Sniego kalnai kiemuose tapo išbandymu: savivaldybė negali padėti, už pinigus pluša sniego valymo įmonės

Netikėtai užklupęs snygis paralyžiavo judėjimą šalyje. Užsnigti ne tik šalies keliai, bet ir automobiliai kiemuose. Nors už didžiąją dalį Vilniaus miesto daugiabučių kiemų priežiūrą atsakinga yra savivaldybė, ši kol kas didžiausią dėmesį skiria gatvių ir šaligatvių valymui. Į keblią situaciją papuolusiems gyventojams nebėra, kur dėtis – masiškai užsakinėjamos sniego kasimo paslaugos, jų tenka laukti net kelias paras.

4

Savaitės pradžioje šalį užklojęs storas sniego sluoksnis pridarė daugybę bėdų: be elektros paliko dalį gyventojų, išlaužė medžius ir sukėlė krūvą avarijų.

Dar viena bėda – taip užpustė daugiabučių kiemus, kad ne tik išvažiuoti tapo nebeįmanoma, bet ir rasti po sniego sluoksniu palaidotą savo automobilį sunkoka.

(4 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Po stipraus snygio – užpustyti kiemai

Atsakinga savivaldybė

Kiemai užpustyti, tačiau, kaip rašo žmonės socialiniuose tinkluose, nukasti jų nėra kam. Lietuvos būsto rūmų prezidentė Daiva Matonienė sako, kad už sniego nukasimą daugiabučių namų kiemuose dažniausiai yra atsakinga arba savivaldybė, arba pati daugiabučio namo bendrija.

„Reikia žiūrėti pagal konkretų namą, bet jeigu pažiūrėtume Vilniaus miesto situaciją, tai dažniausiai yra atsakinga Vilniaus miesto savivaldybė. Todėl, jeigu yra plotas, kiemas nepriskirtas, nėra išnuomotas ar nėra kitaip priskirtas bendrijai ar tam konkrečiam namui, tai jis yra viešoji nuosavybė. Vilniaus miesto savivaldybė privalo organizuoti ir daryti sutvarkymą, sniego nukasimą ir visos aikštelės sutvarkymo darbus“, – tv3.lt sako D. Matonienė.

Yra ir tokių daugiabučių namų gyventojų, kurie neapsikentę sniego kreipiasi į privačias įmones ir prašo jų nuvalyti kiemus.

„Tikrai gali taip būti todėl, kad, norėčiau paminėti, kad pagal savivaldybes yra skirtinga situacija. Kaune, Šiauliuose yra daugiau priskirtų teritorijų būtent bendrijoms ir administratoriams, jie ir organizuoja tą valymą.

Jeigu nėra priskyrimo, tada yra atsakinga savivaldybė. Bet kad bendrijos pačios taip gali, jeigu yra priskirta teritorija, ir samdyti, ir nuvalyti, tai tikrai taip, jeigu tai yra išnuomotas sklypas ar kažkaip kitaip priskirta nuosavybė“, – komentuoja D. Matonienė.

REKLAMA

Vertindama bendrą situaciją daugiabučių namų kiemuose, Lietuvos būsto rūmų prezidentė negaili kritikos ir sako, kad sniego valymo darbai savivaldybėms priklausančiuose kiemuose turėtų vykti sklandžiau.

„Manau, kad tvarkymą ir sniego valymus, ir kelių priežiūrą reikėtų daryti geriau, efektyviau, greičiau. Matosi, kad kiemai nėra pilnai gerai sutvarkyti ir matosi, kad kai kur privažiavimas tikrai yra sudėtingas. Manau, kad šie darbai turėtų būti organizuojami efektyviau ir geriau“, – sako D. Matonienė.

Visas dėmesys gatvėms ir šaligatviams

Vilniaus miesto savivaldybė kol kas komentuoja, kad šiuo metu visos pajėgos yra skiriamos kelių ir šaligatvių valymui.

„Šiandien, šiek tiek vėliau, savivaldybės atstovai susitiks su miestą tvarkančiomis įmonėmis ir dėliosis planus, kaip valyti daugiabučių kiemus, kadangi snygis, sako, greitu metu baigsis. Tad šiai dienai visas dėmesys miestui, o rytoj jau tikimasi grįžti ir į kiemus“, – rašoma Vilniaus savivaldybės tv3.lt atsiųstame laiške.

Savivaldybė taip pat primena, kad esant avarinei situacijai kiemuose, rangovai kiemų valyti vyksta ir naktimis.

Eilės milžiniškos

Su privačiomis sniego valymo paslaugas teikiančiomis įmonėmis susisiekti sunku. Dalis jų atsiliepusios įspėja, kad dėl milžiniškų eilių jokių naujų užsakymų priimti negali.

Portalui tv3.lt komentavusios bendrovės sako, jau seniai nemačiusios tokio užsakymų antplūdžio. Kad nuvalytų sniegą, žmonėms jau gali tekti laukti bent porą dienų. Pavyzdžiui, įmonė „Kraštovaizdžio specialistų biuras“ kiemą ar stogą nuvalyti galėtų už trijų dienų, o „Arto kasyba“ nukasti sniegą galėtų savaitgalį.

„Skambina sodų bendrijos, skambina daugiabučių pirmininkai, kad žmonės negali išvažiuoti iš kiemų, viskas užsnigta, užtrombuota. Tikrai daug skambučių sulaukiu. Vakar sulaukiau, žiūrėjau į telefoną, sulaukiau apie 150 skambučių, įsivaizduokit. Visą dieną ant telefono. Padedu ragelį, keliu, padedu, keliu“, – komentuoja UAB „Arto kasyba“ direktorius Artūras Skaržinskis.

REKLAMA

Čia už valandą sniego kasimo tektų sumokėti 30 eurų.

Kita, taip pat sniego kasimo paslaugas Vilniuje teikianti įmonė „Kraštovaizdžio specialistų biuras“ sako vien trečiadienio ryte sulaukę apie 20 skambučių. Nors, kaip sako įmonė, daugiausia klientų yra juridiniai asmenys, sulaukta ir keleto prašymų nukasti namų kiemus.

„Įmonės, kur aikšteles turi dideles, tai pagrindiniai mūsų klientai. Privačių skambino šiandien keli, bet daugiau įmonės, tiems, kam iš tikrųjų svarbu čia ir dabar“, – komentuoja „Kraštovaizdžio specialistų biuras“.

Šioje įmonėje darbo valanda kainuotų 50 eurų.

„Kaina nepasikeitė, mes laikomės tos pačios kainos, kokia ir buvo, nors galėtume piktnaudžiauti, aišku, bet nepiktnaudžiaujam“, – sako įmonė.

Prašo be reikalo nekeliauti

Jau antrą parą Lietuvoje gausiai sninga. Vilniaus miesto savivaldybės duomenimis, sostinėje vietomis yra prisnigta iki 30 cm.

„Vilniaus savivaldybės įmonių grupė dirba ištisą parą: visame mieste nuolat sukasi 50 skirtingo dydžio ir pajėgumų sniego valymo mašinų, kurios prižiūri net 1690 sostinės gatvių. Šalinami ir ant kelių užvirtę pavojingi medžiai, tvarkomi apšvietimo gedimai“, – rašoma savivaldybės pranešime spaudai.

Situacija šalies keliuose išlieka sudėtinga, gyventojų prašoma be reikalo nekeliauti.

„Jei galite atidėti kelionę ar jos išvengti, saugiai likite namuose. Judantiems automobiliu primename – būkite atidūs, neskubėkite, planuokite kelionės laiką, automobilius palikite toliau nuo medžių, kurie snygiui tęsiantis gali kelti pavojų dėl lūžtančių šakų. Keliaujantiems pėsčiomis taip pat svarbu būti atidiems, neskubėti, pagal galimybes vengti ruožų, kurie slidesni, nepabarstyti“, – primena SĮ „Susisiekimo paslaugos“.

Visoje šalyje fiksuojamas snygis arba šlapdriba, kritulių nėra tik Kretingos, Mažeikių ir Kaišiadorių rajonuose.


Rašyti komentarą...
A
Airine
2021-01-27 12:52:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jeigu problema išvažiuoti yra kastuvai,negi įpratę -isejau sedau ir važiuoju,nuo durų iki durų, dabar padirbekit, kiekvienas jeigu apsitvarkys aplink savo auto, problemų nebus.
Atsakyti
0

A
As
2021-01-27 14:23:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
Galėtų ir gyventojai pamojuoti kastuvais gyvenu privačiam name ir pati išsikasu kiema
Atsakyti
0

L
LLL
2021-01-27 14:36:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
Alytuje namo pirmininkas organizavo kad gyventojai, kurie gali išsikasti sniegą. Taip ir darė ir nelaukė kaip kiti tikisi už juos nuvalys technika. Kaip sakoma. Pradėk nuo savęs
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (7)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų