finansuojamą vietą ir galvojant, kad jis turi bet kokiu būdu, trūks plyš tapti diplomuotu specialistu, nežiūrint, kad jis kartais ir nepajėgia ir nenori studijuoti, manau, kad tai – geras žingsnis ir jeigu bus priimta, tai universitetai tikrai sveikins“, – kalbėjo Klaipėdos universiteto rektorius Arūnas Razbadaukas.
Skaičiuojama, kad ministro A. Monkevičiaus siūlymai dvigubinti nemokamų bakalauro vietų skaičių valstybei per ateinančius penkerius metus atsieis maždaug 24 milijonus eurų. Dar maždaug 12 milijonų eurų reiktų universitetų veiklos pažangai skatinti.