• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vairuotojo pažymėjimas nesuteikia teisės laisvai kirsti valstybių sienas.

Ž. Pukėnas teigė, jog Anglijos pareigūnai dėl to, jog pateikiamos „europinės teisės", o ne pasas, nepriekaištauja. Juk šiame dokumente yra ne tik vardas ir pavardė, bet ir nuotrauka bei asmens kodas.
 
Patikėjo keliausiantys laisvai

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvai įsiliejus į Šengeno erdvę, Latvijos pasienyje gyvenantys biržiečiai apsidžiaugė vėl galėsiantys laisvai keliauti per sieną.

REKLAMA

Ne tik mašinomis riedėti, bet ir pėsčiomis traukti grybauti ar uogauti. Tiesa, Šengeno valstybės narės turi teisę savo teritorijoje patikrinti asmens tapatybę. Tačiau žmonės džiūgavo skaitę spaudoje, jog tuo atveju, kai gyventojas yra Europos Sąjungos pilietis, asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu gali būti ne tik pasas ir asmens tapatybės kortelė, bet ir vairuotojo pažymėjimas.

REKLAMA
REKLAMA

Asmens dokumentų išrašymo centro prie Vidaus reikalų ministerijos internetiniame puslapyje pateikiamoje informacijoje nurodoma, jog „vairuotojo pažymėjimas yra Europos Sąjungos reikalavimus atitinkantis naujos kartos asmens dokumentas".

Daug žmonių, nesukdami sau per daug galvos, tuo ir vadovaujasi. Deja, realybė pasirodo kitokia. Vienas iš pirmųjų ją patyrusių yra ir biržietis Žilvinas Pukėnas. Vyras praėjusį antradienį į „Šiaurės rytus" užsuko tik grįžęs iš Latvijos, kad savo patirtimi pasidalytų su kitais kraštiečiais. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Surašė protokolą

Jaunas vyras, įpratęs keliauti po Europos Sąjungos šalis, nustebo, kai jį Latvijoje, Aizkrauklės rajone, pakeliui į Neretą, šalia buvusio muitinės pastato apie 13 valandą sustabdė žalią kostiumą vilkinti pareigūnė. Pasak Žilvino ir kartu su juo važiavusios keleivės, pareigūnė neprisistatė ir paprašė paso. Žilvinas Pukėnas turėjo tik „europines teises", t. y. vairuotojo pažymėjimą, ir jį pateikė. Deja, to nepakako.

REKLAMA

Biržiečiui latvių - rusų kalbų „mišiniu" buvo paaiškinta, jog bus surašomas Administracinės teisės pažeidimų protokolas už tai, kad į kaimyninę šalį vyko be asmens tapatybę liudijančio dokumento. Taip pat vyro klausta, kur jis dirba ir kiek uždirba. Tai visai sutrikdė lietuvaičius. Pokalbio metu jiems neva buvo pagrasinta dešimties parų areštu. Paklausus „už ką", atsakyta, jog „už kalbėjimą pakeltu tonu".

REKLAMA

Į Neretos vaistinę skubėję biržiečiai tuomet ne tik nustebo, bet ir suabejojo, ar juos sustabdę asmenys tikrai yra pareigūnai.

Ž. Pukėnas teigė, jog Anglijos pareigūnai dėl to, jog pateikiamos „europinės teisės", o ne pasas, nepriekaištauja. Juk šiame dokumente yra ne tik vardas ir pavardė, bet ir nuotrauka bei asmens kodas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Latvijoje sustabdyti biržiečiai taip pat teiravosi, kodėl tik jie vieni sustabdyti, kai pro šalį traukia ir rusų, suomių ar lenkų vairuojamos mašinos. Taip pat Ž. Pukėnas stebėjosi ir skubėjimu bausti. Jei yra įstatymas, nurodantis, kad reikia vežiotis pasą, tai kodėl pirmą kartą nepakanka įspėjimo? Juolab kad vairuotojas eismo taisyklių nepažeidė. 

REKLAMA

Pareigūnas privalo prisistatyti

Biržų rajono Policijos komisariato Viešosios policijos migracijos tarnybos poskyrio viršininkė Violeta Augulienė prisiminė taip pat skaičiusi pranešimus spaudoje, jog gali būti pateikiamas vienas iš trijų dokumentų. Tačiau ji mananti, kad vadovautis reikėtų Europos parlamento ir tarybos direktyva dėl Sąjungos piliečių ir jų šeimos narių teisės laisvai judėti ir gyventi valstybių narių teritorijoje. Ten nurodoma, jog išvažiuojant ir įvažiuojant į šalis reikia turėti asmens tapatybės kortelę ar pasą. Pasak V. Augulienės, minėtame dokumente vairuotojo teisės neminimos.

REKLAMA

Tačiau viršininkė net neabejojo, jog vairuotoją sustabdęs pareigūnas turi iš karto prisistatyti - pasakyti savo pareigas, vardą bei pavardę. Jei neprisistato, jam pilietis gali ir nepaklusti.

Viršininkė mano, jog daugiau informacijos žmonėms apie keliones per sieną turėtų suteikti pasieniečiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reikia paso arba asmens kortelės

Valstybinės sienos apsaugos tarnybos Šiaulių rinktinės Pasvalio užkardos vado pavaduotojas Remigijus Zakrys teigė, jog vairuotojo teisių, kaip asmens tapatybę patvirtinančio dokumento, užtenka tik būnant pasienio ruože. Tačiau jos nesuteikiančios teisės kirsti sieną. Pagal Šengeno teisių aktus, Šengeno sienų kodeksą, panorus važiuoti į Latviją ar kitą šalį, reikia asmens tapatybės kortelės arba paso.

Taip pat R. Zakrys patikino, jog pareigūnai, rašydami protokolą, turėjo teisę pasiteirauti, kur sustabdytasis pilietis dirba ir kiek uždirba, nes rašant protokolą reikia užrašyti darbovietę bei algos dydį.

Gražina Dagytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų