REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasienyje apsauga nuo iš Baltarusijos atvykstančių neteisėtų migrantų besirūpinantis šauktinis pasakoja apie, jo teigimu, baisias gyvenimo ir darbo sąlygas. Vyras pasakoja, kad teko gyventi ir palapinėse be šildymo, o pjaunančios vielos tiesimui pasienyje dirbantieji negauna reikiamų priemonių, todėl rizikuoja susižeisti. Savo ruožtu Lietuvos kariuomenė teigia šauktinius aprūpinanti visomis būtinomis priemonėmis ir užtikrinanti jų saugumą.

Pasienyje apsauga nuo iš Baltarusijos atvykstančių neteisėtų migrantų besirūpinantis šauktinis pasakoja apie, jo teigimu, baisias gyvenimo ir darbo sąlygas. Vyras pasakoja, kad teko gyventi ir palapinėse be šildymo, o pjaunančios vielos tiesimui pasienyje dirbantieji negauna reikiamų priemonių, todėl rizikuoja susižeisti. Savo ruožtu Lietuvos kariuomenė teigia šauktinius aprūpinanti visomis būtinomis priemonėmis ir užtikrinanti jų saugumą.

REKLAMA

Portalas tv3.lt sulaukė laiško iš šauktinio Jono (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi), kuris šiuo metu dirba Lietuvos-Baltarusijos pasienyje tiesiant pjaunančią vielą koncertiną. 

Pasakoja apie pavojingas darbo sąlygas

Vyras pasakoja apie pasienyje dirbančių šauktinių gyvenimo ir darbo sąlygas. Jono teigimu, jiems neparūpintas reikiamas skaičius tualetų ir dušų, taip pat teko gyventi ir be šildymo.

REKLAMA
REKLAMA

„Teko miegoti kažkokioje saugykloje su pelėsiais (dabar ten gyvena kiti šauktiniai), kuriame yra vienas tualetas ir vienas dušas (yra [biotualetai] lauke). Tenka naudotis kareivinių dušais. Gyvenom palapinėse be šildytuvų. Keliamės 5:30 val., pusryčiaujam apie 6 val., o pietūs būna apie 15 val. Vakarienės laikas apskritai nepastovus, buvo ir apie 21 val.“, – laiške portalui tv3.lt rašė Jonas.

REKLAMA

Taip pat šauktinio teigimu, nors spėjo padirbti tik keturias dienas, dalis šauktinių serga.

„Dar tik ketvirtadienis, o serga jau dalis iš mūsų ir į tai nėra reaguojama. Atsakingas leitenantas tik pasiūlė nusipirkti vaistų. Vienas vaikinas gavo žinutę, kad turi izoliuotis, bet kadangi nejaučia simptomų, tai nieko nedaroma dėl to“, – pasakojo Jonas.

Taip pat vyrui nerimą kelia darbo sąlygos pasienyje. Anot Jono, dirbantieji nėra aprūpinami tinkamomis darbo priemonėmis, taip pat dirba pavojingomis sąlygomis.

„Darbo sąlygos irgi baisios. Pirštinės plyšusios, kurios skirtos dėti koncertiną, įrankių trūksta. Kai kalami kuolai, kurie skirti tvirtinti koncertiną, naudojami į ją atremti stalažai ir šauktinis turi sukalti į žemę. 

REKLAMA
REKLAMA

Neatitinka saugumo reikalavimų, keli šauktiniai laiko stalažą ir vienas kala. Labai lengvai galima įkristi į ją ir baisiai susižaloti. Tas pats ir su kopėčiomis – keli laiko, o vienas užsilipęs ir pasilenkęs virš koncertinos susukinėja ją“, – toliau rašė Jonas.

„Dėvim tik antkelius, šalmus ir akinius ant kaklo pasikabinę. Čia aukštalipių nėra, tai kodėl turime lipti ant stalažų ir dirbti gyvybei pavojingą darbą?“ – tęsė jis.

„Ši užduotis – ne pratybos“

Kaip portalui tv3.lt komentavo Lietuvos kariuomenės atstovas majoras Gintautas Ciunis, vielos tiesimo darbuose Lietuvos kariuomenės padalinių vienetai dirba savaitės trukmės rotacijomis nuo pirmadienio iki sekmadienio kasdien nuo maždaug 9 iki 17 valandos. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dirbantys padaliniai apgyvendinami įvairiuose Lietuvos kariuomenei priklausančiuose daliniuose, kurie yra kiek įmanoma netoli užduoties vykdymo vietų. Nakvojama ir kareivinėse, ir palapinėse, esant poreikiui laikinos patalpos šildomos (padaliniai atsiveža savo šildytuvus). 

Sanitarijai naudojamasi batalionų infrastruktūra, taip pat laikina infrastruktūra (pvz. biotualetais). Visi kariai maitinami tris kartus per dieną, daugiausiai karštu maistu, pagal poreikį – sausuoju daviniu“, – atsakyme tv3.lt rašė G. Ciunis.

Jis patvirtino, kad negalavimų atvejų užduotis vykdančiuose padaliniuose pasitaiko, „tačiau ne dažniau, nei bet kokioje kitoje tarnybos vietoje ar užduotyje“. 

REKLAMA

„Tokiais atvejais kariams skiriama medikų priežiūra ir į užduotį jie nevyksta. Visi kariai instruktuojami dėl darbų saugos, o tiesimo darbų techninę – ekspertinę priežiūrą atliekantys Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono specialistai papildomai instruktuoja karius dėl saugos dirbant su pjaunančia viela“, – tęsė G. Ciunis.

Majoro teigimu, kiekvienam dirbančiam kariui skiriamos visos reikiamos darbo saugos priemonės – šalmas, apsauginiai akiniai, antkeliai, pirštinės, skirtos dirbti su pjaunančia spiraline viela ir spygliuota viela, turniketas ir medicininis paketas. 

„Užduoties vykdymo vietose nuolat budi Karo medicinos tarnybos arba karinių dalinių paramedikai. Svarbu paminėti, kad užduotį atliekantiems kariams nuolat primenama apie pastebėtus trūkumus (įrangos, logistinius ir kt.) nedelsiant informuoti savo vadovybę, kuri imasi veiksmų problemoms spręsti“, – pridūrė G. Ciunis.

REKLAMA

Jis taip pat akcentavo, kad šauktinių užduotis tiesiant koncertiną nėra pratybos.  

„Tai – Lietuvos valstybės saugumui būtini darbai, juos atliekame laikydamiesi visų reikalingų standartų, tačiau lygiai taip pat Lietuvos kariuomenė juos turėtų atlikti apskritai bet kokiomis sąlygomis ir aplinkybėmis.  

Svarbu paminėti ir tai, kad iš operacijos vadovybės atsiliepimų taip pat matyti, jog pati ryškiausia tendencija absoliučios daugumos karių tarpe yra ypatingai geras užduoties svarbos suvokimas ir iš to kylanti aukšta karių motyvacija, ko pasekoje operacijos vadovybei kartais tenka kariams vadovaujantiems darbų vyresniesiems papildomai nurodyti netgi šiek tiek „pristabdyti“ vielą tiesiančius karius, kad dėl darbų atlikimo greičio neaukotų saugumo“, – rašė G. Ciunis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu Vidaus reikalų ministerija negalėjo pakomentuoti šauktinių gyvenimo sąlygų pasienyje, tačiau patikino, kad stengiamasi užtikrinti ten dirbančių šauktinių saugumą.

„Dėl saugumo užtikrinimo dedamos maksimalios pastangos, kad tiek darbuotojai, tiek pareigūnai, dirbantys Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje, tiesiantys koncertiną, būtų saugūs. Pasienio ruože budi kariuomenės paramedikai, kad prireikus galėtų suteikti pagalbą. Taip pat pareigūnai yra apmokyti teikti pirmąją pagalbą“, – atsakyme tv3.lt rašė ministerijos atstovė Božena Zaborovska-Zdanovič.

Dar šiemet planuoja nutiesti 100 km

Pasienyje su Baltarusija jau šiemet gali būti nutiesta 100 km pjaunančios vielos koncertinos, sako premjerė Ingrida Šimonytė.

REKLAMA

„Tas rizikingiausias ruožas, kuris yra apie 100 km, per kurį paprasčiausia patekti ir didžiausia įtampa mūsų tarnyboms sienas prižiūrėti, galutinai bus baigtas pagal turimus planus – tai ir koncertina, ir fizinis užtvaras – kitų metų pavasario pradžioje, bet labiau kitais metais jau tektų daryti gerbūvio darbus“, – rugsėjo viduryje sakė Vyriausybės vadovė.

„O fizinius paties barjero darbus, ypač jei kariuomenė skirtų papildomas pajėgas koncertinai tiesti, manau, kad iki šių metų to laiko, kada jau nebebus galima vykdyti statybos darbų, tai yra iki rudens pabaigos, manau, kad bus padaryta labai didelė dalis to darbo, galbūt net visas“, – teigė ji.

REKLAMA

Premjerė sakė, kad darbus reikėtų paspartinti, vidaus reikalų ministrė savo ruožtu sakė, kad su Krašto apsaugos ministerija vyksta pokalbiai dėl didesnių pajėgų skyrimo šiam darbui.

Smarkiai išsaugus neteisėtai migracijai per sieną su Baltarusiją, Lietuva nutarė 502 km pasienio ruože nutiesti trijų aukštų pjaunančios vielos koncertinos užtvarą, o šalia įrengti vielinę tvorą. Lietuva iš viso turi 678,82 km sienos su Baltarusija.

Vilnius kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija. Dėl to šalyje paskelbta ekstremali situacija.

O tai kodėl išviso tie šauktiniai ją stato kai 190mln eur skirta ir yra ale firma kuri ją statis ar gal pažadėjo 100mln kariūnams padalinti aišku aukštesniojo rango o sau pasilieka 90mln visi pasidalina ir puiku o šauktiniai už dyka pastatis ir visiems gerai kažkaip gal taip.
Šaunuolis, kad viešina, beprotiškas darbo sąlygas, tegul Šimonytė, atvažiuoja- pasižiūrėt, gal galės ir padirbt- tokia stipri esanti....Puiku, kad viskas lenda į viešumą,- trūksta tik žurnalistų..., o visiems- be empatijos- pirmyn į darbus, taip lengvai rašot...- tai galit sunkiai ir padirbėt...Gal tada kitaip matysit, ir rašysit....Ir dar...- pagalvokit apie savo vaikus ir anūkus, jei dar tokius turit...- ar norėtumėt, kad jie atsidurtų tokiose sąlygose...Manau- tuščiai nerašoma- tai yra tiesa.... Baisu.....
@Laima Tikrai taip. Kaip pas migrantus tai visi sulėkė. Ir iš karto kepsniai pagal pageidavimus, šildymas nuo rugpjucio mėn o čia savus kaip kalėjime laiko. Kad jau kariuomenė tapo KONCLAGERIU?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų