REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje turėtų likti mažiau kaip pusė iš šiuo metu veikiančių 14 universitetų. Tai numato Seimo patvirtintas planas. Vieni universitetų rektoriai nuogąstauja, kad konkretumo stokojantis planas toliau laiko akademinę visuomenę ir studentus nežinioje. Kiti mano, jog per daug baiminamasi – reforma esą pasieks savo tikslus.

Lietuvoje turėtų likti mažiau kaip pusė iš šiuo metu veikiančių 14 universitetų. Tai numato Seimo patvirtintas planas. Vieni universitetų rektoriai nuogąstauja, kad konkretumo stokojantis planas toliau laiko akademinę visuomenę ir studentus nežinioje. Kiti mano, jog per daug baiminamasi – reforma esą pasieks savo tikslus.

REKLAMA

Universitetų rektoriai pripažįsta, kad kol kas universitetų pertvarka jokio aiškumo nedavė. Mykolo Romerio universiteto rektorius doc. dr. Algirdas Monkevičius sako, kad šiuo metu turbūt niekas negalėtų pasakyti, kokie universitetai dabar jungsis, kurie liks, o kurie bus panaikinti.

„Derybos intensyvėja. Jas apsunkina tai, kad universitetai nežino savo būsimų finansinių galimybių. Darant pertvarkas labai svarbu žinoti, kokią turėsi finansinę bazę. Dėl to universitetų derybos dėl susijungimo šiek tiek aklos“, – sako rektorius.

REKLAMA
REKLAMA

Studentai jaučiasi nesaugiai

Universitetų reformos nekonkretumas, anot A. Monkevičiaus, ypač vargina studentus ir visą akademinę bendruomenę.

„Labai sunku studentams, kurie jaučia tą nestabilią būseną, nėra tikri dėl pasirinkto universiteto ateities. Kiekvienas universitetas kalbasi su stojančiaisiais, bando piešti vienokią ar kitokią perspektyvą. Tačiau to neaiškumo dar labai daug ir jis erzina visuomenę. Nemaža dalis tėvų ima galvoti, kad gal saugiau vaiką leisti į užsienio aukštąją mokyklą, nes mes čia Lietuvoje dabar labai dramatiškai sprendžiame savo problemas“, – nerimauja rektorius.

REKLAMA

Lietuvos sporto universiteto rektorius dr. Aivaras Ratkevičius sako, kad neapibrėžtumą ir nesaugumą jaučia visa akademinė bendruomenė. Tačiau rektorius ramina būsimus studentus, kad reforma jų studijų kokybei nepakenks. „Studentams reikėtų turėti galvoje, kad Vyriausybė turi jiems įsipareigojimų. Jeigu stojimas vyksta į programas, tie, kurie į jas įstoja, jas ir pasibaigs. Jos bus vykdomos. Tik gal jau po kito universiteto stogu. Matysime, kokį sprendimą pavyks rasti. Bet diplomas ir studijų kvalifikacijos bus garantuotos bet kokiu atveju“, – ramina sporto universiteto rektorius.

REKLAMA
REKLAMA

Derybos vyksta nesklandžiai

Doc. dr. Algirdas Monkevičius sako, kad universitetas bando tartis su Vilniaus universitetu, tačiau derybos nevyksta taip, kaip norėtųsi.

„Mes turime stiprią teisės mokyklą. Tarptautiniai tyrėjai ją įvertino geriau, nei VU. Dabar yra sąlygos kalbėtis ir bandyti sujungti disciplinas. Tačiau, kaip ne kartą pastebėjo ir akademikai, Lietuvoje turėtų išlikti dvi konkuruojančios teisės mokyklos. Kaip tai padaryti apjungs jas į vieną universitetą? Čia jau rimtas klausimas. Kol kas VU nemato galimybės atviro konkurso būdu suformuoti naują stiprų teisės fakultetą. Mes siūlome sujungti, bendradarbiauti, bet VU norėtų nesikeisti. Jiems būtų palankiau atsirinkti vieną kitą mūsų žmogų, pasinaudoti laboratorijomis. Tačiau mes norime dirbti kaip komanda ir toliau. Taigi, kol kas nelabai sklandžiai pavyksta tartis. Bet žiūriu optimistiškai. Vis dar ieškome įvairių variantų ir iki žiemos turėtų paaiškėti, kuria kryptimi pasuksime“, – sako A. Monkevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėl to, anot rektoriaus, pastaruoju metu lengvesnis ir sklandesnis tapo dialogas su Vyriausybe.

„Pagaliau pradėjome efektyvų dialogą su ministrų kabinetu. Švietimo ir mokslo ministerija turi idėjų, kaip ne uždaryti universitetus, o sujungti jų išteklius. Manau, kad tik jungimo būdu bus mažinamas universitetų skaičius“, – prognozuoja A. Monkevičius.

Tuo metu Lietuvos sporto universiteto rektorius dr. Aivaras Ratkevičius pripažįsta, kad visas universitetas gyvena nežinioje. „Šiais metais stojimas vyksta kaip ir visada. Bet kaip atrodys mūsų mokslo įstaiga po kelerių metų, negaliu pasakyti. Nemanau, kad išnyksime iš Lietuvos žemėlapio, bet galime atsidurti kieno nors kito sudėtyje. Kol kas Vyriausybės planuose apie Sporto universitetą nieko nepasakyta. Taigi dar turėsime išsiaiškinti, ar jis iš vis gali likti. Tarėmės su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto atstovais, kalbamės ir su VDU. Kai kurie universitetai jau pažengę derybose ir jiems aiškiau, bet pas mus konkretumo dar nėra“, – sako A. Ratkevičius.

REKLAMA

Sprendimas atiduotas į universitetų rankas

Lietuvos edukologijos universiteto rektorius akad. Algirdas Gaižutis sako, kad jo universitetui derybos dėl jungimosi su kita mokslo įstaiga vyksta sklandžiai.

„Mes jau prieš pusantrų metų pradėjome ilgą ir detalų darbą su VDU. Ne tik tariamės, bet jau ir deriname programas. Mums atrodo, kad turime bendrų taškų. Būkime realistais, universitetų reforma įvyks, jungimaisi neišvengiami. Yra sakančių, kad procesas vangus, bet aš manau, kad revoliuciškai nieko daryti negalima. Tokie procesai turi būti apgalvoti ir reikalauja laiko“, – sako rektorius.

A. Gaižutis teigia, jog valdžia ryžosi duoti universitetams daugiau galios patiems nuspręsti, kaip ir su kuo jungtis. „Dabartiniame nutarime daugiau pasitikima akademine visuomene. Palikta daugiau erdvės spręsti patiems. Šie jungimaisi ir persiformavimai yra ir akademinės visuomenės brandos bei atsakomybės išbandymas. Manau, kad reforma įvyks ir atneš teigiamus rezultatus. Kaip ir užsienio valstybėse, kurios jau anksčiau nuėjo tuo keliu“, – tikisi rektorius.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų