„Lietuvos genocido centras yra ištyręs, kad tų, kurie galimai dalyvavo žydų žudynėse, spaudė gaiduką, yra 2055. Tuo tarpu žydų gelbėtojų Lietuvoje yra 2300. Tačiau kas man buvo naujiena, kad naciai planavo šį visą nusikaltimą ir pajungė ne tik žydšaudžius, bet ir visą Lietuvos administracinę struktūrą, policijos departamentą, nuovadų viršininkus. Savivaldybės kasdavo duobes, gyventojai buvo organizuojami iškasti, o po to užkasti duobes. Lietuvos savivaldybės organizuodavo žydų turto išdalinimą, išpardavimą ir aukcionus“, - laidoje „Aktualioji valanda“ kalbėjo R. Vanagaitė.
Vilniuje pristatoma Rūtos Vanagaitės knyga „Mūsiškiai“ apie žydų genocidą Lietuvoje 1941 m. Iš savanorių lietuvių sudarytas „Ypatingasis būrys“ tų metų rudenį sušaudė keliasdešimt tūkstančių žydų. Rašytoja teigia, kad lietuviai tikėjosi nepriklausomybės 200 tūkst. žmonių gyvybių kaina.
„Taip, valstybė buvo valdoma nacių, bet niekas nevertė lietuvių bendradarbiauti su naciais, <...> visi dirbo savo darbą ir gavo savo atlyginimą. Ir tik paskui, 1941 m. pabaigoje, kai buvo nužudyti visi žydai, jie ėmė suvokti, kas atsitiko. Tada žmonės pašiurpo, pradėjo jaustis prastai, gailėti žydų. Tada atsirado terminas „žydšaudys“, - pasakojo R. Vanagaitė.