REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paslaptingas ir potencialiai svarbus įvykių ciklas praėjusį savaitgalį Albanijoje nesulaukė didelio tarptautinio dėmesio, jį aplenkė Maskvoje sprogus automobilio bombai, per kurią žuvo kraštutinių dešiniųjų, prokremliško ideologo Aleksandro Dugino dukra Darja Dugina. Kai kas spėja, kad Duginą galėjo nužudyti Rusijos žvalgybos tarnyba FSB. Tai viena iš daugelio besisukančių teorijų, leidžiančių manyti, kad besitęsiančio Rusijos karo prieš Ukrainą intriga gali pradėti virti, rašo World Policy Review. 

Paslaptingas ir potencialiai svarbus įvykių ciklas praėjusį savaitgalį Albanijoje nesulaukė didelio tarptautinio dėmesio, jį aplenkė Maskvoje sprogus automobilio bombai, per kurią žuvo kraštutinių dešiniųjų, prokremliško ideologo Aleksandro Dugino dukra Darja Dugina. Kai kas spėja, kad Duginą galėjo nužudyti Rusijos žvalgybos tarnyba FSB. Tai viena iš daugelio besisukančių teorijų, leidžiančių manyti, kad besitęsiančio Rusijos karo prieš Ukrainą intriga gali pradėti virti, rašo World Policy Review. 

REKLAMA

Tačiau dar viena įtariama Rusijos žvalgybos operacija NATO sąjungininkės Albanijos teritorijoje – kartu su užpuolimu, galimai su nervus paralyžiuojančia medžiaga, prieš du Albanijos karius, gali kelti nemažą nerimą. Šis incidentas, nors ir nedidelis, galėjo būti pirmasis tiesioginis NATO ir Rusijos susidūrimas po to, kai prieš šešis mėnesius Putino pajėgos įsiveržė į Ukrainą.

Albanijos pareigūnai pranešė šeštadienį sulaikę tris įtariamus Kremliaus šnipus karinėje bazėje Gramšo mieste, esančiame maždaug 70 mylių į pietus nuo sostinės Tiranos.

REKLAMA
REKLAMA

Incidentas įvyko, kai Albanijos kariai pastebėjo rusą Michailą Zoriną, fotografuojantį karinių ginklų gamykloje. Kai jie susidūrė su juo, pasak Albanijos gynybos ministerijos, nesėkmingai bandydamas pabėgti, jis apipurškė juos paralyžiuojančiomis dujomis.

REKLAMA

Tada saugumo pajėgos prie pat gamyklos sulaikė dar du žmones – rusę ir ukrainietį. Vietos žiniasklaidai, kuri taip pat rodė į ligoninę patekusių kareivius ir sutvarstytas jų akis, jie prisistatė, kaip „blogeriai, fotografuojantys komunistinių laikų pastatus“.

Tačiau Albanijos ministras pirmininkas Edi Rama socialiniame tinkle „Twitter“ pareiškė, kad šie trys asmenys yra „įtariami šnipinėjimu“, ir pridūrė: „Dabar palaukime, kol šis įvykis bus visiškai išaiškintas“.

Ar tai buvo atvejis, kai nekalti turistai pateko į bėdą? Galbūt. Įrodymai migloti, tačiau yra priežasčių abejoti įtariamųjų alibi. Ankstų sekmadienio rytą, kitą dieną po Gramšo areštų, Albanijos policija suėmė dar keturis asmenis – šį kartą Čekijos piliečius – kurie fotografavosi prie ginklų gamyklos ir ginklų sandėlio Polican mieste, į pietus nuo Gramšo. Jie buvo rasti tuneliuose objekto viduje ir panašiai teigė esą nekalti keliautojai.

REKLAMA
REKLAMA

Albanija, kadaise buvo komunistinė šalis ir kurį laiką sukosi Maskvos orbitoje, bet nuo 2009 metų yra NATO narė ir trokšta tapti kandidate į Europos Sąjungą. Tirana buvo uolus Ukrainos rėmėjas nuo pat Rusijos invazijos pradžios.

Dar praėjusį mėnesį Rama stojo kartu su NATO vadovu Jensu Stoltenbergu, kad viešai patvirtintų savo „visišką solidarumą“ su Ukraina ir paramą jos „suverenitetui ir teritoriniam vientisumui“. Šalis taip pat viena pirmųjų ratifikavo Suomijos ir Švedijos įstojimą į NATO. Jei bus nustatyta, kad viena ar abi iš šių infiltracijų iš tikrųjų buvo FSB operacijos, tai gali priversti Jungtines Valstijas ir NATO kaip nors reaguoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prisiminkite, kad JAV prezidentas Joe Bidenas ir kiti JAV bei NATO pareigūnai nuo tada, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, ne kartą pareiškė, kad nors JAV nesiųs savo pajėgų kovoti su Rusijos agresija, ji imsis veiksmų reaguodama į grėsmę NATO teritorijoje. Paties Bideno žodžiais: „Pagal [NATO steigimo sutarties] 5 straipsnį turime šventą pareigą ginti vieni kitus ir kiekvieną NATO teritorijos centimetrą visa savo kolektyvine jėga“.

Žinoma, įrodymai, siejantys šiuos įsiskverbimus su Kremliumi, kol kas dviprasmiški, todėl Rusiją gali tai neigti. Albanijos valdžia suimtus asmenis iš pradžių vadino tik inicialais, tačiau vietos žiniasklaida nurodė visas jų pavardes ir išspausdino vienos iš jų, 33 metų Svetlanos Timofojevos, rusiškos tapatybės kortelės nuotrauką. Socialinėje medijoje ji žinoma Lanos Sator vardu, moteris nuo 2007 metų fotografuoja apleistus industrinius pastatus.

REKLAMA

Lana Sator, gerai žinoma „miesto tyrinėtoja“, anksčiau fotografavusi įdomias vietoves, įskaitant apleistas sovietų gamyklas. Tačiau Gramšo objektas nėra apleistas. Jį saugo kariškiai. Kadaise tai buvo gamykla, gaminusi rusiško tipo šautuvus AK-47, Albanijos gynybos ministerija teigia, kad gamykla dabar teikia gamybos paslaugas gynybos pramonei.

Vietos žiniasklaida pranešė, kad gamykla bandoma modifikuoti, kad būtų galima gaminti kulkas NATO. Polican gamykla taip pat gamino kalašnikovus, o dabar gamina amuniciją.

Pasak bulgarų tiriamojo žurnalisto Christo Grozevo, padariusio įspūdingų atradimų, atskleidžiant Kremliaus nusikaltimus kartu su Bellingcat komanda, Timofejeva turi didelę ir intriguojančią kelionių istoriją.

REKLAMA

Grozevas socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė, kad „ji daug kartų keliavo „fotografų“ kompanijoje“ ir pridūrė, kad bent vienas iš jos kelionių kompanionų, kuris taip pat buvo jos vaikinas, „buvo areštuotas šį sausį Egipte ir jį turėjo išgelbėti Rusijos užsienio reikalų ministerija.

Pranešama, kad Timofejeva susipyko su šiuo vaikinu dėl Ukrainos karo, kurį jis nuoširdžiai palaikė, o ji, kaip pranešama, tam priešinosi. Timofejeva jau seniai tvirtino, kad savo keliones finansuoja pati, ir konkrečiai pareiškė, kad „užsienio žvalgybos agentūros“ nėra jos darbdavės. 

Grozevas pripažįsta, kad Timofoeva ir jos fotografai „gali būti nekalta gerai finansuojamų fotografų mėgėjų kompanija, keliaujanti aplink pasaulį“. Tačiau jis priduria, kad šis pomėgis taip pat būtų puiki priedanga žvalgybos darbui. Ir nors jis abejoja, kad šį areštą pavyks susieti su Rusijos žvalgyba, jis atkreipia dėmesį į didelę operaciją, kurią FSB įvykdė anksčiau šiais metais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Keletą metų prieš invaziją į Ukrainą FSB išsiuntė net 160 „kuratorių“, kad paruoštų dirvą planuojamam prezidento Volodymyro Zelenskio vyriausybės nuvertimui, kurią Kremlius ketino pakeisti Putino parinkta.

Grozevas rašė, kad tarp FSB agentų, išsiųstų į Kijevą, buvo vienas, apsimetęs tinklaraštininku-fotografu, tai buvo moteris. O toksiško purškalo naudojimas kareiviams kartu su kitos dienos įvykiais Policane tikrai yra įtartinas.

Vis dėlto galima įsivaizduoti, kad Timofejeva tiesiog keliavo su kolegomis tinklaraštininkais ir buvo užklupta netinkamu laiku netinkamoje vietoje.

Tai yra vienas iš tų atvejų, kai galime niekada nesužinoti visos tiesos – arba galimo tyrimo rezultatai niekada nebus visiškai įtikinantys – taip, kaip atsitiko vykstančio karo metu, su šalies piliečiais, garsėjančiais toli siekiančiais ekstrateritoriniais santykiais. Bus įdomu stebėti tyrimą ir galimą NATO atsaką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų