Rūta Vanagaitė: aš neturiu atsakymo

Praėjusią savaitę leidykla „Alma littera“ pranešė, kad nutraukia bendradarbiavimą su rašytoja Rūta Vanagaite ir išima visas jos knygas iš prekybos dėl jos nepriimtinų pasisakymų apie su sovietų okupacija kovojusį partizanų vadą Adolfą Ramanauską - Vanagą.

„Rūtos Vanagaitės pasisakymai mums yra nepriimtini ir nesuderinami su „Alma litteros“ leidyklos vertybėmis, todėl nusprendėme nedelsiant nutraukti bendradarbiavimą su R.Vanagaite ir išimti visas „Alma littera“ išleistas jos knygas, įskaitant ir ką tik pasirodžiusią knygą „Višta strimelės galva“, – pranešime spaudai teigė leidyklos „Alma littera“ vadovė Danguolė Viliūnienė.

Sekmadienį naujienų portalo tv3.lt redakciją pasiekė R. Vanagaitės komentaras apie susidariusią situaciją.

(Pabrėžiame, kad publikuojame netaisytą komentarą)

Praeitą savaitę rengiausi savo autobiografinės knygos “Višta strimėlės galva” pristatymui. Knyga išspausdinta 15 000 egzempliorių tiražu, ji jau pasiekė didžiųjų miestų knygynus ir prekybos centrus. Tai jau penktoji mano toje pačioje leidykloje, kuri dar prieš penketą metų išleido mano pirmąją knygą apie senų žmonių slaugą. Aš jaučiausi vertinama, vertinau ir leidyklos vadovus, ir nuostabius jos darbuotojus. Penkeri bendro darbo metai, keturi bestseleriai, ir galbūt naujas - jau pakeliui.

….O tuo metu visai kitoje vietoje, Lietuvos respublikos seime gimė iniciatyva pavadinti 2018-uosius metus legendinio partizanų vado Adolfo Ramanausko - Vanago metais. Perskaičiusi tą žinią vėl nukeliavau į Lietuvos ypatingąjį archyvą – juk ten praleidau vos ne metus rašydama “Mūsiškius”. Vėl varčiau Adolfo Ramanausko- Vanago bylą, kurioje buvau radusi liudijimus ir prisipažinimus kurie man pasirodė ne visai herojiški. Visus klausimus, kurie man kilo skaitant bylą, rengiausi kartu su dokumentų kopijomis pateikti Seimo Istorinės atminties komisijai, kad parlamentarai kartu su istorikais į juos atsižvelgtų prieš priimdami galutinį sprendimą dėl 2018-ųjų.

REKLAMA

Apie perskaitytą informaciją pasakiau man paskambinusiam LRT žurnalistui – pasakiau anksčiau, nei buvo numatytas pokalbis seime. Žurnalistą domino, ar Adolfas Ramanauskas- Vanagas yra prisidėjęs prie žydų žudynių 1941-ųjų vasarą. Atsakiau, kad jo byloje tokių duomenų neradau, bet radau kitą mane suneraminusią informaciją. Ja ir pasidalinau.

Jei man kilę klausimai dėl Adolfo Ramanausko-Vanago viešumoje nuskambėjo kaip kaltinimai šiai labai tragiškai asmenybei, to tikrai neketinau daryti. Nesu tikra, ar Adolfas Ramanauskas – Vanagas yra herojus, kankinys, ar tiesiog aplinkybių palaužtas žmogus. O gal visa tai kartu. Aš rašytoja ir žurnalistė. Mano pareiga domėtis, ir domėtis daugiau ir giliau. Aš neturiu atsakymo į visus man kilusius klausimus: teatsako objektyviai tą laikotarpį tyrinėjantys LIetuvos istorikai. Bet teatsako jie atsižvelgdami į archyvuose esančios medžiagos visumą, neatrinkdami tik to, kas naudinga ir kas ne kuriai nors politinei jėgai ar pripažintam naratyvui. Faktų atranka jų naudingumo principu, vadinamoji “istorijos politika” vyravo sovietmečiu, o juk sovietmetis Lietuvoje baigėsi. Labai norėčiau tuo tikėti.


Rašyti komentarą...
s
sirgale
2017-10-29 22:15:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jeigu esi protinga moteris turi suprast , kad nesvarbu kokiam renginyje dalyvauji tokias nesamones sapaliot tikrai apie Lietuvą negali , negali nes jeigu tai darytu iš kaimo močiutė tai sakytum jinai nesupranta , bet renginyje kaip ir atstovė Lietuvos gėda turėtu būt už toki humorą .Neapgaudinek kitų žinai kad sąmoningai tai darei ir pati pabrėžei apie pinigus tai yra gėda ,Suprantu kad gal ne viskas pas mus čia gerai bet varyt ant savo šalies, savo tėvynės labai žema.Teisingai sureagavo tiek leidėjas , tiek platintojas nuo tokių rašytojų reikia atsiribot
Atsakyti
-6

A
A.
2017-10-29 21:32:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nereikia panikuoti - jusu knygos nera deginamos. Jos bus panaudotos pagal paskirti, - t.y. MAKULATUARA, o gal net neblogos kokybes tualetinis popierius bus?
Atsakyti
-3

a
ata
2017-10-29 21:44:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
Persona non grata
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų