• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai kurie Rusijos kariuomenėje tarnaujantys ar Kremliaus režimui pavaldžiose ir Vakarų sankcionuotose įmonėse dirbantys rusai gauna Lietuvos pilietybę. Jie naudojasi mūsų įstatymuose numatyta galimybe gauti lietuvišką pasą, jeigu jų giminaičiai kadaise buvo ištremti į Sibirą.

Kai kurie Rusijos kariuomenėje tarnaujantys ar Kremliaus režimui pavaldžiose ir Vakarų sankcionuotose įmonėse dirbantys rusai gauna Lietuvos pilietybę. Jie naudojasi mūsų įstatymuose numatyta galimybe gauti lietuvišką pasą, jeigu jų giminaičiai kadaise buvo ištremti į Sibirą.

REKLAMA

Gaudami Lietuvos pilietybę, jie išlaiko ir rusišką pasą, o klausimas, kuriai valstybei jie lojalūs, ar nekelia grėsmės Lietuvai – lieka neatsakytas.

Vidaus reikalų ministerija jau bando taisyti šią spragą, tačiau įstatymo projektą surašė taip, kad Valstybės saugumo departamentas (VSD) sako, jog problema taip ir liks neišspręsta. 

REKLAMA
REKLAMA

Daugiau apie tai – TV3 žiniose. 

Visame pasaulyje žinomo ir Putino žmogumi laikomo Rusijos oligarcho Romano Abramovičiaus vaikai turi Lietuvos pilietybes. Tai paaiškėjo dar pernai, o taip nutiko, nes milijardieriaus senelis buvo Lietuvos pilietis ir buvo ištremtas.

REKLAMA

Tuo pačiu pasinaudojo ir vienas turtingiausių lietuvių Gediminas Žiemelis. Tik jis, turėdamas Lietuvos pilietybę, įgijo dar ir Turkijos. Ir kaip skelbia LRT tyrimai, žada gauti dar kelių šalių pasus. 

Gediminas Žiemelis padarė viską legaliai ir teisėtai, mat mūsų šalies įstatymai numato, jog tremtinių palikuonys gali turėti ne vienos šalies pilietybę. Pavyzdžiui, tremtinio anūkas, gyvenantis Rusijoje, ir esantis Rusijos piliečiu, gali įgyti Lietuvos Respublikos pasą, pilietybę, ir išsaugoti rusiškąjį pasą. Beje, tuo jau pasinaudojo daugiau, negu 12 tūkstančių rusų. 

REKLAMA
REKLAMA

Bet didžioji problema ta, kad kai kurie rusai, kurie gauna Lietuvos pilietybę, yra labiau rusai, nei lietuviai. Kaip išsiaiškino LRT tyrimai, dalis jų tarnauja Rusijos kariuomenėje, kai kurie dirba valstybinėse įmonėse, kurios yra sankcionuojamos vakaruose.

Bet Lietuvos įstatymai tokie, kad net ir nustačius, jog žmonės kelia grėsmę mūsų šalies saugumui, pagrindo atsisakyti jam suteikti pilietybę – nėra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ministerija lopys įstatymo spragas

Vidaus reikalų ministerija jau parengė įstatymo pataisas, sako, užlopys dabar įstatyme paliktą spragą. 

„Yra išplečiamas laukas, kada galima atimti, arba nesuteikti, arba jau esančią pilietybę atimti. Ir tie pagrindai yra dėl nacionalinio saugumo grėsmės“, – teigia vidaus reikalų viceministrė Agneta Ladek. 

REKLAMA

Tačiau VSD pataisas kritikuoja: 

„Valstybės saugumo departamento vertinimu, Pilietybės įstatyme turėtų būti numatytas draudimas asmenims, keliantiems grėsmę valstybės saugumui, tapti Lietuvos Respublikos piliečiais, nepriklausomai nuo pilietybės įgijimo pagrindo. Siūlomu projektu ši problema nėra sprendžiama“, – teigia Valstybės saugumo departamentas. 

REKLAMA

Kliūva ministerijos projekte įrašyta svarbi nuostata – nesuteikti pilietybės žmogui, arba ją atimti būtų galima tik tada, kai surinkti konkretūs įrodymai, kad žmogus kelia grėsmę mūsų saugumui. Įrodymus, savaime suprantama, turėtų surinkti saugumo departamentas, kuriam konservatorių valdžia jau eilę metų neskiria beveik jokio didesnio finansavo. 

Kaip jie įsivaizduoja, kas ten tikrina, kaip ten kas daro ir kiek mūsų institucijose, kurios tą informaciją tikrina, kiek ten žmonių dirba. Nežinau, kažkas nustebtų, kažkas nusiviltų, bet mes ten turime tikrai nedaug žmonių ir tada, kai yra nedaug žmonių, ir kai yra šimtas, keli šimtai tūkstančių patikrinimų, mes turime prioretizuoti. Ir tada mes keliame klausimą, o kur mes norime, kad būtų prioritetas?“ – klausia prezidento patarėjas Kęstutis Budrys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

VSD finansavimas – „racionaliai minimalus“

Vien nuo karo Ukrainoje pradžios, maždaug pustrečio šimto rusų nusprendė prie savo rusiškojo paso prisidėti ir lietuvišką. Tai jiems leidžia išvengti įvairių sankcijų, laisvai keliauti po vakarus, net ir dirbti mūsų, ar kitoje šalyje. Ir nors dalis tokių žmonių ir nepritaria Kremliaus režimui, dalies jų pažiūros nėra aiškios. Yra ir tokių, kuriems Putino režimas net priimtinas. 

REKLAMA

„Mes negalime tikėtis iš Lietuvos valstybės, kad ji kiekvienu atveju turėtų eiti ir pagrįsti, kaip pilietybės atkūrimas ir įgijimas, konkrečiai toje veikloje, kuria tas asmuo ketina užsiimti, galėtų pakenkti nacionaliniam saugumui. Mes žinome rizikų žemėlapį, mes žinome tam tikras aplinkybes, kurios labai dažnai nuveda į tam tikrą rezultatą“, – sako K. Budrys. 

REKLAMA

„Buvo ir teisininkų nuomonė, kad visgi reikia faktinių įrodymų, kai yra taikoma tokia griežta asmeniui bausmė“, – teigia A. Ladek. 

Jau ne pirmas kartas, kai VSD viešai išsako kritiką politikų planams. Tačiau dažnai neviešai politikai atkerta, kad saugumas galbūt tiesiog nenori daugiau dirbti. Nors kita vertus, didėjant darbo apimtims, dabartiniai valdantieji VSD resursų nedidina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiemet departamento biudžetas yra apie 50 milijonų eurų, jį patys saugumo vadovai yra pavadinę „racionaliai minimaliu“. Tačiau pagal pernai parengtą politikų planą, nuo kitų metų VSD biudžetas turėtų mažėti. 2025-aisiais jis būtų apie 47 milijonai eurų, o 2026-aisiais jau tik apie 43 milijonai.

Tiesa, sumos negalutinės, jos gali keistis, priimant metinius valstybės biudžetus.

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

Birželio 22 d. TV3 Žinios. Zoologijos sodo lankytojus džiugina stumbriukas Kaugerdas – pavadintas prižiūrėtojos garbei
Birželio 22 d. TV3 Žinios. Dalis įspūdingas sumas uždirbančių influencerių su VMI nesidalina – nuslėpė virš 3 mln. eurų
Birželio 22 d. TV3 Žinios. Su telefoniniais sukčiais susidūrė kas trečias lietuvis – šiemet išviliojo jau 13,5 mln. eurų
Birželio 22 d. TV3 Žinios. Daugėjant lietuvių kalbos pamokų, tautinių mažumų mokiniai džiaugiasi: „Dabar viskas daug geriau“
Birželio 21 d. TV3 Žinios. Kretingiškiai pritaria įmonėms, atsisakiusioms drausti jų bažnyčias: ir taip einam, ir nešam pinigus, aukojam
Birželio 21 d. TV3 Žinios. Nepilnamečių elgesys kelyje kelia nerimą: rizikuoja gyvybe ir viešina tai soc. tinkluose
Birželio 21 d. TV3 Žinios. Norintys paatostogauti lietuviai tiesiog „suserga“ – skundų dėl simuliantų sulaukiama kasdien
Birželio 21 d. TV3 Žinios. Virš 100 žiurkių sulaukusi gyvūnų prieglauda nebežino, kur dėtis – prašo žmonių pagalbos
Birželio 21 d. TV3 Žinios. Istorikai siūlymą paskelbti Vytautą Didįjį karaliumi vadina absurdišku: „Prarandamas tam tikras sveikas protas“
Birželio 20 d. TV3 Žinios. Braškių augintojai skambina pavojaus varpais – pritrūksime arba neįpirksime uogų?
Birželio 20 d. TV3 Žinios. Palangos verslininkai skundžiasi, kad tokio liūdno birželio seniai nematė – tenka mažinti kainas
Birželio 20 d. TV3 Žinios. Iš lėktuvo išprašytas Laurinavičius žada kreiptis į teismą: „Čia yra įprastas rusų oligarchų elgesys“
Birželio 20 d. TV3 Žinios. Pinigų gynybai nenorintiems leisti pietiečiams Kasčiūnas turi pasiūlymą – kelti turimą ginkluotę į Rytus
Birželio 19 d. TV3 Žinios. Nuo Kauno klinikų ginekologo nukentėjusi pacientė: „Atsirado paniška baimė“
Birželio 19 d. TV3 Žinios. Seimas leido gaminti naminukę: kai kurie tame įžvelgia didelę grėsmę
Birželio 19 d. TV3 Žinios. Vilniaus darželyje – išskirtinė iniciatyva: „Norėtume, kad dar vieną kartą atvažiuotų“
Birželio 19 d. TV3 Žinios. Laurinavičius plačiau papasakojo apie išlaipinimą Izraelyje: „Gavo tiesioginį bendrovės nurodymą“
Birželio 19 d. TV3 Žinios. Jaunųjų ūkininkų sąjunga vykusio protesto nepalaiko – esą jis tenkina tik turtingųjų interesus
Birželio 19 d. TV3 Žinios. Seimas apsisprendė: štai per kiek laiko galėsite pasitraukti iš antrosios pensijų pakopos
Birželio 19 d. TV3 Žinios. Štai kaip lietuviai ruošiasi Joninėms: 1 dalyką perka, net jei nepanaudoja
Birželio 19 d. TV3 Žinios. Seime – slapti politiniai mainai: už partnerystę nori tapti neliečiami?
Birželio 18 d. TV3 Žinios. Lietuviai niršta dėl mokesčių betvarkės Seime: „Nieko neina suprasti“
Birželio 18 d. TV3 Žinios. Nausėda ramina lietuvius dėl artėjančių „Zapad“ pratybų: pagrindo nerimauti nėra
Birželio 18 d. TV3 Žinios. Dėl meškos nesutramdymo – kritika iš medžiotojų: „Buvo blogai viskas, ką darė ministerija“
Birželio 18 d. TV3 Žinios. Išgirdę, kiek Palangoje kainuoja ledai, lietuviai pašiurpo: „Žiauru iš tikrųjų“
Birželio 18 d. TV3 Žinios. Asmenukė vos nekainavo gyvybės: girtas jaunuolis nukrito nuo Palangos tilto
Birželio 18 d. TV3 Žinios. Izraelis žada sunaikinti svarbiausius Irano režimo veikėjus
Birželio 18 d. TV3 Žinios. Prabilo apie evakuacijos iš Izraelio metu sužeistą lietuvį: „Buvo daug kraujo“
Birželio 18 d. TV3 Žinios. Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas kaitina Izraelio-Irano konfliktą.
Birželio 18 d. TV3 Žinios. Rusų raketa Kyjive visiškai sugriovė devynių aukštų daugiabučio laiptinę
Birželio 18 d. TV3 Žinios. Su Nilo jūs būsite saugūs: lietuvių pamėgtame kurorte turistus gelbės keturkojis superherojus
Birželio 17 d. TV3 Žinios. Iš traukinio iššokęs ir pabėgęs rusas atvėrė opią problemą: „Čia ne juokas“
Birželio 17 d. TV3 Žinios. Lietuviai įvertino mokesčių pakeitimus: „Niekados ubagui lengviau nebuvo ir nebus“
Birželio 17 d. TV3 Žinios. Meškos aplankytų namų savininkas mano, kad klaidžioja ne viena: „Negali būti, kad ji tiek eina“
Birželio 17 d. TV3 Žinios. Masinės avarijos Vilniuje kaltininkas paspruko: liudininkai įtaria, kad jis – nepilnametis
Birželio 17 d. TV3 Žinios. Dyzelino važiuoja piltis pas lenkus
Birželio 16 d. TV3 Žinios. Patikrino, ar Navickų namas išties yra dirbtuvės, kaip tai teigia teismas: rezultatas (ne)nustebino
Birželio 16 d. TV3 Žinios. Vis persvarstant naujus mokesčius, Sysas kritikuoja kolegas: „Jūs mylite tik turtingus“
Birželio 16 d. TV3 Žinios. Kurlianskio į teismą paduotas STT pareigūnas – nekaltas: „Jie panašūs į gėjus dėl to, kad jie labai gražiai apsirengę“
Birželio 15 d. TV3 Žinios. Automobiliai su atsukta rida į gatves nebeišriedės – valdininkų siūlomi sprendimai glumina
Birželio 15 d. TV3 Žinios. Psichikos ligų įrašymas į E. sveikatą vis dar kelia klausimų: „Tuoj mus visus psichiniais padarys“
Birželio 15 d. TV3 Žinios. Priešiškai nusiteikusios pajėgos atakavo Elektrėnų savivaldybę, pagrobtas meras – toks scenarijus vaizduotas neįprastose pratybose
Birželio 15 d. TV3 Žinios. Irano raketos Izraelyje pražudė 12 žmonių – tarp jų du vaikai
Birželio 15 d. TV3 Žinios. Po Vilnių blaškėsi meška – užfiksuota judrioje gatvėje: būkite atsargūs
Birželio 14 d. TV3 Žinios. Karščiai smogia Europai: žmonės ieško atgaivos, gydytojai perspėja dėl pavojų
Birželio 14 d. TV3 Žinios. Vaikams telefonų neduodanti Viktorija sulaukia kitų tėvų pašaipų: „Tai gal jų teisė tada ir rūkyti, ir gerti?“
Birželio 14 d. TV3 Žinios. Minint tremtinių atminimą – nerimas dėl Artimųjų Rytų: Nausėda kalba apie Rusijos stiprėjimą ir būtinybę susitelkti
Birželio 14 d. TV3 Žinios. „Prabangios“ prekės dešimteriopai pigiau – neužkibkite ant prekeivių klastotėmis kabliuko
Birželio 14 d. TV3 Žinios. Alytuje perdirbamas atliekas skaičiuoja DI: „Žmogus tikriausiai išprotėtų per kelias dienas“
Birželio 14 d. TV3 Žinios. Dirbti pradeda vis jaunesni – net 14-mečiai: atsakė, kiek uždirba ir kam išleidžia
Birželio 14 d. TV3 Žinios. Kauno Botanikos sodas džiugina lankytojus gausybe bijūnų veislių – dvi skirtos Estijai ir Latvijai
Birželio 14 d. TV3 Žinios. Šios istorinės vietos Kauno rajone sovietai taip ir nerado – dabar gali pasižvalgyti visi norintys
Birželio 13 d. TV3 Žinios. Nufilmavo įnirtingas gaudynes – pareigūnams teko panaudoti „ežį“
Birželio 12 d. TV3 Žinios. Socialdemokratai skundžia teisėsaugai Kasčiūną: „Tai yra bandymas nukreipti dėmesį nuo premjero skandalo“
Birželio 12 d. TV3 Žinios. Liudininkas apie Trakuose nuskendusį 15-metį: „Jis pats jiems pasakė, jog šoks“
Birželio 12 d. TV3 Žinios. Teisiamas mažiausiai 40 mergaičių tvirkinęs mažeikiškis: jauniausiai – vos 8-eri
Birželio 12 d. TV3 Žinios. Liūdnai pagarsėjęs „tiktokeris“ keliauja už grotų – grasino susidoroti su buvusia drauge
Birželio 12 d. TV3 Žinios. Ankstyvųjų bulvių derlius nedžiugina, bet ūkininkai žada kainų labai nekelti: „Čia mūsų sąskaita, nes neįpirks žmogus“
Birželio 11 d. TV3 Žinios. Pastebi, kad Nausėda socialdemokratams švelnesnis nei konservatoriams: „Ši valdančioji koalicija dar nieko tokio didžiulio neprisidirbo“
Birželio 11 d. TV3 Žinios. Kretingoje eskponuojama grafų Tiškevičių paveikslų kolekcija – jų ieškojo net 30 metų
Birželio 11 d. TV3 Žinios. Neteisėtai praplėstos Šleževičiaus rezidencijos savininkai tvorų traukti neketina: „Numirė, nespėjo nuimti“
Birželio 11 d. TV3 Žinios. Grybautojai leidžiasi ieškoti pirmų laimikių: „Tik biškį meškų baisu“
Birželio 11 d. TV3 Žinios. Savitarnos kasose užtruksite trumpiau – amžių tikrins dirbtinis intelektas
Birželio 11 d. TV3 Žinios. Šaudynių Austrijos mokykloje liudininkas: „Dar nežinome, kaip su tuo gyventi“
Birželio 11 d. TV3 Žinios. Įgėlus angiai kaunietis į klinikas atvyko ne vienas – kartu atsivežė į stiklainį įgrūstą „užpuolikę“
Birželio 11 d. TV3 Žinios. Floridoje prisiveisė pusė milijono pitonų – Amy juos kasdien medžioja jau 6 metus
Birželio 10 d. TV3 Žinios. Šiemet nuskendo jau pusšimtis lietuvių – gelbėtojai ruošia „0 žūčių“ strategiją
Birželio 10 d. TV3 Žinios. FNTT pradėjus tyrimą, konservatoriai vėl ragina Palucką trauktis: „Reikėtų socialdemokratams paieškoti geresnio kandidato“
Birželio 10 d. TV3 Žinios. Žemaitaitis siūlo paviešinti visų KGB tarnavusių lietuvių pavardes – daugumos tektų klausti Rusijos
Birželio 10 d. TV3 Žinios. Priemokų už sveikatos paslaugas naikinimą prilygina sovietmečiui: „Korupcija akivaizdžiai didės“
Birželio 10 d. TV3 Žinios. 6 žūtys pernai pamoka netampa – žmonės bėgius kerta net matant pareigūnams
Birželio 10 d. TV3 Žinios. Rusų blokuojamas GPS toliau kenkia lietuviams – masiškai krenta nevaldomi dronai
Birželio 10 d. TV3 Žinios. „Dienos komentare“ – komunikacijos specialistas Artūras Jonkus
Birželio 10 d. TV3 Žinios. Nausėdos siūlymas gydyti prezidentus išskirtinėmis sąlygomis sulaukė pasipiktinimo: „Iš esmės jis gi siūlo sau“
Birželio 9 d. TV3 Žinios. Nuteistas iš Vilniaus universiteto knygas vogęs kartvelas: jų vertė – virš 600 tūkst. eurų
Birželio 9 d. TV3 Žinios. Istorinė ukrainiečių F-16 pergalė prieš rusų Su-35? Naikintuvas „nepataisomai nutupdytas“, ekspertai aiškinasi aplinkybes
Birželio 9 d. TV3 Žinios. Prekybininkai žingsnis po žingsnio kelia kainas lentynose – štai, į kuriuos produktus nusitaikyta dabar
Birželio 9 d. TV3 Žinios. Nauju žiedu Ariogaloje nepatenkintų ūkininkų „dovana“ projektuotojams – kiaulės pusgalvis
Birželio 8 d. TV3 Žinios. JAV tęsiasi protestai
Birželio 8 d. TV3 Žinios. Gatvėse suaktyvėjo „kelių ereliai“ – vienas skriejo net 196 km/h greičiu
Birželio 8 d. TV3 Žinios. Rusams masiškai trikdant GPS signalus, Lietuvos pilotai išlieka ramūs: „Truputį graudu ir juokinga darosi“
Birželio 8 d. TV3 Žinios. Erkinio encefalito atvejų kasmet tik daugėja – 17-mečiui sukėlė smegenų uždegimą
Birželio 8 d. TV3 Žinios. Nuolaidą parkavimui gauna ne visi vilniečiai – tvarką bando apeiti nelegalia leidimų prekyba
Birželio 8 d. TV3 Žinios. Dalis sostinės viešojo transporto vairuotojų važiuoja be saugos diržų – įtariama, kad juos gadina patys
Birželio 7 d. TV3 Žinios. Pacientų pavėžėjimo paslauga žlunga nepraėjus nei metams – ministerija kaltina buvusią Vyriausybę
Birželio 7 d. TV3 Žinios. Baltarusijai suokiant apie mažesnes „Zapad“ apimtis, eskpertai įspėja: tai irgi pratybų dalis
Birželio 7 d. TV3 Žinios. Nidą nuklojo milijonai uodų: „Jie nekanda, tokie biški įkyruoliai“
Birželio 7 d. TV3 Žinios. Kauniečių „slibinomobilis“ važiuoja varomas vandeniliu – kelionė iki Vilniaus atsieitų 3000 eurų
Birželio 7 d. TV3 Žinios. 71-erių Justinas – apie keliones, Afrikos moterų dėmesį ir išbandymus dykumoje: „Aš einu, galvoju, matau tai, ką noriu“
Birželio 7 d. TV3 Žinios. Telefonų draudimu džiaugiasi vis daugiau mokyklų: „Pradėjo draugauti, pradėjo neštis knygas“
Birželio 7 d. TV3 Žinios. Nenustebkite kieme sulaukę inspektorių – nepasirūpinus aplinka, gresia net didesni mokesčiai
Birželio 6 d. TV3 Žinios. Į Justino Timberlake koncertą – tūkstančiai lietuvių: nusidriekė spūstys
Birželio 6 d. TV3 Žinios. Gėjų lygos vadovas Simonko: „Man nereikia bet kokio įstatymo, noriu tų pačių teisių“
Birželio 6 d. TV3 Žinios. Trumpas ne tik teisina Putiną: patyliukais bando susilpninti kongrese ruošiamą sankcijų paketą
Birželio 5 d. TV3 Žinios. Paviešino, kaip Ukraina sunaikino Rusijos A-50 žvalgybinius orlaivius
Birželio 4 d. TV3 Žinios. Ukrainoje be žinios dingo lietuvis karys – šaltinių teigimu, bandė atkovoti užimtas teritorijas
Birželio 4 d. TV3 Žinios. Po kivirčo su Kasčiūnu Ąžuolas nerimsta: „Pas mus kaime kitaip tokius vadindavo“
Birželio 4 d. TV3 Žinios. Liberalams gatvėse perspėjant dėl naujų mokesčių, Sysas atkerta: „Žmonės, mąstykite savo galva“
Birželio 4 d. TV3 Žinios. Kelių tonų svečias parduotuvėje jau nebekelia nuostabos – dramblys tapo rutinos dalimi
Birželio 4 d. TV3 Žinios. Pačiam Paluckui kreipusis į VTEK, šie pradės tyrimą – atsakė, kiek gali trukti
REKLAMA
Tegul atsako migracijos departamentas ir Prezidentas kuris kuria gerovės Valstybę. Kodėl jūs įleidote 33 000 kovinio amžiaus migrantų iš artimųjų rytų ir azijos. Bolt wolt alkaida ir hamas sugriovė Vilniaus , Kauno ir Klaipėdos eismą. Jūs kalbate apie BVP 4 %, o įsileidote irano remiamus islamistus, apkrovėte sveikatos systemą, priekabiauna prie mūsų moterų ir dukrų. Deportuokit tas šiukšles.
Alfredas Bumblauskas
Alfredas Bumblauskas
tai tiesioginis įrodymas, kad konservatoriai tarnauja Putino režimui arba yra visiški idiotai. Bet, manau, abu variantai yra teisingi.
Kaip pavadinti mūsų seimūnus, kuriančius tokius įstatymus su tokiom spragom? Žiopliai - būtų per švelniai pasakyta!!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų