Teisingumo ministras siūlo viešinti informaciją apie valstybės institucijose padarytus pažeidimus ir skelbti internete ataskaitas, kokių priemonių buvo imtasi pažeidimams pašalinti ar kokios nuobaudos pritaikytos kaltiems asmenims nubausti.
Siekiant veiksmingiau įgyvendinti asmeninės atsakomybės principą, teisingumo ministras Remigijus Šimašius siūlo viešinti visus Seimo kontrolierių ir Valstybės kontrolės konstatuotus pažeidimo faktus bei įpareigoti institucijas, dėl kurių tokie sprendimai priimti, šią informaciją paskelbti viešai jų interneto svetainėse. Privalu skelbti būtų ir informaciją apie tai, kokių priemonių buvo imtasi pažeidimams pašalinti ar kaltiems asmenims nubausti. "Atvira ir prieinama informacija apie padarytus pažeidimus ir už juos pritaikytas nuobaudas veiks kaip prevencinė priemonė bei užtikrins skaidresnę institucijų veiklą", - sako R. Šimašius.
Viešinti siūloma ir atskirąsias teismų nutartis, kartu su teismų baigiamaisiais sprendimais. Jeigu teismas, nagrinėdamas administracinę bylą, padaro išvadą, kad pareigūnai, institucijos, įstaigos, įmonės, organizacijos bei asmenys pažeidė įstatymus ar kitus teisės aktus, jis turėtų priimti atskirąją nutartį ir nusiųsti ją atitinkamos institucijos vadovams. Šie apie pritaikytas priemones teismui turėtų atsakyti per mėnesį. Ši informacija, kartu su teismų atskirosiomis nutartimis būtų viešai skelbiama Nacionalinės teismų administracijos interneto tinklalapyje.
R. Šimašius taip pat pabrėžia, kad greta šių siūlymu labai svarbu užtikrinti asmeninės atsakomybės neišvengiamumo principą ne tik dirbantiems valstybės tarnautojams, bet ir jau praradusiems tarnautojo statusą asmenims. Šią nuostatą įtvirtinantis įstatymo projektas jau yra parengtas ir įregistruotas Seime, tad jam pritarianti Teisingumo ministerija papildomų pakeitimų neįtraukė į naujai teikiamą įstatymų pakeitimo projektų paketą.
Šiuo metu informacija apie prasižengusius valstybės tarnautojus bei pažeidimus institucijose paprastai nėra viešinama. Tai sudaro prielaidas abejoti, ar institucijos visuomet tinkamai ir efektyviai pritaiko nuobaudas už prasižengimus, pavyzdžiui, ar už šiurkštų pažeidimą tarnautojui skirta bausmė nebuvo neadekvačiai švelni ir pan.
Teisingumo ministerijos siūlymai artimiausiu metu bus pateikti Vyriausybei svarstyti.