Nuo pareigų nušalinta Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) viršininkė Aurelija Kulčickienė-Gutienė dėl prokurorų draudimo bendrauti su tam tikrais asmenimis jau tris savaites gyvena izoliuota. Vertindama po Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vizito į jos vadovaujamą tarnybą sekusią įvykių griūtį, taip pat ir sveikatos apsaugos ministro
atsistatydinimą, interviu „Respublikai“ moteris visa tai vadina politiniu susidorojimu.
Užkliuvo komandiruotė ir pusryčiai
- Kokia buvo Jūsų pirmoji reakcija į pateiktus įtarimus? - paklausė „Respublika“ A.Kulčickienės-Gutienės.
- Buvau šokiruota. Matyt tie, kurie siekė mane nušalinti, neberado kito būdo, kaip dar labiau išpūsti kaltinimų burbulą, tai prikibo prie komandiruotės. Ar už tai valdininkai šalinami iš tarnybos?.. Beje, aš ne atsitiktinai išvažiavau į tą komandiruotę - dar 2007 m. pabaigoje buvo sudaryti visos tarnybos mokymosi planai. Anglų kalbos mokosi gal 90 proc. VVKT darbuotojų. O važiuoti į kursus Anglijoje buvau užsirašiusi ne aš viena, bet ir mano pavaduotojas Vaidas Skyrius. Šie planai buvo patvirtinti Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM).
- Tačiau Seimo Antikorupcijos komisija aiškinosi dėl neskaidraus šių kursų viešojo pirkimo ir dėl neteisėtų dienpinigių, jei maitinimas buvo įskaičiuotas į kursų kainą.
- Visus labai domina, ar aš valgiau pusryčius? Na, nežinau, ar galiu atsakyti, gal pakenks tyrimui.
- Bet ši informacija jau išėjo į viešumą.
- Uždirbu pakankamai, kad galėčiau prasimaitinti pati. Gyvenau trijų žvaigždučių viešbutyje, pamaniau, gal ir pusryčiai priklauso. Bet nuėjusi į restoraną sužinojau, kad man jie nepriklauso. Apsisukau ir išėjau. Štai ir viskas. Konkursą organizavau ne aš, o viešųjų pirkimų tarnyba, ir į konkurso komisiją aš neįeinu, todėl ir nesigilinau į visa tai. Tik jau būdama Anglijoje sužinojau, kad šia komandiruote kažkodėl labai susidomėjo Seimo narė Ramunė Visockytė.
Sąmokslas, pavadinimu profsąjunga
- SAM vadovybė ar pats ministras Jums grįžus iš kursų reikalavo kokių nors paaiškinimų?
- Kaip galėjau tai padaryti, jei man draudžiama bendrauti? Viskas buvo padaryta taip, kad būtų galima mane šmeižti per visus kanalus, o aš negalėčiau apsiginti. Ir dabar negaliu, nes daug ko neturiu teisės sakyti. Per savaitę supratau, kokioje Lietuvoje mes gyvename. Todėl ir dukrai pasakiau: jei turėsi vaikų, tai jų labui niekada nedrįsk eiti dirbti į valstybės instituciją...
- Ar numanote, kam naudingas šis skandalas ir Jūsų nušalinimas nuo tarnybos?
- Nuo pat pirmos dienos darbe susidūriau su daugybe intrigų. Jas rezgė iš esmės du žmonės - buvęs laikinasis vadovas Rimas Jankūnas ir Ikiklinikinių ir klinikinių tyrimų skyriaus vadovas Donatas Stakišaitis. SAM atliko VVKT auditą ir aptiko galybę ankstesnės vadovybės padarytų pažeidimų - tiek finansinių, tiek administracinių. Buvę vadovai nesugebėjo net patvirtinti naujų tarnybos nuostatų, ir ji dirbo nesilaikydama naujojo Farmacijos įstatymo. Kad visa tai nueitų į šešėlį,
buvo organizuotas puolimas prieš mane. Skubiai įkurta profesinė sąjunga, kuri nuteikinėjo darbuotojus, neva viršininkė rengia susidorojimą, planuoja atleidimus ir panašiai. Apie 10 man lojalių darbuotojų, norėjusių įstoti į profesinę sąjungą, nebuvo priimti. Net ir parašai po prieš mane sukurptais kaltinimais buvo renkami apgaulės būdu - pakišta žmonėms pasirašyti po 3 sakiniais, kad reikia įvesti tarnyboje tvarką, o paskui prisegtas visas šmeižtas. Tarnyba paneigė visus kaltinimus, išsiuntė atsakymus Seimui. Ne vienas žmogus paskui nustebo ir atsiprašinėjo, kai parodžiau, po kuo jie pasirašė.
Visur kyšo R.Viscokytės ausys
- Bet vis dėlto tarnybą paliko nemažai žmonių?
- Buvo vykdoma reorganizacija. Visiems darbuotojams, kurių pareigybės buvo naikinamos, pasiūlytos kitos darbo vietos, dažnai tame pačiame kabinete, tik prie kito darbo stalo. Buvo vos keli žmonės, nesutikę su tais pasiūlymais, tad jie buvo atleisti, išmokant kompensacijas. Pavyzdžiui, vienai iš buvusių pavaduotojų siūlėme rinktis iš trijų darbo vietų, bet ji paliko tarnybą, išėjo ramiai, be skandalų. Sakau jums, tarnybos darbą bando dezorganizuoti tik kelių žmonių valdoma profesinė sąjunga.
- Jūs įsitikinusi, kad tie žmonės sugebėjo paveikti ir STT?
- Jie rado užtarėjų Seime. Juk matyti, kad visa tai yra politinis užsakymas - šmeižtai mano adresu, menamos sąsajos su ministru, ir veikiama buvo daugiausia per Darbo partiją. Jos atstovė R.Visockytė net siųsdavo į mano elektroninį paštą orumą žeminančius laiškus, neva aš nekompetentinga, nemoku anglų kalbos ir t.t. Be to, man pradėjus vadovauti, buvo įvesta tvarka Farmacijos įmonių inspekcijoje - pradėtos tikrinti ligoninių vaistinės, į kurias anksčiau inspektoriai nė
neužsukdavo. Aišku, tai labai nepatiko ligoninių direktoriams, gal ir vaistų tiekėjams, nes buvo tikrinami vaistų viešųjų pirkimų dokumentai. Išjudinus sistemą, visada būna daug nepatenkintų.
Kova su R.Jankūnu dar nebaigta
- Bet visgi daugiausia triukšmo sukėlė skandalas dėl vieno vaistinio preparato, kai atleidote iš darbo jo registraciją panaikinusį buvusį pavaduotoją R.Jankūną. Kas vis dėlto teisus šioje situacijoje?
- Pradėjusi dirbti tarnyboje, pamačiau, kad R.Jankūno svarbiausias rūpestis - pašalinti šį preparatą, visi kiti reikalai buvo nustumti į šalį. Mane labai stebina, kad šį klausimą kėlė būtent tas darbuotojas, kuris dalyvavo registruojant minėtą vaistinį preparatą ir patvirtino jo saugumą savo parašu. Bet jei paskui atsirado suinteresuotumas, kodėl jis to preparato registracijos nepanaikino, kai pats laikinai vadovavo VVKT? Jis tiesiog pasinaudojo manimi, nieko nepranešęs, pasirašė įsakymą ir išsiuntė raštą į Europos Komisiją man esant komandiruotėje. Jis ne tik viršijo įgaliojimus, bet ir pasielgė negarbingai.
- Tačiau teismas nurodė skubos tvarka sugrąžinti jį į darbą...
- Taškas teismuose dar nepadėtas. Tarnyba pateikė apeliacinį skundą Aukščiausiajam teismui. O nurodydamas iki tol priimti R.Jankūną į tarnybą, teismas neįvertino aplinkybės, kad pakeista VVKT struktūra, ir taupant biudžeto lėšas vietoj 2 pavaduotojų paliktas vienas, kurio funkcijos daug platesnės nei tos, kurias vykdė R.Jankūnas. Dabartinis pavaduotojas yra farmacininkas, gali kuruoti ir farmacijos, ir vaistų registracijos sritis. O R.Jankūnas - gydytojas, todėl jam einant pavaduotojo pareigas, minėtos sritys buvo apleistos.
Grasinimai liko neištirti
- Kiek galėjote būti savarankiška priimdama sprendimus ir kiek tam įtakos turėjo SAM vadovybė?
- Jokio spaudimo iš SAM nejaučiau, ir iš niekur negavau jokių nurodymų. Kažkodėl mane bandoma pateikti kaip iš rajono atvykusią neišmanėlę. Taip, aš atvažiavau dirbti iš Marijampolės. Ir šiandien galiu pasakyti, kad mano šmeižikams iš rajono žmonių verta pasimokyti kultūros, darbštumo ir žmoniškumo.
- Ar tiesa, kad atleidusi R.Jankūną, sulaukėte grasinimų?
- VVKT adresu gavau grasinančių anoniminių laiškų, prie mano namų laiptinės pradėjo trintis neaiškūs tipai.
- Nesikreipėte dėl to į policiją?
- Policijai buvo perduotas laiškas, kurį parašiusi neva psichikos ligonė, tvirtinusi, kad dėl R.Jankūno atleidimo jai nieko nereiškia mane pasmaugti.
- Kuriam Vilniaus policijos komisariatui perdavėte laišką?
- Nė nežinau, VVKT Teisės skyrius rašė oficialų raštą. Bet policija nutraukė tyrimą, nes jokių įrodymų nerado - tuo adresu, kuris nurodytas ant voko, jį rašęs asmuo negyvena.
Tikisi teisybės
- Kas Jus labiausiai skaudina šioje istorijoje?
- Buvo nelengva, kol subūriau kolektyvą. Esu dėkinga tarnybos žmonėms, kurie dirbo ir elgėsi sąžiningai. To įdirbio iš tiesų gaila. Labai nerimauju, kad nebūtų sunaikinta viskas, ką pavyko sukurti per metus. Galbūt to ir buvo siekiama, pasitelkus net politikus ir specialiąsias tarnybas.
- Kaip manote, kuo baigsis prokurorų atliekamas tyrimas ir ar grįžtumėte į VVKT, jei jis būtų nutrauktas?
- Tikiu, kad Lietuvoje yra garbingų žmonių, tik vienetai suinteresuoti pilti purvą. Dabar visur skamba, kad esu įsivėlusi į korupciją. Bet tikiu, kad tyrimą atliekančios tarnybos savo darbą padarys kvalifikuotai ir teisybė nugalės. Tuomet grįšiu atgal į VVKT pas savo mielus žmones tęsti pradėtų darbų.
Aida Zinkuvienė