Specialistai įspėja dėl gripo – į Lietuvą atkeliauja itin pavojingas virusas

 Specialistai įspėja – į Lietuvą iš Australijos atkeliauja grėsmingas ir pavojingas, net skiepams sunkiai pasiduodantis gripas. Australijoje jau prasidėjęs šio sezono gripo virusas į ligos patalus guldo ir senolius, ir kūdikius. O šimtams užsikrėtusiųjų gripas baigėsi mirtimi. Maža to, specialistai pastebi, kad šiemet virusas Australiją pasiekė anksčiau nei prognozuota, tad visai gali būti, kad anksčiau jis užklups ir į Lietuvą.

Melnburne pastarosiomis dienomis žmonių nuotaikos tik gėryn: kas mėgaujasi poilsiu keliaudamas karieta, ar gamta grožisi lėtai vaikštinėdamas. Mat australus jau apleidžia itin grėsmingas gripo virusas, ir baimė užsikrėsti mirtinu virusu slūgsta. Bent jau taip sako Australijoje ne vieną mėnesį su šeima gyvenantis lietuvis Linas. Tiesa, vyras sako, čia gripas šiemet buvo itin piktas:

„Gripas buvo intensyvesnis, su stipresne simptomatika, ir sezonas buvo ilgesnis. Tiek jo pradžia prasidėjo anksčiau, tiek jo pabaiga truko ilgiau.“

Žmonės, kaip sako Linas, į paniką nepuolė. Bet ir į valdžios raginimus skiepytis – ranka nemojo beveik nė vienas:

„Žmonės sąmoningi šioje šalyje, įmonės skiepydavo darbuotojus savo sąskaita. Skiepyti atvykdavo pas darbuotojus į darbo vietą, kad jiems būtų patogiau.“

Australijos specialistai skelbia, kad šiemet gripas labiausiai plito tarp vaikų iki penkerių metų. Kliuvo ir senjorams. Lietuvos medicinos atstovai patvirtina, anksčiau Australiją pasiekęs ir ilgiau žmones kankinęs gripo virusas gali anksčiau užklupti ir mūsų šalį.

„Gripo kilimas buvo stebimas gerokai anksčiau, negu įprastai. Turint omeny tai, savotiškai mes galim žiūrėdami į tai koks jis buvo pietų pusrutulyje, galim tikėtis ankstesnės gripo bangos“, – pasakoja ULAC direktorius Saulius Čaplinskas.

Tiesa, koks ir kaip pasikeitęs pietų pusrutulyje siautėjęs ir žmones kankinęs virusas atslinks į Europą, kaip aiškina Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas, kol kas sunku prognozuoti. Mat gripo virusas labai sparčiai mutuoja. Tačiau bent jau aišku, kaip sako profesorius, kokia vakcina bus skiepijami žmonės:

REKLAMA

„Ta vakcina, kurią šiaurės pusrutuliui rekomendavo pasaulio sveikatos organizacija, būtent atitinka tuos štamus (kitaip – porūšius), kurie sukėlė daugiausiai bėdų šį sezoną Australijoje. Pagrinde, reikia pasakyti Australijoje plito A tipo virusas. Sudarė daugiau nei 90 procentų atvejų. Iš jų didžiausia dauguma buvo AH3N2 tipo virusas, kuris kaip žinia, kuris pasižymi kiek piktesne klinika. Čia ši vienos pusės, o štai iš kitos pusės vakcina prieš šį štamą mažiau efektyvi nei prieš kitus štamus.“

Kol kas Lietuvoje vakcinos nuo gripo dar nėra. Specialistai sako, kad žmonės bus skiepijami keturvalente vakcina. O jos pirkimas užtruko dėl Pasaulio sveikatos organizacijos delsimo, mat užtruko nustatyti, koks gripo virusas cirkuliuoja, ir kokie skiepai nuo jo tinkamiausi. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas sako, kad vakcina Lietuvą turėtų pasiekti spalio pabaigoje. Iki to medikai ragina žmones stiprinti imunitetą. Rudenėjant valgyti sveikai. Vartoti daugiau vaisių ir daržovių.

Mama Jurgita dalijasi, ką daro, kad jos metukų Lėja Marija nesirgtų: „Paprasčiausiai nelaikau, kad būtų šiltai, lengvai aprengta ir žiemą ir vasarą.“

O štai Antakalnio poliklinikos vaikų ligų gydytoja pažeria ir kitų imuniteto stiprinimo receptų.

„Bent jau iš mano praktikos vienintelis dalykas kuris tikrai veikia imuninę sistemą ur stiprina ją tai yra vitaminas D. Pakankamas jo kiekis. Jeigu jo trūksta tai vaikai…kadangi dirbu su vaikais, tad kalbu apie vaikus, jie serga, ir serga daug dažniau“, – teigia vaikų ligų gydytoja Asta Močienė.

Suaugę turi savo imuniteto stiprinimo receptų. Statybininkai Jevgenijus ir Rimantas dirba ir per karščius ir per šalčius. Bet sako niekada nesergantys.


Rašyti komentarą...
B
Birutė
2019-09-10 21:54:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ir vėl prasideda gąsdinimai mirtimi.........
Atsakyti
-3

R
Riiko
2019-09-10 23:00:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai kad Australija labai toli, net pėsčias nenueitum:) o štai gripas tiesiai į Lietuvą:) Netrinkit mums smegenų, paleidžiamas virusas prieš išrandant skiepus. Taip lobsta prakeikti farmacininkai ir tokiu būdu mažinama žmonių populiacija.
Atsakyti
-5

L
Lina
2019-09-11 06:34:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
Taip tikra tiesa žmogus yra ant tiek gobšūs kad jau pats sau pasakyti stop negali mokslimikai patys paleidžia virusą. Paskui ieško vaistų kaip pažaboti tą virusą na tiesiog darosi juokinga kad žmogus yra valdomas pinigų labai liūdna ......
Atsakyti
-7

SKAITYTI KOMENTARUS (24)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų