Vakar Šiaulių apskrities vyriausiajame policijos komisariate pristatyta šių metų pirmojo pusmečio kriminogeninė situacija Šiaulių apskrityje. Policijos vadovai tikino, kad dirba pakankamai gerai, tačiau kai kurių problemų vis dar nepavyksta išspręsti. Galvos skausmą kelia iškvietimai dėl smurto artimoje aplinkoje, vagysčių, sukčiavimų ir girtų asmenų, kurie lėbauja ne tik viešose vietose, bet ir nevengia išgėrę sėsti prie automobilio vairo.
Padaugėjo nusikalstamų veikų
Vakar Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Egidijus Lapinskas pranešė, kad šiais metais šalyje 2,5 proc. sumažėjo nusikalstamų veikų. Tačiau Šiaulių apskrityje jų gerokai padaugėjo. Pernai per tokį pat laikotarpį užfiksuota 3712 nusikalstamų veikų, šiais metais net 12,5 proc. daugiau – 4175. E. Lapinskas akcentavo, kad dažniausiai nusikalstamas veikas atlieka neblaivūs asmenys. Praėjusiais metais triukšmą kėlė 901 neblaivus asmuo, šiemet – 1249.
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Nusikaltimų tyrimo biuro viršininkė Agija Burkauskienė džiaugėsi, kad nors nusikalstamų veikų skaičius didėjo, tačiau sunkių ir labai sunkių nusikaltimų įvykdyta 5,7 proc. mažiau. Pateiktos statistikos duomenimis, sumažėjo išžaginimų ir nužudymų. Policijos atstovams per šių metų pirmąjį pusmetį teko narplioti 13 nužudymo atvejų. Vienas jų – liko neįkandamas. „Vis dar neturime įtariamųjų dėl Linkuvos gimnazijos sargo nužudymo“, – sakė ji. Primename, kad šis Pakruojo rajono įvykis buvo užfiksuotas balandžio mėnesio pradžioje.
Per šių metų pirmąjį ketvirtį daugiau žmonių negu pernai per tą patį laikotarpį nukentėjo nuo sukčių. Praėjusiais metais buvo apgautas 131 asmuo, šiais – net trisdešimčia daugiau. A. Burkauskienė teigė, kad vyrauja telefoniniai sukčiavimai, kuriuos neretai organizuoja įkalinimo įstaigose esantys asmenys. Nusikaltimų tyrimo biuro viršininkė pranešė, kad Šiaulių apskrityje neišsprendžiama liko ir smurto artimoje aplinkoje problema, kurią dažniausiai sukelia išgėrę asmenys, taip pat padaugėjo viešosios tvarkos pažeidimų. Juos atlikę asmenys taip pat neretai būna įkaušę – 60 proc.
„Nors bendras vagysčių skaičius sumažėjo, šiais metais buvo pavogta daugiau automobilių. Kažkokių tendencijų, kad būtų vagiami labai brangūs ar tam tikros markės automobiliai, nenustatėme“, – statistikos duomenis, kuriuose šiemet užfiksuota 11 automobilių vagysčių daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį, komentavo ji.
Keliuose siautėja „ereliai“
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos biuro viršininkas Kęstutis Dičius supažindino su avaringumo situacija apskrityje. Per praėjusių metų pirmąjį pusmetį buvo užregistruoti 146 eismo įvykiai, kuriuose buvo sužaloti 184 asmenys. Šiemet per analogišką laikotarpį užregistruoti 143 eismo įvykiai, kuriuose sužalota 8 asmenimis daugiau nei pernai.
K. Dičius akcentavo, kad šiais metais daugiau eismo įvykių padarė asmenys, neturintys teisės vairuoti. „Užfiksuota 11 tokių įvykių, pernai – 8. Juose buvo sužalota: šiemet 18 eismo dalyvių, pernai – 12. Iš šiais metais užfiksuotų 11 atvejų, 8 neturintys teisės vairuoti asmenys buvo dar ir neblaivūs. Tai yra patys baisiausi vairuotojai, kurie konkrečioje situacijoje gali sureaguoti neadekvačiai ir pasekmės tuomet būna tikrai labai skaudžios“, – sakė jis.
K. Dičius tikino, kad dažnai diskutuoja su transporto priemonių savininkais dėl to, kad jie leidžia sėsti prie vairo tiems, kurie tokios teisės neturi. „Kai paklausiu, ar jie duotų šautuvą pamedžioti ne medžiotojui, visi purto galvas. Bet transporto priemonė taip pat gal ne visai analogiškas, bet ginklas, kuris sukelia žiaurias pasekmes“, – svarstė Kelių policijos biuro viršininkas.
Šiuo metu į kiekvieną Šiaulių apskrities rajoną yra siunčiami mobilūs greičio matuokliai. „Radviliškio rajone per mėnesį buvo užfiksuota apie 460 pažeidimų. Tai yra tikrai labai daug. tai buvo greičio viršijimo atvejai, kai vairuotojas viršija greitį virš 20 km/val. Rezultatai patys kalba už save. Važiuojame tikrai per greitai ir tikrai nesaugiai“, – teigė K. Dičius.
Tiesa, nors policijos atstovai ragina vairuotojus elgtis atsakingai, kai kurie jų tinkamo pavyzdžio nerodo. Primename, kad praėjusio mėnesio viduryje Vytauto gatvėje Šiaulių apskrities policijos pareigūnai sulaikė neblaivų 42 metų Šiaulių rajono policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus tyrėją, kuriam alkoholio matuokliu buvo nustatytas vidutinis girtumas – 2,42 prom.
Teisinosi dėl spragų
Šiaulių miesto policijos komisariato viršininkas Rimvydas Šlekys informavo, kad šiais metais Šiaulių mieste užfiksuotos 1522 nusikalstamos veikos, iš jų 1006 ištirtos. R. Šlekys gyrėsi, kad tarp didžiųjų miestų pateiktos statistikos atrodome gerai. „Tiriame gerai. Būtų galima tirti geriau, jei negautume melagingų pranešimų“, – teisinosi Šiaulių miesto policijos komisariato viršininkas.
„Kaip pavyzdį galėčiau pateikti atvejį apie jaunuolį, kuris neseniai sulaukė 18 metų. Jis net du kartus informavo policiją apie tariamai įvykdytas vagystes. Pirmąjį kartą jam neva buvo pavogtas kompiuteris ir mobilusis telefonas, po dviejų savaičių pranešė, kad jam pavogtas dviratis ir nusikaltimo metu jis dar buvo sumuštas. Tiriant šias nusikalstamas veikas pavyko išsiaiškinti, kad iš tiesų jaunuolis pats minėtus daiktus užstatė į lombardą ir gavo šiek tiek pinigų. Paklaustas, kodėl taip pasielgė, sakė, kad bijojo tėvų, dėl to norėdamas išsisukti pranešė policijai apie įvykį, kurio iš tiesų nebuvo. Jam gresia arba viešieji darbai, arba bauda, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų“, – pasakojo R. Šlekys.
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Egidijus Lapinskas taip pat ieškojo pasiteisinimų dėl kai kurių įvardytų spragų. „Dirbtume geriau, tačiau šiuo metu turime 155 laisvas pareigybes. Kad būtų lengviau įsivaizduoti, galima sakyti, kad mums trūksta tiek darbuotojų, kiek jų dirba miesto policijos komisariate“, – sakė jis.
Jolanta GRUBLIAUSKAITĖ