Rekordiniai šalčiai graso ir augalams: pasakė, kaip jais pasirūpinti

Vis labiau kaustantis šaltis priverčia sukti galvas auginantiems augalus. Jiems kyla daug klausimų: sniegą nupurtyti ar ne? Augalą aprišti, pridengti, ar vis dėlto nereikia? Vytauto Didžiojo universiteto botanikos sodo mokslo darbuotoja Asta Malakauskienė pasidalino patarimais, kaip pasirūpinti savo augalais.

Mokslininkė pasakoja, kad mūsų kraštams įprastiems augalams specialios priežiūros žiemą nereikia, tačiau auginantiems egzotinius, naujų veislių ar skiepytus augalus vertėtų suklusti. Būtent šiais sodo augalais reikėtų pasirūpinti paspaudus šaltukui ar iškritus gausesniam sniegui.

Augalus reikia ir aprengti

Dr. Asta Malakauskienė tikina, kad ne tik žmonėms gali prireikti šiltesnių rūbų žiemą, tačiau juos rinktis reikia atidžiai.

„Agro“ plėvelės visokios tai tikrai, gink Dieve, netinka. Patirties reikėtų semtis iš senolių, jie rišdavo augalus eglių šakom, šienu, varpiniais augalais.

Dabar sodo prekių parduotuvės turi visokių specialių žiemai, dengimui augalų rūbų – maišų. Jie yra pagaminti iš specialios medžiagos, kuri leidžia ir drėgmei patekti, ir augalui kvėpuoti. Kartais žmonės mėgsta naudoti geotekstilę ar agroplėvelę ir net kelis sluoksnius sudeda, taip visai nepatenka oras. Po to augalas šunta, drėgmės negauna, tai nėra tinkamas būdas apsaugoti augalus nuo šalčio“, – pasakoja dr. A. Malakauskienė

Sniegą nupurtyti reikėtų

Ekspertės teigimu, šaltis gali turėti net naudos augalui – sumažėja kenkėjų. Tačiau sniegas ant medelių šakų gali padaryti ir žalos.

Daugiau dėmesio reikėtų atkreipti į jaunus medelius, spygliuočius, kurių plonos šakelės nuo sniego svorio gali nulinkti.

„Rekomenduojama nupurtyti, nes vis dėlto sniego masė yra didelė, ji išlanksto šakas, ir paskui praeina ganėtinai daug laiko, kol šakelės atsistato į savo pirminę augimo poziciją.

Jeigu sniegas ilgai nenupurtomas ir vis atšąla – atšyla, susidaro ledas, jis dar pasunkėja, taip dažnai šakos gali ir nulūžti, neišlaikiusios papildomo svorio. Aš rekomenduočiau mažesnius, lengvai pasiekiamus medelius, švelniai su šluota nupurtyti“, – patarimais dalijasi VDU botanikos sodo darbuotoja.

REKLAMA

Pjuvenomis mulčiuoti nepatariama

Pasak ekspertės, pjuvenomis mulčiuoti nepatariama.

„Mano nuomone, mulčiuoti augalų šaknis žiemos apsaugai nėra pats geriausias dalykas, nes smulkios pjuvenos sušlapusios, pradėjus šalti suledėja į kietą gabalą ir pavasarį ilgai tenka laukti, kol jis ištirpta, gali pašusti viduje augalų stiebai.

Jeigu pjuvenos pavasarį nepašalinamos, ar pašalinama tik dalis, nes smulkios lengvai susimaišo su dirvožemiu, ilgainiui ant pjuvenų pradeda veistis grybai. Rekomenduočiau geriau mulčiuoti natūraliomis medžiagomis – durpėmis,“ – pastebi A. Malakauskienė.

Vis dėlto dengimas pjuvenomis nėra pati didžiausia klaida. Blogiausias dalykas – dengti augalus žiemai medžiagomis, kurios nepraleidžia oro ir drėgmės.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų