• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo Užsienio reikalų komitetas (URK) žemės ūkio reikalų ministrei Kazimirai Prunskienei siūlo atsargiau kalbėti klausimais, kurie susiję ne tik su jos tiesiogiai kuruojama sritimi, bet ir su užsienio politika.

REKLAMA
REKLAMA

URK trečiadienį aptarė ministrę kontroversijon įstūmusius jos pasisakymus dėl veterinarijos punkto gyviems gyvuliams pervežti per sieną pasienyje su Rusija.

REKLAMA

"Visų ministerijų veikloje šalia žinybinių dalykų yra ir politiniai dalykai, ypač kai kalbame apie tokius jautrius dalykus, kaip santykiai su Rusija, šiuo atveju - eksporto iš Rusijos problemą, Lietuvos gyvulių eksportą į Rusiją ir Rusijos tranzitą per Lietuvą. Būtent todėl, kad ši problema yra ribinė, sprendžiant tą klausimą, neišvengiamai galima užkliūti ir už tranzito problemos. Mes radom tik vieną pastabą - kad tokius dalykus, kurie iš tikrųjų gali užkabinti bendrus dalykus, derėtų visuomet aptarti bent jau Užsienio reikalų komitete, tai šiuo atveju nebuvo padaryta", - po komiteto posėdžio sakė jo vadovas Justinas Karosas.

REKLAMA
REKLAMA

"Bet tai nėra joks nusikaltimas ar prasižengimas, šiaip jau ministrė veikė savo kompetencijos ribose. Tik tas momentas mūsų pastebėtas, kad su komitetu bendrą poziciją reikėjo paryškint, tas nebuvo padaryta. Tai, kas susiję su tanzitu, nėra vien Lietuvos-Rusijos, bet jau Europos Sąjungos ir Rusijos, ne dvišaliai, o daugiašaliai dalykai", - pridūrė komiteto vadovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žemės ūkio reikalų ministrė K.Prunskienė žurnalistams aiškino, jog sumaištis kilo ne dėl jos kaltės, o politikams veterinarijos punkto steigimą prilyginus Kaliningrado tranzito sąlygų lengvinimui.

"Komiteto vicepirmininkas Audronius Ažubalis, gal būt nesąmoningai, sutapatino tranzitą ir eksportą. Mano pokalbiuose ėjo kalba apie veterinarijos posto statymą kaip klausimą, kuris gali būti keliamas ir sprendžiamas tik ES pritarus. Šis klausimas iš Lietuvos pusės yra svarbus visai kita plotme - pernai ES taryboje mes svarstėme gyvūnų gerovės užtikrinimą, buvo sustabdyti srautai eksporto gyvulių į Ukrainą, nes yra taisyklės, kurios reikalauja turėti tokius postus, kad gyvuliams netektų per ilgai išbūti transporto priemonėse", - sakė ministrė.

REKLAMA

Ministrė neigė Rusijoje dalijusi pažadus, jog Lietuva remia Rusijos siekį gabenti gyvus gyvulius per Europos Sąjungos teritoriją, nors tai jau būtų laikoma Kaliningrado tranzito išimtimi.

"Tranzito klausimo kaip tokio mano tematikoj nebuvo. Aš kalbėjau apie praktinius dalykus, ėjo kalba apie tai, kas vyksta, apie tą patį veterinarijos postą. Galima kalbėti iš dviejų pusių - iš Žemės ūkio ministerijos pusės, dėl gyvulių eksporto, ir iš kitos pusės, kaip galimybę tranzitui. Tai jeigu kalbėjimas apie veterinarijos postą sutapatinamas ir dedamas lygybės ženklas su tranzitu, tai jau yra ne mano iniciatyva", - sakė K.Prunskienė.

REKLAMA

Tuo pačiu ministrė sakė nemananti, jog klausimą reikėjo derinti su Seimo Užsienio reikalų komitetu.

"Niekada to (tokių klausimų derinimų - BNS) nebuvo. Aš kalbėjau ir su premjeru, ir su ministru Petru Vaitiekūnu, niekada nėra buvę, kad tą temą reikėtų aptarinėti, tuo labiau, kad tai, kas buvo paminėta, buvo kaip vykstančių faktų, o ne naujo lygmens, išlygų darymo dalykai", - sakė ministrė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu URK pirmininko pavaduotojas A.Ažubalis ministrę kaltina vykdant savarankišką užsienio politiką, taip proteguojant ne Lietuvos, o Rusijos interesus.

"Ponios K.Prunskienės pareiškimai apie gyvų gyvulių gabenimą iš Rusijos per ES teritoriją yra dar vienas ES teisės aktų keitimo bandymas. Ne veltui prezidentas po šito ministrės vizito į Rusiją pasakė, kad Lietuvoje negali būti dviejų užsienio politikų. Daryti išimtį, kad Rusija galėtų vežti per ES teritoriją gyvus gyvulius, tai, aš manyčiau, yra eilinis tranzito režimo minkštinimas, ko ir siekia Rusija. Išeina labai paprastai, kad ministrė stengiasi pateikti šalies poziciją nesuderinusi su Vyriausybe, aš jau nekalbu su Seimu. Seimas yra priėmęs rezoliuciją, kad bet kokios Karaliaučiaus tranzito išlygos turi būti svarstomos Seime, o bandymai atskirų asmenų daryti tą dalyką nederinant yra veikimas prieš valstybę", - sakė A.Ažubalis.

REKLAMA

Pagal Lietuvos vyriausybės nustatytą tvarką, visi šakinių ministerijų siūlymai dėl ES teisės išimčių ar pakeitimų, kurie šiuo atveju būtų būtini, turi būti derinami Vyriausybėje. Kaliningrado tranzito klausimams nagrinėti premjero potvarkiu yra įkurta ir speciali darbo grupė, kurioje derinami atskirų žinybų interesai.

REKLAMA

Lietuvos vyriausybės siūlymai taip pat turėtų suderinti ir su Seimu, kuris 2004 metais priėmė rezoliuciją, draudžiančią bet kokias naujas išimtis ES teisėje Kaliningrado tranzito atžvilgiu. Bet koks ES šalies narės siūlymas dėl ES teisės pakeitimo yra derinamas ir su Europos Komisija bei visomis kitomis ES šalimis. Galutinį sprendimą tokiu atveju priima ES Taryba.

Gyvų gyvulių iš Rusijos tranzitas yra draudžiamas dėl itin prastos veterinarinės kontrolės. Beje, pati Rusija tuo pagrindu užblokavo Lenkijos mėsos importą.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų