Staigmena prezidentei: sulaukė netikėto kreipimosi

Šalies vadovė Dalia Grybauskaitė sulaukė raginimų ir pasirašyti, ir vetuoti praėjusią savaitę Seimo priimtą Šeimos stiprinimo įstatymą. Už įstatymą pasisakančios nevyriausybinės organizacijos teigia, jog jis būtinas užtikrinti ilgalaikei ir koordinuotai šeimos politikai, o kritikai mato galimybę diskriminacijai.

Prezidentūra BNS informavo kol kas negavusi šio įstatymo iš Seimo. „Gavus galutinį įstatymo variantą, jis bus atidžiai vertinamas ir per dešimt dienų, kaip ir numato Konstitucija, bus nuspręsta – pasirašyti jį ar grąžinti Seimui tobulinti“, – BNS sakė prezidentės atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė.

Prašydami pasirašyti įstatymą į šalies vadovę kreipėsi daugiau kaip šimtas organizacijų, tarp jų 33 organizacijoms atstovaujanti Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija, 86 organizacijoms atstovaujanti NVO vaikams konfederacija, Lietuvos tėvų forumas, Gausių šeimų asociacija, Ateitininkų federacija, jaunimo sambūris „Pro Patria“, Laisvos visuomenės institutas.

„Suprantame, kad priėmus įstatymą iš karto šeimų padėtis nepasikeis. Labai svarbu, kad kuo greičiau prasidėtų konkrečių priemonių rengimui numatyti Vyriausybės darbai: bazinio paslaugų šeimai paketo nustatymas ir ilgalaikės šeimos stiprinimo programos parengimas“ – organizacijų trečiadienį paskelbtame pranešime cituojama Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos pirmininkė Violeta Vasiliauskienė.

Kreipimesi atsakoma ir vetuoti įstatymą prašančioms organizacijoms, atmetama kritika dėl galimos diskriminacijos, prieštaros Konstitucijai. „Šeimų organizacijų atstovai tvirtina, kad šis įstatymas ne prieštarauja Konstitucijai, o įgyvendina jos 38 straipsnio nuostatą, kad šeima yra valstybės ir visuomenės pagrindas. Jis ne prieštarauja lyčių lygybės principui, o jį įgyvendina per lygiavertį lyčių bendradarbiavimą, pripažįstant abiejų lyčių skirtingą ir todėl viena kitą papildančią raišką“, – sakoma pareiškime.

Ne pirmas kreipimasis

Anksčiau šią savaitę su raginimu vetuoti įstatymą į prezidentę kreipėsi kitos stovyklos atstovai – aštuonios dešimtys nevyriausybinių organizacijų ir beveik trys dešimtys akademikų. Kreipimesi teigiama, kad toks įstatymas priimtas ne šeimoms stiprinti, bet įteisinti jų rūšiavimą.

REKLAMA

Anot kreipimosi autorių, priimtas įstatymas remiasi lyčių papildomumo, o ne lyčių lygybės principu, o tai leidžia perkonstruoti šalyje veikiančią pagalbos šeimoms sistemą ir diskriminuoti šeimas, kuriose dėl vienos ar kitos priežasties nėra vyro ir moters papildomumo – vienišų tėvų šeimas, išsiskyrusias motinas ar tėvus, našlius ar panašiai.

Tarp kreipimosi autorių yra Žmogaus teisių organizacijų koalicija, Moterų informacijos centras, Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras, Atviros Lietuvos fondas, Lietuvos medicinos studentų asociacija, koalicija „Galiu gyventi“, Žmogaus teisių stebėjimo institutas, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė, Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Viltis“, viešoji įstaiga „Europos namai“, Lietuvos neįgaliųjų forumas, Romų visuomenės centras.

„Kai susilauki vaikų (nesvarbu – santuokoje ar ne), tikiesi, kad valstybė, ypač tokia, kurios populiacija tirpsta bene sparčiausiai pasaulyje, atliks namų darbus: parems šeimą, suteikdama kokybiškas viešąsias paslaugas, kurios padeda derinti privačius ir profesinius įsipareigojimus, užtikrins visaverčio vaikų ugdymo galimybes ir sveikatos apsaugą. Tikiesi, kad įstatymų kūrėjams užteks padorumo nesikišti į asmeninį žmonių gyvenimą (...). Tai, kad Seimo nariai nubalsavo už tokį įstatymą, rodė, kad ne šeimų gerovė, o poreikis rūšiuoti žmones yra pagrindinis priimamų sprendimų variklis“, – pranešime sakė Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė.

Seimas praėjusią savaitę 60 balsų „už“, penkiems parlamentarams buvus „prieš“ ir devyniems susilaikius priėmė Šeimos stiprinimo įstatymą. Numatyta dokumento įsigaliojimo data – kitų metų kovas.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų