Vitalija JALIANIAUSKIENĖ
Šeimos gydytojų kompetencija šiemet dar kartą turėtų prasiplėsti.
Daugumos ligų gydymas prasideda nuo šeimos gydytojo. Sveikatos sutrikimų, negalavimų pajutę pacientai visų pirma veria šeimos gydytojo kabineto duris.
Šiuo metu Miesto poliklinikoje dirbantys šeimos gydytojai apgulti gripo užkluptų ligonių. Kaip teigia Šeimos gydytojų skyriaus vedėja Nijolė Marčiulionienė, vakar kai kurioms gydytojoms per darbo valandas teko priimti po 50–60 pacientų. „Krūviai beveik nepakeliami, tuo labiau kad keturios šeimos gydytojos jau ir pačios susirgo, jų pacientus tenka priimti kolegėms“, – sako skyriaus vedėja.
Praplės galimybes
Nors sveikatos priežiūros įstaigose gripas šiuo metu yra tapęs vienu svarbiausių rūpesčių, šeimos gydytojai susiduria ir su kitomis ligomis, siunčia ligonius specialistų konsultacijoms, tyrimams. Pasak Šeimos gydytojų skyriaus vedėjos, dabar šeimos gydytojas pacientus gali siųsti nemokamai pasidaryti kardiogramą, bendrą kraujo tyrimą, tyrimą dėl gliukozės, bendro cholesterolio kiekio ir keletą kitų tyrimų. Visi šie tyrimai atliekami ir profilaktikos tikslais. Keletą kitų tyrimų, pavyzdžiui, kalio, natrio kiekio organizme nustatymas ir panašiai, šeimos gydytojas gali skirti tik įtaręs ligą.
Nors, pasak N. Marčiulionienės, sveikatos apsaugos ministro įsakymas dar nėra gautas, tikimasi, kad pažadas bus įvykdytas ir dar šiais metais šeimos gydytojai turės kur kas daugiau galimybių, galės skirti ir vertinti daugiau nei iki šiol laboratorinių tyrimų.
Tokį siūlymą Valstybinės ligonių kasos atstovai pristatė sausio pabaigoje vykusiame Privalomojo sveikatos draudimo tarybos posėdyje.
Sprendimas buvo priimtas atsižvelgiant į darbo grupės rekomendacijas. Šioje darbo grupėje dirbo ir savo nuomones pateikė šeimos gydytojai, visuomeninių organizacijų, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos, Lietuvos ligoninių asociacijos atstovai ir pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų vadovai. Sprendimas priimtas pasitarus su suinteresuotomis grupėmis ir įvertinus jo privalumus bei trūkumus.
Tik esant reikalui
Naujoji tvarka, kuri turėtų įsigalioti nuo šių metų balandžio 1 dienos, leis šeimos gydytojui skirti ligoniui ir kitus laboratorinius tyrimus: kepenų fermentų, bilirubino, skydliaukės hormonų, prostatos specifinio antigeno, mikroalbuminurijos, geležies kraujyje nustatymo.
Šeimos gydytojų skyriaus vedėja sako, kad dabar šeimos gydytojai šių tyrimų negali skirti, o įvertinę paciento sveikatos būklę, gali jį siųsti pas specialistą dėl tolesnių tyrimų. Priskyrus šeimos gydytojo kompetencijai minėtus laboratorinius tyrimus, bus taupomas ir paciento laikas – jam nebereikės vaikščioti nuo vieno gydytojo prie kito, šeimos gydytojas galės greičiau ir tiksliau įvertinti paciento būklę, skirti reikiamą gydymą. Tačiau, pasak N. Marčiulionienės, nereiškia, kad siuntimus tyrimams gydytojas rašys visiems pageidaujantiesiems. Profilaktiškai tokie tyrimai nebus atliekami, juk papildomų lėšų dėl minimų tyrimų niekas nepridėjo.
Tiesiog įtariant vieną ar kitą ligą, prieš siunčiant ligonį gydytojo specialisto konsultacijai, reikiami tyrimai bus padaryti iš anksto – šeimos gydytojo siuntimu. Žmogus išsamiau bus ištirtas dar pirminėje sveikatos priežiūros grandyje. Be to, šie pasikeitimai leis užtikrinti ir kokybiškesnį gydytojų specialistų darbą, nes į juos kreipsis jau šeimos gydytojų įvertinti pacientai, kuriems bus galima skirti tikslingesnį gydymą ar papildomų tyrimų.
Prieš operacijas
N. Marčiulionienė sako, kad praėjusių metų pabaigoje priimtas ir šių metų pradžioje įsigaliojęs kitas sprendimas jau praplėtė šeimos gydytojų kompetenciją.
Pacientams, laukiantiems planinės operacijos, šeimos gydytojas jau gali nemokamai ištirti kraujo krešėjimą ir nustatyti kraujo grupę. Tokia galimybė buvo numatyta papildžius pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų organizavimo ir apmokėjimo tvarką bei ambulatorinių paslaugų ir bazinių kainų sąrašą. Praplėtus šeimos gydytojų kompetenciją, suteikus jiems teisę išduoti siuntimus kraujo krešumo būklei ir grupei nustatyti, pacientui prieš operaciją nebereikia gaišti laiko, vaikščioti po specialistų kabinetus. Šeimos gydytojas, paskyręs pacientui būtinus prieš planinę operaciją kraujo tyrimus, gali išsamiau ištirti ir ligonis turėdamas visų būtinų tyrimų rezultatus gali vykti į ligoninę.
Praplėtus kompetenciją, naujuose teisės aktų papildymuose taip pat numatytas skatinamasis atlygis už papildomas šeimos gydytojų paslaugas.
Pažymėjimas – ir telefonu
N. Marčiulionienė primena, kad gripo epidemijos metu šeimos gydytojas gali išduoti nedarbingumo pažymėjimą trims dienoms tik pasikalbėjęs su pacientu, jo nusiskundimų išklausęs telefonu. „Gydytojo vizitai pas kiekvieną ligonį jau fiziškai neįmanomi, tad galintieji turėtų patys atvykti į polikliniką, dėl priėmimo geriau susitarę iš anksto telefonu“, – sako skyriaus vedėja.
Gydytoja dar kartą primena skiepijimosi nuo gripo naudą ir būtinybę. Specialistai teigia, kad dar ne vėlu skiepytis nuo gripo.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, apie didėjantį gripo viruso plitimą pranešė 17 šalių. Stebimas didžiausias laboratorijose išskirtų gripo virusų skaičius per pastarąsias dvi savaites. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai primena, kad gripui būdinga staigi ligos pradžia, aukšta, didesnė nei 38 laipsnių temperatūra, sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas. Retai pasitaikantys gripo simptomai yra šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.