Aukštos ar specifinės kvalifikacijos darbuotojų nerandantys darbdaviai vis dažniau jų ieško ne Lietuvoje, o kitose ne Europos Sąjungos šalyse — Ukrainoje, Baltarusijoje, Rusijoje. Darbuotojų trūkumas stabdo Lietuvos įmonių plėtrą ir paslaugų eksporto augimą, todėl atsigaunant ekonomikai atsivežamų darbuotojų paklausa tik augs, skaičiuoja tiesioginės darbuotojų paieškos specialistai.

Lietuvos darbo birža, suteikianti leidimus Lietuvoje dirbti užsieniečiams, per praėjusius metus tokių leidimų išdavė beveik dvigubai daugiau nei prieš metus — 2010 m. į Lietuvą dirbti ir gyventi atvyko 1808 darbuotojai, o praėjusiais metais jau buvo suteikti 3327 leidimai. Per pirmąjį šių metų pusmetį leidimų skaičius dar labiau išaugo — leista atvykti 2302 darbuotojams iš trečiųjų šalių.

„Įmonės plečiasi ir auga, laimi vis didesnius ar specifinius užsakymus, todėl joms reikia patyrusių, dažnai siauros kvalifikacijos specialistų. Ir jos negali darbuotojų užsiauginti, suteikti jiems laiko mokytis — specialistai reikalingi čia ir dabar, kurie iškart galėtų užtikrinti kokybišką užsakymo įvykdymą“, — sako Laura Duksaitė—Iškauskienė, vienos didžiausių Lietuvoje tiesioginės darbuotojų atrankos bendrovės „Master Class Lietuva“ vadovė.

Įdarbintų dešimtadaliu daugiau

Patyrusių aukštos ar specifinės kvalifikacijos specialistų Lietuvoje dažniausiai pristinga informacinių technologijų ir gamybinės pramonės įmonėms. Informacinių technologijų bendrovėms trūksta įvairiausių programuotojų, programinės įrangos vystytojų, taip pat didelės apimties projektus galinčių valdyti ir tokios patirties turinčių projektų vadovų. Pramonės įmonėms reikia laivų statytojų, aukštos kvalifikacijos suvirintojų.

REKLAMA

„Lietuvos įmonės yra konkurencingos tarptautinėje rinkoje, todėl paprastai darbuotojų trūksta eksporto projektams ir paslaugoms, ne namų rinkai — atvykstančių darbuotojų sukuriamos paslaugos teikiamos ir parduodamos užsakovams iš užsienio. Tačiau ir Lietuvos ekonomikai tai yra naudinga — mokesčiai ir eksporto pajamos lieka čia“, — pastebi L. Duksaitė—Iškauskienė.

Įdarbinimo specialistų skaičiavimais, Lietuvos informacinių technologijų įmonės galėtų įdarbinti apie 10 proc. daugiau darbuotojų, jei rastų reikiamos kvalifikacijos specialistų. Atitinkamai sparčiau vyktų įmonių plėtra, būtų sukuriama bei parduodama daugiau paslaugų, augtų paslaugų eksportas. Tai didintų įmonių apyvartą, būtų mokama daugiau socialinio draudimo ir kitų mokesčių, skatinamas vidaus vartojimas.

Drąsesnės — užsienio įmonės

„Ne visos įmonės dar svarsto galimybę paieškoti reikiamo specialisto svetur, jei ieškomos kvalifikacijos darbuotoją sunkiai sekasi rasti Lietuvoje. Įmonės neturi tokios praktikos ir patirties“, — sako L. Duksaitė—Iškauskienė, daugelį metų dirbanti tiesioginės darbuotojų paieškos srityje Lietuvoje ir užsienyje.

Dažniausiai personalo vadovai mano, kad atsivežti reikalingą darbuotoją yra ilgas ir sudėtingas procesas. Kai kurios įmonės naują darbuotoją savo komandoje norėtų matyti labai greitai — maždaug per mėnesį, tačiau praktiškai norint pasikviesti specialistą iš ne Europos Sąjungos šalies kandidatų paieškai, atrankai ir dokumentų sutvarkymui prireikia apie pusmečio.

Todėl darbuotojus iš trečiųjų šalių į Lietuvą dažniau ryžtasi atsivežti užsienio kapitalo bendrovės, lietuviškos įmonės tokią galimybę svarsto rečiau. Pasak L. Duksaitės—Iškauskienės, tokia tendencija susijusi su personalo bei aukščiausio lygio vadovų turima patirtimi bei su įmonės veiklos planavimo klausimais — lietuviškos bendrovės dažnai yra veržlesnės, lankstesnės ir dažnai negali tiek laukti.

Važiuoja noriai

„Vis tik į savo komandą pasikvietusios dirbti užsienio specialistą įmonės absoliučia dauguma atvejų džiaugiasi — dar nesu mačiusi nė vieno dėl tokio sprendimo nusivylusio personalo vadovo“, — sako tiesioginės darbuotojų paieškos specialistė.

REKLAMA

Didelę ir kitokią nei dauguma darbuotojų patirtį turintis naujasis kolega įmonei suteikia platesnį akiratį, naują priėjimo kampą. Išskirtinis darbuotojas dažnai tampa visos įmonės konkurenciniu pranašumu. Aukšta kvalifikacija ir didelė patirtis net gali padėti kilstelti bendrą įmonės darbo kokybės lygį.


Rašyti komentarą...
R
Rizikuojate
2012-10-25 17:40:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
Net nebandykit.Prisišauksite nelaimę.Ne tik sau, bet ir Lietuvai.Nesąžiningiems aferistams,t.y.mūsų darbdaviams, tokie tikrai ilgai nedirbs.Čia jums ne mulai-lietuviai.Jau visi pasimokę, tik mūsų išnaudotojai vis dar sapnuoja savo 90-ųjų aukso amžių.
Atsakyti
0

n
ne
2012-10-25 18:02:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
paistalai, kas is to inzinierinio mokslo, jei be praktikos nera galimybiu isidarbinti, o kur ta praktika igyti? Tai kam dziovinti smegenis?
Atsakyti
0

S
Super:)
2012-10-25 20:13:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
Puiku:)Vežkite -ir kuo greičiau kuo daugiau:))))"Pigus" kinas yra tik Kinijoje,nes juanio kursas yra dirbtinai tris kartus sumažintas.Tačiau kinas už savo "pigų " atlyginimą,dėl juanio kurso visiškai komfortiškai gyvena:)))Tačiau jis už Kubilistano ccp atlyginimą negalės išgyventi Kubilistano ccp:))))Kinui-kuriam reiks gyventi brangiame Kubilistane,atlyginimas eurais nieko nereiškia,kaip ir bet kuriam kitam darbuotojui,nes atlyginimas turi būti toks,kuris leistų TOJ APLINKOJ PADORIAI išgyventi:)))
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (7)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų