Slapti „MG Baltic“ bylos įrašai: kaltinamieji nesupranta net savo žodžių Papildyta 11.53 val.

Po trijų savaičių pertraukos kaltinamieji „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje grįžo į Vilniaus apygardos teismą. Teismas nepaisė kaltinamųjų advokatų prašymo teisėjų kolegijai nusišalinti ir tęsia bylos nagrinėjimą, klausydamiesi slapta padarytų kaltinamųjų pokalbių įrašų.

30

Kaltinamiesiems atstovaujantys advokatai buvo nepatenkinti teismo sprendimu bylos pradžioje apklausti ne liudytojus, o peržiūrėti slapta užfiksuotus vaizdo įrašus. Advokatai vienas po kito reiškė nušalinimus trijų teisėjų kolegijai. Bylą nagrinėja teisėjai Nijolė Žimkienė, Jurgita Kolyčienė ir Ugnius Trumpulis.

„Pagrindo nusišalinti teisėjų kolegijai nenustatyta“, – posėdyje sakė teisėjų kolegijos pirmininkė N. Žimkienė.

Suprotestavo prieš įrašų peržiūrą

Dar rugsėjo viduryje vykusiame posėdyje teismas buvo numatęs įrašų peržiūrą, jie yra bylos įrodymų sudėtinė dalis. Teisėjai yra skelbę, kad įrašus peržiūrėti pirmiausia nusprendė, nes po jų peržiūros gali kilti klausimų liudytojams. Liudytojus nuspręsta kviesti po įrašų peržiūros.

(30 nuotr.)
FOTOGALERIJA. „MG Baltic“ byla

Pirmiausia teisėjai nusprendė peržiūrėti vaizdo įrašą, kur slapta apžiūrimas kaltinamojo Eligijaus Masiulio automobilis. Iš proceso dalyvių kalbos galima spręsti, kad automobilyje skaičiuojami galbūt kaip kyšis E. Masiuliui perduoti pinigai. Per kratą 2016 m. gegužę politiko namuose ir automobilyje buvo rasti 106 tūkst. eurų.

Prokuratūra mano, kad šie pinigai buvusiam Liberalų sąjūdžio pirmininkui E. Masiuliui buvo perduoti kaip kyšis grynais už galbūt koncernui naudingų sprendimų priėmimą Teisėjų pasirinktą įrodymų tyrimų tvarką advokatai vadino „procesiniu triuku“, siekiu per žiniasklaidą formuoti visuomenės nuomonę. Advokatai siūlė spręsti ir dėl uždaro posėdžio, nes juose yra daug duomenų apie privatų gyvenimą, pavyzdžiui, apie E. Masiulio keliones.

Nori privatumo (Papildyta 08:56 val.)

Prieš imantis garso ir vaizdo įrašų peržiūros R. Kurlianskio advokatas Simonas Slapšinskas teismo prašė bylą nagrinėti ne viešuose posėdžiuose, mat kriminalinės žvalgybos užfiksuotoje medžiagoje atskleidžiama daug kaltinamųjų asmeninio gyvenimo detalių.

REKLAMA

Valstybės kaltinimą byloje palaikantis Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Justas Laucius pažymėjo, jog nusikaltimą padariusiam asmeniui privataus gyvenimo apsauga netaikoma, todėl šiuo atveju jis nerekomenduoja uždarų teismo posėdžių. Tuo metu R. Kurlianskio advokatas S. Slapšinskas prokurorą apkaltino neteisingai interpretuojant įstatymą.

Pasitarusi teisėjų kolegija nusprendė netenkinti advokato prašymo.

Ėmėsi slaptų įrašų perklausos (Papildyta 10:37 val.)

Teismas įrašų medžiagą klausyti pradėjo nuo vieno R. Kurlianskio ir E. Masiulio pokalbio, vykusio 2015 m. rugsėjo 23 d. Jame vyrai greičiausiai kalba apie 2016-ųjų Seimo rinkimus, minimos Antano Guogos ir Artūro Zuoko pavardės. E. Masiulis patikina, kad liberalams svarbus Vilniaus klausimas. Pokalbio detales užgožia foninis triukšmas, panašu, kad R. Kurlianskio ir E. Masiulio susitikimas įvyko kavinėje.

Taip pat girdėti, kad E. Masiulis mini Žygimantą Pavilionį, veikiausiai prezidento rinkimų kontekste, mat pokalbyje minimas prezidentas bei devyniolika (2019-ųjų prezidento rinkimai). Vėliau E. Masiulis ima kalbėti ir apie Rolandą Paksą, konservatorius ir Gabrielių (greičiausiai Landsbergį), žiniasklaidą. Kadangi įrašų kokybė prasta, sunku girdėti išsamų kaltinamųjų pokalbį. R. Kurlianskis užsimena apie Artūrą Skardžių.

Prokuroras J. Laucius pageidavo R. Kurlianskiui ir E. Masiuliui užduoti klausimų apie pokalbį, tačiau R. Kurlianskis pareiškė to nedarysiąs, nes prokuroras dar posėdžio pradžioje „jį įvardino nusikaltėliu“. Atsakyti į klausimus nesutiko ir E. Masiulis.

Kitas teismo perklausytas įrašas – R. Kurlianskio ir V. Gapšio pokalbis, vykęs 2015 m. rugsėjo 28 d. Sklandžiai girdėti kaltinamųjų kalbą taip pat sunku, nes tai dar vienas pokalbis kavinėje, kur žvanga indai. Be to, panašu, kad V. Gapšys kalba valgydamas, sunkiai girdėti jo žodžiai, nors jis kalba daugiausiai. Tuo metu R. Kurlianskis tik išsako pritarimą.

REKLAMA

Girdėti, kaip V. Gapšys kalba apie žiūrėjimą į ateitį, o ne į praeitį, tai akcentuoja kelis kartus, taip pat jis kalba apie Seimą, konservatorius, liberalus, kažkokio projekto registravimą, priėmimą ir įsigaliojimą Seime, Bronių Bradauską ir įstatymo pataisas. Savo ruožtu R. Kurlianskis atsako supratęs, ką kalbėjo V. Gapšys. Pokalbyje taip pat minima ir E. Masiulio pavardė.

R. Kurlianskis dar kartą nesutiko su prokuroro prašymu atsakyti į klausimus ir apie šį pokalbį. Tuo metu V. Gapšys į klausimus sutiko atsakyti tik tada, kai bus išklausyti visi pokalbiai.

Tragiška įrašų kokybė (Papildyta 11:53 val.)

Dar vienas perklausytas įrašas – 2015 m. spalio 7 d. tarp V. Gapšio ir R. Kurlianskio toje pačioje kavinėje vykęs pokalbis. Pokalbį labai užgožia garsiai fone skambanti muzika, tačiau girdėti, kaip V. Gapšys sako kažką aptaręs su B. Bradausku.

Kritikos įrašų kokybei negailėjo ir pats E. Masiulis.

„Kol kas šitą posėdį pavadinčiau klausos lavinimo posėdžiu. Sunku suprasti, kodėl teismas taip organizuoja savo darbą, kodėl nėra stenogramų. Nesuprantu pats savo pokalbių“, – žurnalistams per posėdžio pertrauką sakė E. Masiulis.

Ketvirtasis įrašas – 2015 m. spalio 14 d. vykęs pokalbis tarp R. Kurlianskio ir V. Gapšio. Tai dar vienas viešoje vietoje vykęs pokalbis, fone girdėti garsiai skambanti muzika. Girdėti, kaip kaltinamieji tariasi dėl galimo susitikimo laiko.

Išklausius garso įrašus, Vytauto Gapšio advokatas Saulius Juzukonis kritikavo įrašo kokybę, pabrėžė, kad neaiškus pokalbio laikas, ar pokalbis protokole pateiktas visas. R. Kurlianskio advokatas Giedrius Danėlius piktinosi, kad įrašo protokolas neatitinka įrašo, nes jame surašyti įraše neegzistuojantys žodžiai.

Byloje – aštuoni kaltinamieji

Amžiaus byla vadinamoje „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti penkiems fiziniams ir trims juridiniams asmenims.


Rašyti komentarą...
V
Va
2018-10-03 09:56:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ar vėl po laiko tempimo gausis toks pat kaip Viktorui LR teisėtvarkos šnypštas?
Atsakyti
0

d
dalia
2018-10-03 10:24:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
aferisto gabalas Masiulis .Uz grotu ji gtreiciau.Bet lt to nebus patys suprantat kokia teisesauga ir ka megsta
Atsakyti
0

D
Daiva
2018-10-03 11:17:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
Na nors kartą pasodinkit už grotų,nebejuokinkit ir nebenuvilkit žmonių. Juk ir taip viskas aišku,kad KALTI.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų