• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kontrolieriai, atlikę patikrinimus, nustatė nerimą keliančių dalykų: priedai Savivaldybėje mokami kone visiems.

REKLAMA
REKLAMA

Panevėžio miesto savivaldybėje priedus gauna beveik visi specialistai. Papildomi pinigai dalijami už aukštą kvalifikaciją, gerai atliktą darbą, svarbių užduočių vykdymą ir net už darbus, kuriuos Savivaldybės tarnautojams ir taip privalu atlikti pagal pareigas.

REKLAMA

Dosniai mokami priedai atsakingiesiems už įgyvendinamus projektus: jų vykdytojams atitenka ne tik europinės, bet ir biudžeto lėšos.

Kontrolės ir audito tarnyba, atlikusi patikrinimą Panevėžio valdžios rūmuose, nustatė, jog toks dosnumas pažeidžia Biudžeto sandaros įstatymą.

Dalijo dar neturėdami biudžeto

Savivaldybės kontrolierė Laima Skeirytė patvirtino, jog Savivaldybės administracija, praėjusiais metais dalydama priedus į kairę ir dešinę, pažeidė šalyje galiojančius įstatymus – mokėjo biudžetines lėšas ne pagal paskirtį ir iš pinigų, skirtų Savivaldybės valdymo programai įgyvendinti, beveik 60 tūkst. litų panaudojo sumokėti savo darbuotojams. Net ir tiems, kurie vykdė projektus, nors darbo užmokestis jiems, kaip jau minėta, mokamas iš europinių lėšų.

REKLAMA
REKLAMA

„Be to, Savivaldybės darbuotojams, kurie dirba pagal darbo sutartį, pernai buvo skirti priedai – 948 tūkstančiai litų. Jie buvo išmokėti per metus. Keisčiausia, kad priedai paskirti dar nepatvirtinus 2011 metų biudžeto – Savivaldybės administracijos direktorė Kristina Vareikienė šiems Savivaldybės darbuotojams priedus paskyrė 2010 metų gruodžio mėnesio pabaigoje“, – sako L. Skeirytė, kurios duomenimis, iš 156 „sutartininkų“ priedais buvo pamaloninti 142.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nėra tvarkos

Anot L. Skeirytės, priedai buvo skirti ne tik Savivaldybės specialistams, bet ir darbininkams.

„Nustatyta, kad specialistai gavo iki 90 procentų, vairuotojai – 47–58 procentų, sekretorės – iki 55 procentų, apsaugos darbuotojai – iki 18 procentų, valytojos – iki 12 procentų atlyginimo dydžio priedus“, – kontrolierė sako, kad skiriant pastaruosius priedus Savivaldybės administracijos direktorės įsakyme buvo nurodyta, jog jų nusipelnyta už sudėtingą darbą, svarbią užduotį ar aukštą kvalifikaciją.

REKLAMA

„Tačiau visai neaišku, kokias svarbias, sudėtingas užduotis atliko darbuotojai, kuriems skirti priedai“, – stebisi L. Skeirytė. Esą patikrinimo metu tik pavyko išsiaiškinti, kad tas svarbias užduotis Savivaldybės darbuotojams suformulavo skyrių vedėjai tarnybiniuose pranešimuose, o jau pagal šiuos pranešimus buvo skirstomi priedai nekonkretizuojant nė vieno iš 142 jų gavėjų profesinių nuopelnų.

REKLAMA

Vis dėlto didžiausią nuostabą Savivaldybės kontrolieriams sukėlė pažeidimai, nustatyti mokant darbuotojams, dirbantiems su projektais pagal terminuotas darbo sutartis. Kaip jau minėta, paaiškėjo, jog jiems darbo užmokestis buvo mokamas ir iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų, ir iš biudžeto pinigų. Taip, L. Skeirytės aiškinimu, nutiko dėl to, kad Savivaldybės patvirtintas darbuotojų, dirbančių su ES projektais, valandinis darbo užmokestis kelis kartus viršijo leistinus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Darbuotojai dirba po 20 valandų per savaitę, jiems sudaryti individualūs darbo laiko grafikai ir dirba jie tik po tiesioginio darbo valandų. Projektus atliekantiems darbuotojams terminuotose darbo sutartyse numatyti valandinių atlygių dydžiai. Jie viršija leidžiamas normas nuo pusantro iki aštuonių kartų. Pavyzdžiui, projekto vadovui 2010 metais už valandą mokėta 60 litų, o galima mokėti, vadovaujantis Vyriausybės nustatytomis normomis, 11,39 lito. Tas pats faktas nustatytas ir 2011 metais: projekto finansininkui taip pat mokamas didesnis valandinis atlygis nei leistina. Leistinas yra 9,40 lito, o Savivaldybėje buvo mokama 14,40 lito“, – nurodė padarytas klaidas L. Skeirytė.

REKLAMA

Lygiavos negali būti?

Savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas Vidmantas Baltramiejūnas atvirai sako manantis, kad „priedų mokėjimas Savivaldybėje visada buvo ir bus problema“.

„Priedų skyrimo praktika Savivaldybėje gyvuoja gal jau kokie penkiolika metų. Galiu pasakyti: pažanga padaryta, tačiau reikia stengtis dalyti priedus už darbą“, – sako Kontrolės komiteto galva. „Tarnautojų algos nėra didelės, o daugelis sutinka dirbti, nes žino, kad gaus nemenkus priedus, – aiškina politikas. – Tačiau nemanau, kad priedus visiems reikia skirti vienodai. Būtina atsižvelgti į atliekamą darbą – lygiavos negali būti. Žmogus priedą turi užsitarnauti. Tas pats ir dėl darbo užmokesčio dirbantiesiems su projektais: juk reikia pirmiausia pasižiūrėti, kaip ir kada tas projektas buvo įgyvendintas.“

REKLAMA

„Kita vertus, Savivaldybės administracija turėtų pakelti atlyginimus kai kurių skyrių vadovams“, – pridūrė V. Baltramiejūnas ir sakė pirmiausia omenyje turintis Architektūros ir urbanistikos skyrių, iš kurio geri architektai sprunka į privatų verslą, nes valdiška alga per menka.

Dalyti valdiškus pinigus lengviau

Kontrolės komiteto pirmininko pavaduotojas Rimantas Sankauskas taip pat mano, kad Savivaldybės darbuotojams priedus reikia dalyti ne už gražias akis, o už atliktus darbus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Turi būti nustatyta aiški metodika, už ką ir kokio dydžio priedą skirti. Būtina įvertinti kiekvieno žmogaus indėlį į darbą, o tai padaryti gali konkretaus skyriaus vadovas. Jis puikiai žino, kokio dydžio priedą galima skirti darbuotojui. Dabar man atrodo, kad Savivaldybėje priedai dalijami lengva ranka, o jų dydžiai vienodi pagal einamas pareigas. Todėl ir nėra skaidrumo.“

REKLAMA

Nėra, R. Sankausko nuomone, skaidrumo ir mokant atlyginimus dirbantiesiems su projektais. „Savivaldybėje įgyvendinama daug projektų. Yra net tokių, kurie jau tęsiasi porą metų ir jie niekaip nebaigiami įgyvendinti, o darbo užmokestis vykdytojams mokamas. Juk tuomet galima specialiai vilkinti projekto įgyvendinimą. Nustatyta tvarka alga bus mokama, kol projektas bus įvykdytas. Neturėtų taip būti. Kita vertus, biudžeto lėšas, matyt, dalyti lengviau nei skaičiuoti pinigus privačiame versle“, – apibendrino R. Sankauskas.

REKLAMA

Mandagiai paprašė ištaisyti klaidas

Savivaldybės kontrolierė L. Skeirytė įsitikinusi: Savivaldybės administracija turėtų skubiai nustatyti priedų skyrimo tvarką, kad ateityje būtų aišku ne tik kam iškeliauja pinigai iš biudžeto, bet ir už ką. Tačiau pasiteiravus L. Skeirytės, ar praėjusiais metais priedus gavusiesiems nereikės grąžinti pinigų į biudžetą – ir ar sulauks kokių nors sankcijų tie, kas mokėjo didesnius atlyginimus projektų vykdytojams, atsakymas buvo neigiamas.

„Sumokėtų priedų grąžinti tikrai nereikės, – patikino L. Skeirytė. – Savivaldybės administracijai surašėme rekomendacijas, kad darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis, priedus prie tarnybinių atlyginimų skirti vadovaujantis teisės aktų nuostatomis, o juos skirti Savivaldybės tarybai patvirtinus atitinkamų metų biudžetą. Be to, rekomenduota projektų vykdytojams mokėti darbo užmokestį, kuris neviršytų teisės aktais nustatytų dydžių.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų