„Darbietė“ Dangutė Mikutienė ir konservatorius Antanas Matulas užregistravo Civilinio kodekso (CK) pataisą, kuria siūloma išbraukti nuostatą, leidžiančią nesusituokusiems pilnamečiams asmenims medicininiu būdu pasikeisti lytį.

„Ši nuostata asmenims sukelia nepagrįstus lūkesčius“, - rašoma parlamentarų aiškinamajame rašte.

Lietuvoje lyties keitimo operacijos formaliai yra leidžiamos, tokia teisė numatyta Civiliniame kodekse. Tačiau asmuo, norintis pakeisti lytį, negali to padaryti, nes nėra teisės aktų, apibrėžiančių šią procedūrą. Be to, lytį pakeitus kurioje nors užsienio valstybėje, Lietuvoje neįmanoma gauti naujų dokumentų - gimimo liudijimo, paso ar vairuotojo pažymėjimo - kuriuose būtų nurodoma ne buvusioji, o esama lytis.

Europos Žmogaus Teisių Teisme (EŽTT) Lietuva pernai rugsėjį pralaimėjo bylą, kurią iškėlė transseksualė L., norinti tapti vyru. Strasbūro teismas konstatavo, jog Lietuva pažeidė L. teises į privatumą bei įpareigojo per tris mėnesius nuo sprendimo įsigaliojimo dienos (2007 metų gruodžio 11 d.) Lietuvoje priimti Lyties keitimo įstatymą ir sumokėti 5 tūkst. eurų kompensaciją.

Terminas, kurį Lietuvai skyrė EŽTT, baigėsi šių metų kovo 11-ąją, tačiau minimas įstatymas nėra priimtas. Už įpareigojimo nevykdymą Lietuva L. turėtų papildomai sumokėti 40 tūkst. eurų.

REKLAMA

CK pataisą užregistravę seimūnai siūlo išvis atsisakyti idėjos apie lyties keitimo galimybę Lietuvoje, nes užtikrinus tokią teisę kiltų problemų dėl sveikatos apsaugai skiriamų lėšų stygiaus bei dėl specialistų, galinčių atlikti tokias operacijas, trūkumo.

D.Mikutienė ir A.Matulas taip pat atkreipia dėmesį, jog priėmus Lyties keitimo įstatymą operuotiems asmenims reikėtų visą gyvenimą kompensuoti hormoninius preparatus, kurie esą nemažai kainuoja.

„Lietuvos visuomenėje lyties pakeitimo operacijos vertinamos labai kontroversiškai, visuomenė dėl psichosocialinių priežasčių yra nepasirengusi priimti lyties pakeitimo praktikos, todėl prielaidų tokiai praktikai atsirasti sudarymas esant ribotiems sveikatos priežiūros ištekliams sukeltų didžiosios dalies visuomenės nepasitenkinimą“, - mano parlamentarai.

Politikų nuomone, transseksualai gali lyties keitimo operacijas darytis bet kurioje kitoje Europos Sąjungos (ES) valstybėje.


Rašyti komentarą...
t
tikras lietuvis
2008-03-20 15:43:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nereikia tokių dalykų - nesąmonė visa tai.
Atsakyti
0

Z
Zyklas
2008-03-20 15:47:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
Užsipotos dabar išvis visokie ligoniai...
Atsakyti
0

_
_jo
2008-03-22 00:37:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ko jus cia cypaujat? Pradzioje valdzia leido. Kone visose ES valstybese yra vienokia ar kitokia lyties keitimo sistema tiems zmonems, kuriems tai yra butina. Kiek zinau yra lietuviu uzsieny pasikeitusiu lyti. Ka valdzia darys su ju dokumentais, uzdraude keist lyti civiliniame kodekse? Pralos visiems jiems bylas Strasbure?
Butu gerai, jei kai kurie politikai bent mastyt bandytu. Dabar tik shuda mala ir sau reklama priesrinkimine darosi. Be abejo, tokiems pritaria visokie "proto bokstai" cia jau pries mane pakomentave. Jei nesuprantat kas prie ko - tai ir nelyskit kur nereikia. Jums nereikia lyties pakeitimu, tai ir dziaukites. Yra tokiu kam tai gali but gyvenimo ir mirties klausimas. Tad nereiktu visko vertint vien pagal save.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų