Prieš 25 metus tris žmones nušovęs žudikas iš Lietuvos prisiteisė 800 eurų

Iki gyvos galvos dėl trijų žmonių nužudymo prieš daugiau kaip du dešimtmečius nuteistas Anatolijus Družininas už grotų laiko veltui neleidžia. Žudikas dėl, anot jo, netinkamų kalinimo sąlygų padavė į teismą Lietuvos valstybę.

A. Družininas dėl laiko praleisto tuomet dar veikusiame Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime siekė prisiteisti 100 tūkst. eurų neturtinę žalą. Tiek Vilniaus apygardos administracinis, tiek apeliaciją išnagrinėjęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas pripažino, kad žudiko teisės buvo pažeistos.

Tiesa, A. Družinino apetitas gauti 100 tūkst. buvo gerokai apmalšintas. Pirmos instancijos teismas jam priteisė 2 tūkst. eurų neturtinę žalą, o po apeliacinės instancijos ši suma buvo sumažinta iki 800 eurų.

Patyrė dvasinius išgyvenimus

A. Družininas nurodė, kad Lukiškių kalėjime bausmę atliko nuo 1997 m. liepos 17 d. iki 2019 m. vasario 13-sios. Dažniausiai kameroje buvo laikomas vienas, o paskutiniu metu – kartu su dar vienu nuteistuoju.

Jis skundėsi, kad kameroje iš pradžių nebuvo iškvietimo mygtuko, vėliau mygtukas buvo įrengtas, tačiau jis neveikė. Todėl jis negalėjo išsikviesti pareigūno ar medicinos pagalbos. Dėl to kentėjo skausmus, dvasinius išgyvenimus, patyrė nepilnavertiškumo jausmą.

Žudikas skundėsi, kad jam buvo neužtikrintas privatumas naudojantis sanitariniu mazgu. Naudojantis tualetu jį dažnai stebėdavo pareigūnai. Kalint nuo 2016 m. rugsėjo 15 d. iki 2016 m. spalio 21 d. vienoje kameroje su kitu asmeniu nebuvo ventiliacijos, lentynėlės tualeto reikmenims.

A. Družinino teigimu, naudojantis dušu taip pat nebuvo užtikrintas privatumas, neįrengtos pertvaros, dažnai gesdavo vandens maišytuvai, prausiantis jį stebėdavo pareigūnai.

Pareiškėjas nurodė, kad 2008 m. rugsėjį administracija nesuteikė galimybės dalyvauti motinos laidotuvėse. Tai sukėlė itin didelius dvasinius išgyvenimus ir nepilnavertiškumo jausmą.

Vilniaus pataisos namų atstovai atsiliepime į nuteistojo iki gyvos galvos skundą prašė jį atmesti bei taikyti trejų metų ieškinio senaties terminą. Nurodyta, kad keliami reikalavimai yra nepagrįsti. Pabrėžta, kad pareigūnai nuteistąjį stebėdavo pagal nustatytą tvarką.

Žudikui palankus sprendimas

Pirmasis šio skundo ėmėsi Vilniaus apygardos administracinis teismas, kuris 2020 m. balandžio 1 d. sprendimu pareiškėjo skundą tenkino iš dalies. A. Družininui priteista 2 tūkst. eurų neturtinei žalai atlyginti.

Teismas, įvertinęs ištirtus rašytinius įrodymus, priėjo prie išvados, kad kalinimo įstaiga pagal galimybes rūpinosi pareiškėjo gyvenimo sąlygų gerinimu ir jo sveikatos priežiūra. Tačiau pabrėžta, kad A. Družinino privatumas buvo pažeistas naudojantis sanitariniu mazgu.

REKLAMA

Teismas nustatė, kad pareiškėjas kameroje, kurioje pažeistas privatumas naudojantis sanitariniu mazgu, praleido 822 dienas. Nustatydamas priteistinos neturtinės žalos dydį, teismas atsižvelgė į pažeidimo pobūdį, trukmę, į tai, kad pareiškėjas nepateikė įrodymų, jog tai sąlygojo ilgalaikių, nepataisomų padarinių atsiradimą.

Vis dėlto, tokį sprendimą apeliacine tvarka apskundė Vilniaus pataisos namų atstovai. Ir jų skundas buvo tenkintas iš dalies. Priteistos neturtinės žalos dydis nuo 2 tūkst. eurų buvo sumažintas iki 800 eurų. Ši nutartis neskundžiama.

Šaudė į galvą

Visos A. Družinino aukos buvo nužudytos ne Lietuvos teritorijoje. A. Družininas veikė kartu su bendrininku, Baltarusijos piliečiu Vasilijumi Vasiljevu.

Pirmąjį nusikaltimą jie įvykdė Rusijoje dar 1995 metais. Iš Lietuvos atvykęs A. Družininas su savimi turėjo šaunamąjį ginklą.

Jo auka vidurio Rusijoje esančiame Voronežo mieste tapo lietuvis. Jie susipažino automobilių turguje. Tuo metu A. Družininas pardavinėjo savo automobilį VAZ.

Į turgų užsukusiam tautiečiui A. Družininas pasiūlė pasivažinėti po apylinkes. Prie automobilio vairo sėdo jau minėtas A. Družinino bendrininkas V. Vasiljevas.

A. Družininas tyčia atsisėdo ant galinės sėdynės bei užleido potencialų pirkėją į priekinę keleivio vietą. Tada A. Družininas paprašė bendrininko sustoti ir lyg niekur nieko nužudė lietuvį trimis šūviais į galvą.

Pasisavinę jo turėtus daiktus, žudikai kūną užkasė miške. Po kurio laiko buvo įvykdytas kitas nusikaltimas. Tąkart A. Družininas su lietuviu ir jo drauge iš Baltarusijos atvyko pas V. Vasiljevą į Rusiją apžiūrėti parduodamo automobilio VAZ.

A. Družininas jau buvo nugirdęs, kad tas lietuvis neseniai pardavė butą Kaune, todėl su savimi gali turėti 8 tūkst. JAV dolerių. A. Družininas su bendrininku susitarė nužudyti aukas ir pasisavinti pinigus. Planas įvykdytas pakeliui.

A. Družininas paprašė prie vairo sėdėjusio lietuvio sustoti, nes jam esą reikia į tualetą. Vos tik šis sustabdė automobilį, A. Družininas pradėjo šaudyti. Netrukus abi aukos buvo ištemptos iš automobilio.

REKLAMA

Kad būtų užtikrintas, A. Družininas dar paleido kontrolinius šūvius į aukų galvas. Vis dėlto, pas nužudytuosius rasta pinigų suma buvo gerokai mažesnė nei žudikai tikėjosi.

Už šiuos nusikaltimus Vilniaus apygardos teismas 1998 metų lapkričio 10 dieną A. Družininą nuteisė mirties bausme. Ji iškart buvo pakeista į laisvės atėmimą iki gyvos galvos.

V. Vasiljevas dėl šių nusikaltimų Lietuvai nebuvo išduotas. Nors A. Družininas teigė buvęs apkalbėtas ir jokių nusikaltimų neįvykdė, bet jo kaltė buvo patvirtinta tiek Lietuvos apeliaciniame, tiek Lietuvos Aukčiausiajame teismuose.


Rašyti komentarą...
R
Rupūžė
2021-07-31 23:34:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gaila, kad nėra mirties bausmės
Atsakyti
0

J
Jura
2021-08-01 01:21:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tokie neturetu tureti teises į jokias kompensacijas. Žmogaus gyvybe atemei ir prarandi teise skundu teikimui. Tokie teismo sprendimai negerbia zudiko auku.
Atsakyti
0

R
Rupūžė
2021-07-31 23:34:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gaila, kad nėra mirties bausmės
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (13)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų