Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sekmadienį ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė susitiko su Lietuvoje viešinčiu Lenkijos premjeru. Abiejų šalių atstovai teigė pastebintys intensyvėjančią Rytų retoriką ir teigė, kad tiek Lenkijos, tiek Lietuvos požiūris į Kremlių yra vieningas.

Sekmadienį ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė susitiko su Lietuvoje viešinčiu Lenkijos premjeru. Abiejų šalių atstovai teigė pastebintys intensyvėjančią Rytų retoriką ir teigė, kad tiek Lenkijos, tiek Lietuvos požiūris į Kremlių yra vieningas.

REKLAMA

Sekmadienį premjerė I. Šimonytė Vyriausybės rūmuose susitiko su Lenkijos ministru pirmininku Mateuszu Morawieckiu ir jo vadovaujama delegacija.

Požiūris į Kremlių vieningas

Abu premjerai spaudos konferencijoje pabrėžė, kad abiejų šalių požiūris į Kremlių yra vieningas ir toks pat. Sekmadienį vykęs Lietuvos ir Lenkijos premjerų susitikimas prasidėjo nuo aptariamų saugumo klausimų, kalbėjo Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė. Pasak jos, Lietuvos ir Lenkijos vyriausybių požiūris saugumo stiprinimo ir užtikrinimo klausimais yra identiškas.

„Kai pradėjome diskusiją, pradėjome ne nuo ekonomikos, vakcinacijos, o nuo saugumo, o nuo to, kas mus labai vienija ir į ką turime identišką požiūrį. Su premjeru aptarėme, kad taip jau yra, kad ne pirmas kartas, kada jaučiame padidėjusią įtampą. Buvo Sakartvelas, buvo Krymas. <…>

REKLAMA

Gindami savo interesus, savo vertybes, iki šiol intensyviai bendradarbiavome, intensyvūs kontaktai yra kariuomenės atstovų, krašto apsaugos ministrų, veiksmus derinamės. Derintis nėra ką, tik kažkokius techninius dalykus, todėl, kad požiūris yra identiškas. Manau, kad mes neturime iliuzijų, kad galime tikėtis kažkokio stebuklo ir kažkokio pasikeitimo, kol Kremliuje yra tas režimas, koks yra, kurio tikslai yra ne tik kelti įtampas, bet kelti įtampas ir tarp mūsų dviejų šalių, ir tarp Europos Sąjungoje, kvestionuoti ES vertybes, tuo pačiu metu ES laikant savo aktyvus, gydant savo uošvienes ir mokant savo vaikus, t.y. naudojantis visais tais pasiekimais, apie kuriuos yra ES“, – sakė I. Šimonytė.

Premjerė pridūrė: „Tai yra, aišku, ciniška ir manipuliatyvu“. Anot jos, todėl užduotis tiek Lietuvai, tiek Lenkijai ir save stiprinti, ir vienai kitą stiprinti, taip pat stiprinti ir demokratinio pasaulio atsaką į visas nedemokratines pastangas.

REKLAMA
REKLAMA

Lenkijos premjeras M. Morawieckis teigė manantis, kad Rusijos atžvilgiu reikėtų griežtinti ne tik retoriką, bet ir imtis konkrečių veiksmų.

„Mūsų požiūriai ir pozicija yra labai vieningi, kai kalbame apie grėsmes iš Rytų. Tikimės, kad NATO paktas, kitos euroatlantinės organizacijos yra geras būdas atsakyti į Rusijos agresyvius veiksmus. Tai ne pirmas atvejis, kai susiduriama su tokiais Rusijos veiksmais, tai mūsų balsas, kuris girdimas NATO šalių sostinėse, jis skamba garsiais ir yra girdimas.

Manome, kad reikia stiprinti ne tik retoriką, bet ir imtis konkrečių veiksmų. Kalbėjome, ką reikėtų daryti stiprinant saugumą. Ne mes esame iniciatoriai santykių atšalimo. Mes esame draugiškai nusitiekę visoms šalims, tačiau negalime leisti to, kad būtų pažeidžiamos žmogaus teisės, vykdoma agresija, hibridinės atakos, grasinama smurtu“, – kalbėjo Lenkijos premjeras.

REKLAMA
REKLAMA

Šimonytė: santykiai yra puikūs

„Dvišaliai santykiai tarp Lietuvos ir Lenkijos yra puikūs“, – spaudos konferencijoje kalbėjo premjerė I. Šimonytė. Ji pridūrė, kad abi šalys turi daug bendrų infrastruktūros ir gynybos projektų, kuriuos sėkmingai įgyvendina abi šalys.

Premjerė džiaugėsi, kad Lietuvos ir Lenkijos atstovai susitiko simboliniu metu. Gegužės 3-ąją minima Abiejų tautų respublikos (ATR) Konstitucijos priėmimo metines.

„Džiaugiuosi, kad turiu galimybę priimti simboliniu metu. Rytoj švenčiame rimtą jubiliejų, kuris žymi svarbų ir Lenkijai ir Lietuvai – ART konstituciją ir tarpusavio įžadų paminėjimą. Tai labai svarbus įvykis visos Europos istorijoje. Tai pirmoji konstitucija Europoje. Tas dokumentas liudijo laisvų žmonių valstybės kūrimo idėją. Šiandien kai abi valstybės esame ES narės, kuriame savo ateitį, manau, kad ši istorinė atrama, yra labai svarbus ir simboliškas. Labai gražu ir jautru, kad prieš šią šventę galime susitikti“, – kalbėjo I. Šimonytė.

REKLAMA
REKLAMA

Lenkijos premjeras dėkojo I. Šimonytei už priėmimą ir taip pat teigė besidžiaugiantis puikiais Lietuvos ir Lenkijos santykiais.

„Nėra vieno recepto dvišaliams santykiams. Turime daug bendrų interesų. Lietuva ir Lenkija yra tokioje vietoje, kad neverta stebėtis, jog mūsų bendradarbiavimas klostosi taip gerai. Mano šiandieninis vizitas, viena vertus, susijęs su ATR konstitucijos metinių sukaktimi. Kita vertus, per susitikimą aptarėme konkrečius klausimus, veiksmus, kuriuos verta įgyvendinti siekiant santykių plėtojimo“, – sakė M. Morawieckis.

Pirmasis vizitas

Tai pirmasis aukščiausio lygio vizitas Lietuvoje nuo šios Vyriausybės kadencijos pradžios ir pirmasis Lenkijos premjero vizitas šiais metais. 2020 m. gruodį Lietuvos ir Lenkijos premjerai kalbėjosi telefonu.

Planuojama, kad susitikę I. Šimonytė ir M. Morawieckis aptars dvišalius santykius ir strateginių infrastruktūros projektų įgyvendinimą, Covid-19 pandemijos valdymą, bendradarbiavimą saugumo ir gynybos srityse, situaciją Baltarusijoje ir Ukrainoje, taip pat aktualius Europos Sąjungos politikos klausimus.

REKLAMA
REKLAMA

Vėliau premjerų darbotvarkėje numatyta, kad abu vadovai dalyvaus Vilniaus lenkų kultūros namų rekonstrukcijos naujo pastato kertinio akmens padėjimo ceremonijoje.

1791 metais gegužės 3-iąją priimta ATR Konstitucija buvo pirmasis toks rašytinis dokumentas Europoje.

Lenkijoje gegužės 3-oji yra svarbi valstybinė šventė, tuo metu Lietuvoje ši data minima kukliau, nes Konstitucija, kai kuriais vertinimais, sumažino Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės savarankiškumą bendroje valstybėje su Lenkija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų