Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė dar neapsisprendė, ar patraukti iš pareigų užsienio reikalų ministrą Gabrielių Landsbergį. Šis ketvirtadienį pareiškė esantis pasiruošęs pasitraukti, jei tik taip nuspręs I. Šimonytė.

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė dar neapsisprendė, ar patraukti iš pareigų užsienio reikalų ministrą Gabrielių Landsbergį. Šis ketvirtadienį pareiškė esantis pasiruošęs pasitraukti, jei tik taip nuspręs I. Šimonytė.

REKLAMA

„Kai nuspręsiu, tada ir informuosiu“, – lakoniškai į Seime valstiečio Dainiaus Gaižausko užduotą klausimą, ar ketina patraukti G. Landsbergį, atsakė I. Šimonytė.

Sulaukusi parlamentaro priekaištų apie esą netinkamai vykdomą politiką Baltarusijos atžvilgiu, ji taip pat pridūrė: „Man, tiesą sakant, neaišku iš jūsų klausimo, kolega, kas jums netinka. Nes Lietuvos pozicija Baltarusijos atžvilgiu visą laiką buvo griežta. Kuomet Europos Sąjunga svarstė dėl visų Baltarusijoje gaminamų trąšų sankcionavimo, Lietuva palaikė šitą sprendimą ir tik kitų valstybių narių siūlymu visos trąšos pakete neliko“.

Kiek vėliau Seimo nario Arvydo Nekrošiaus paprašyta atsakyti, ar vis tik patrauks G. Landsbergį, I. Šimonytė pakartojo dar nepriėmusi sprendimo, tačiau vertinanti, kad ministrai labiau nei savo postą vertina politinę atsakomybę.

REKLAMA

„Jūs labai vertinate aukštai mano galimybes, jeigu manote, kad aš sprendimus tokius turiu priiminėti per pusvalandį, kurį aš sėdžiu Vyriausybės pusvalandyje ir turiu atsakinėti į jūsų klausimus. Kaip sakiau jūs kolegai, kada nuspręsiu, tada ir informuosiu.

O šiaip labai vertinu, kad ministrai, nepaisant to, kaip jūs čia ką interpretuojate ir kas jums čia beatrodytų, kokia čia yra jūsų nuomonė apie situaciją, vis dėlto vertina savo politinę atsakomybę aukščiau nei kažkokią ministrinę poziciją. Aš kai priimsiu sprendimą, jūs būsite informuoti“, – pridūrė I. Šimonytė.

G. Landsbergis yra pasiruošęs trauktis

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis ketvirtadienį pakartojo, kad apie lapkričio pabaigoje „Belaruskalij“ atliktą avansinį mokėjimą „Lietuvos geležinkeliams“ nežinojo, tačiau yra pasiruošęs trauktis iš užimamų pareigų.

REKLAMA
REKLAMA

G. Landsbergis teigė, kad Vyriausybės atstovai žinojo apie tai, kad rugsėjo pabaigoje iš „Belaruskalij“ buvo paprašyta vieno avansinio mokėjimo už spalio mėnesį.

„Situacija, kuri įvyko po to, apie ją nebuvo informuota. Yra taip. Tie tolimesni mokėjimai, kurie vyko, apie juos nebuvo pranešta“, – žurnalistams ketvirtadienį Seime sakė ministras.

„Aš noriu pasakyti vieną paprastą dalyką. Vakar premjerei pasakiau, kad aš esu pasiruošęs trauktis ir laukiu premjerės apsisprendimo“, – pridūrė jis.

Opozicija ragina prisiimti atsakomybę

Seimo opozicija ragina Vyriausybę prisiimti atsakomybę, paaiškėjus, kad „Lietuvos geležinkeliai“ priėmė JAV sankcionuotos Baltarusijos trąšų gamintojos „Belaruskalij“ avansinį mokėjimą ir teikė jai paslaugas po gruodžio 8-sios, jau įsigaliojus sankcijoms.

Savo ruožtu valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos pirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė sako pasitikinti Vyriausybės veiksmais.

REKLAMA
REKLAMA

JAV Iždo departamentas sankcijas „Belaruskalij“ įvedė rugpjūtį ir iki gruodžio 8-osios verslui davė laiko užbaigti sandorius.

Minėtosios sankcijos tiesiogiai Europos Sąjungoje veikiančių bendrovių neliečia, tačiau įprastai Bendrijos bankai nustoja aptarnauti sandorius, susijusius su JAV sankcionuotomis įmonėmis.

Tačiau dalies politikų nuostabą sukėlė informacija, kad dar lapkritį „Belaruskalij“ atliko avansinį mokėjimą „Lietuvos geležinkeliams“ už krovinius gruodį, įtariant bandymus apeiti sankcijas. Pasak įmonės vadovo Manto Bartuškos, apie situaciją buvo informuota tiek Susisiekimo, tiek Užsienio reikalų ministerijos.

Vis dėlto užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pareiškė avansinį mokėjimą nežinojęs, o susisiekimo ministras Marius Skuodis jį pavadino netipiniu, tačiau patvirtino apie jį žinojęs.

Trąšų tranzitas tęsiasi

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad „Lietuvos geležinkeliai“ trečiadienį pranešė, kad gruodį ir galbūt sausio pradžioje per Lietuvą į Klaipėdos uostą dar gabens „Belaruskalij“ trąšas, nes Baltarusijos bendrovė už šiuos krovinius atsiskaitė iš anksto.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak „Lietuvos geležinkelių“, ar šios paslaugos Baltarusijos įmonei bus teikiamos toliau, priklausys nuo sankcijų režimo, valstybės institucijų sprendimų bei bankų pozicijos, ar aptarnauti jos pavedimus.

„Lietuvos geležinkeliai“ skaičiuoja, jog netekus „Belaruskalij“ trąšų, įmonei reikėtų apie 49 mln. eurų subsidijų per metus. Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad Vyriausybė yra pasirengusi padėti „Lietuvos geležinkeliams“ sprendžiant infrastruktūros išlaikymo klausimus.

JAV Iždo departamentas rugpjūtį įvedė sankcijas „Belaruskalij“ ir iki gruodžio 8 dienos verslui davė laiko užbaigti sandorius. Praėjusį ketvirtadienį JAV išplėstose sankcijose atsidūrė ir „Belaruskalij“ produkcijos eksportuotoja „Belaruskaja kalijnaja kompanija“ (BKK). Sandoriai su ja turi būti baigti iki kitų metų balandžio 1-osios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų