• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusią savaitę į Lietuvą grįžo maloni šiluma. Po itin vėsaus ir lietingo rugpjūčio bei labai vėsių pirmųjų rugsėjo dienų ir net šalnų, iki 25 laipsnių siekianti šilumos banga – tikra atgaiva tiems, kas dar nenori paleisti vasaros.

Praėjusią savaitę į Lietuvą grįžo maloni šiluma. Po itin vėsaus ir lietingo rugpjūčio bei labai vėsių pirmųjų rugsėjo dienų ir net šalnų, iki 25 laipsnių siekianti šilumos banga – tikra atgaiva tiems, kas dar nenori paleisti vasaros.

REKLAMA

Tik kai kurie su nerimu būgštauja, esą jau sulaukėme ankstyvos bobų vasaros. Meteorologai ramina – šiltų dienų ruduo dar dovanos ne kartą.

Ne bobų vasara

Kaip sakė Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos atstovas spaudai Gytis Valaika, dabar atkeliavusi vasariška šiluma negali būti laikoma bobų vasara.

Atkeliaujanti vasariška šiluma yra tik pasibaigusios vasaros trumpas sugrįžimas.

Bobų vasara pagal teoriją būna tuomet, kai nuo Azorų anticiklono į Europą nutįsta gūbrys (aukštesnio slėgio sritis), todėl pradeda plūsti labai šiltas oras. Tokia situacija susiformuoja rugsėjo antroje pusėje–spalio pradžioje po stipresnių šalnų.

Dalyje valstybių bobų vasara (angliškai Indian summer) pavadinama bet kuri stipresnė šiltesnio, sausesnio, saulėtesnio oro banga iš karto po stipresnių šalnų. Bet net ir pagal šį apibrėžimą negalime sakyti, kad dabar jau prasideda Bobų vasara“, – teigė pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, jis pridūrė, kad nors Lietuvoje šiemet jau ir buvo šalnų, tačiau jos tik vietomis nubalino vasariškos žalumos dar nepraradusią žolę. Visos šalies šalnos apėmusios nebuvo.

REKLAMA

Tuo tarpu ankstyviausia šalna šiemet buvo pasirodžiusi… dar vasarą.

„Beje, pirmoji silpna šalna buvo fiksuota dar rugpjūčio 25 dieną. Lazdijų meteorologijos stotyje. Dirvos paviršiuje užfiksuota -0,1 laipsnio“, – sakė G. Valaika.

Šilumos dar bus

Meteorologai sako, kad nors po šios šilumos bangos orai greitai vėl atvės, tačiau po vėsos ir vėl turėtume sulaukti šilumos.

„Tokių šilumos epizodų dar tikrai galime sulaukti.

Dabartinė stipresnės šilumos banga tęsis maždaug nuo trečiadienio iki sekmadienio. Vėliau vėl turėtų sugrįžti vėsesni orai.

REKLAMA
REKLAMA

Tikrai gali būti, kad po vėsesnių orų laikotarpio antroje mėnesio pusėje vėl sulauksime šiltesnių orų, tačiau apie tai kalbėti dar anksti“, – sako pašnekovas.

Kone rekordinis rugsėjis

Šios vasaros pabaiga ir ruduo niūriomis nuotaikomis pasitinkamas gali būti ir dėl to, kad praėjęs rugsėjis buvo vienas šilčiausių istorijoje. Atsimenant ilgai trukusią, nors ir rudeniu kvepiančią šilumą, šiųmetis rugsėjis gali ir kiek nuliūdinti.

„2020 metų rugsėjis buvo vienas šilčiausių istorijoje, dėl šilumos ir saulės gamta labai ilgai žaliavo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiemet, galime matyti, kad po šalto ir lietingo rugpjūčio medžiai labiau skuba dažytis rudens spalvomis“, – sako G. Valaika.

Jis pridūrė, kad iš esmės šiluma rugsėjį tampa normaliu dalyku, ypač dabartinio besikeičiančio klimato akivaizdoje.

„Pernai netrūko šilumos. Buvo sušilę net iki 27 laipsnių.

Turėjome ir pagerintų rekordų, pavyzdžiui pernai rugsėjo 16 dieną Varėnoje sušilo iki 27,4 laipsnio, o rugsėjo 26 dieną Marijampolėje iki 26,4 laipsnio.

Šiemet rugsėjį rekordai kol kas negresia, šiluma, panašu, bus nuosaikesnė“, – sakė Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos atstovas.

Straipsnio autorė – Eglė Kuktienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų