Prie Seimo susirinkusiems protestuotojams – S.Skvernelio kirtis

Vilniuje prie Seimo šeštadienį apie šimtas asmenų, daugiausia jaunimas protestavo prieš griežtas bausmes už nedidelio kiekio kanapių turėjimą. Premjeras Saulius Skvernelis laikosi pozicijos, jog tai – sunkus nusikaltimas ir įstatymai neturėtų būti švelninami.

Į akciją susibūrė liberalaus jaunimo organizacijos atstovai, socialiniuose tinkluose susikūrusių judėjimų aktyvistai. Nepriklausomybės aikštėje buvo verdama pluoštinių kanapių arbata, pastatytas tinklinis narvas, anot akcijos dalyvių, simbolizuojantis kalėjimą, į kurį siunčiamas jaunas žmogus, galbūt padaręs pirmąją, bet lemtingą klaidą – turėdamas su savimi kanapių.

„Jis netenka draugų, šeimos paramos, netenka karjeros galimybių, uždaromas į vieną kamerą su kriminalinio pasaulio atstovais – žudikais, plėšikais. Žmogus, aštuoniolikmetis, kuris galbūt pirmą kartą turi kelis gramus kanapių, sulyginamas su tais, kurie iš tiesų daro nusikaltimus. Man atrodo, kalėjimo tikslas – apsaugoti visuomenę. Nuo ko saugo šie įstatymai, aš nežinau, – BNS sakė Vilniaus liberalaus jaunimo organizacijos pirmininkas Leonardas Marcinkevičius. – Skatinčiau padėti žmonėms, o ne uždaryti juos į kalėjimą ir griauti jų gyvenimus“.

REKLAMA

Spalį įsigaliojo pataisos, neleidžiančios skirti bausmės atidėjimo už sunkius nusikaltimus, įskaitant narkotikų platinimą. Dalis teisininkų perspėjo, kad nuo šiol realia laisvės atėmimo bausme turės baudžiami visi jaunuoliai, sučiupti besidalijantys marihuanos suktine ar atsisiuntę nedidelį narkotikų kiekį iš užsienio. Prokuratūra teigė, kad už vienkartines situacijas bus galima naudotis Baudžiamojo kodekso nuostata, leidžiančia skirti švelnesnę bausmę nei numatyta.

L. Marcinkevičius primena, jog Seimui yra pateikti pasiūlymai atsisakyti baudžiamosios atsakomybės už mažą kiekį kanapių, jei neturima tikslo jas platinti. Jo žiniomis, nuo metų pradžios numačius baudžiamąją atsakomybę už nedidelio kiekio kanapių turėjimą, jau pradėta apie tūkstantis ikiteisminių tyrimų.

„Kaip pateikta įstatyme, siūlome pirmąjį kartą tiesiog įspėti, antrąjį – skirti kažkokią piniginę baudą, trečiąjį kartą – galbūt jau imtis kažkokių priemonių, jei yra požymių, kad tai yra sisteminio, organizuoto platinimo veiksmas. Siekis yra nebausti už mažo kiekio turėjimą be tikslo platinti“, – teigė jis.

Vilnietis, kanapių legalizavimo šalininkas Povilas BNS teigė pats jų nevartojantis, bet pasisako prieš baudžiamąją atsakomybę už kanapių turėjimą, nes tai, jo nuomone, kanapių vartojimo nesumažins.

„Tai žmogaus pasirinkimas. Bet jei akivaizdžiai matosi, kad žmogus turi problemų su vartojimu, manau, jam reikėtų padėti. Bausti reikėtų tuos, kurie pažeidinėtų teisėtos apyvartos taisykles: turėtų būti teisėta rinka, žmonės turėtų teisėtai galėti nusipirkti. Bausti reikėtų tuos, kurie platina nepilnamečiams, nesumoka mokesčių, užsiima neteisėta kanapių gamyba be licencijos“, – svarstė jis.

S. Skvernelis: švelninti bausmių kol kas nėra reikalo

Premjeras Saulius Skvernelis BNS sako nekeičiantis ankstesnės nuomonės, jog narkotinių medžiagų platinimas yra sunkus nusikaltimas, už kurį turėtų būti taikoma baudžiamoji atsakomybė.

„Tai yra nuomonės išreiškimas norint, kad nebūtų atsakomybės už narkotinių medžiagų turėjimą. Bet aš manau, kol kas laikausi tos pačios nuomonės, kad tai yra ypatingai pavojingas dalykas (...). Reikėtų pasigilinti, esu kiek nutolęs nuo baudžiamosios teisės, bet kol kas nematau reikalo ką nors keisti“, – BNS šeštadienį teigė premjeras.

REKLAMA

Vis dėlto jis neatmeta, kad galbūt reikėtų įvertinti, ar „viena ar kita veika iškrenta“ iš bendro bausmių konteksto.

L. Marcinkevičius pabrėžia, jog pats nevartoja kanapių, tačiau stebisi tokia premjero pozicija.

„Baudžiamasis kodeksas skirtas apsaugoti visuomenę nuo pavojingų veiksnių, kuriuos daro individas kitiems individams, tai yra pavojus sveikatai, pavojus gyvybei, pavojus turtui. Kokią žalą kitiems individams daro kanapių rūkymas? Galima daryti prielaidą, kad žmogus ateityje vartos stipresnius narkotikus. Bet būtent tokių bausmių pasekmė ir yra vartojimas stipresnių narkotikų, nes uždarytas į kalėjimą, jis „užsikabina“ ir pabando sunkesnių narkotikų“, – teigia jis.

Kanapių šalininkai nori daugiau diskusijų

Organizacijos Lietuvos liberalus jaunimas vadovas Mykolas Knyza BNS tvirtino, jog antras žingsnis atsisakius griežtų bausmių turėtų būti visuomenės švietimas dėl kanapių teigiamo ir neigiamo poveikio remiantis moksliniais faktais.


Rašyti komentarą...
P
Petras
2017-12-02 17:14:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
Skvernelis gali išreikšti savo nuomonę ,o ne kirsti. Jis privalo vykdyti rinkėjų daugumos valią. Psichotropinės medžiagos yra neabejotinas blogis, o va dėl griežtų bausmių reikia diskusijos ir rinkėjų daugumos balso. Ar LR kalėjimas pataiso narkomaną ,ar jį dar labiau nugramzdina?
Atsakyti
-1

N
Nu ir
2017-12-02 19:01:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ka tie pensinikai nieko nesuprasdami nubalsuos? Nes daugiau Lietuvoj nieko nebera.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų