Į akciją susibūrė liberalaus jaunimo organizacijos atstovai, socialiniuose tinkluose susikūrusių judėjimų aktyvistai. Nepriklausomybės aikštėje buvo verdama pluoštinių kanapių arbata, pastatytas tinklinis narvas, anot akcijos dalyvių, simbolizuojantis kalėjimą, į kurį siunčiamas jaunas žmogus, galbūt padaręs pirmąją, bet lemtingą klaidą – turėdamas su savimi kanapių.
„Jis netenka draugų, šeimos paramos, netenka karjeros galimybių, uždaromas į vieną kamerą su kriminalinio pasaulio atstovais – žudikais, plėšikais. Žmogus, aštuoniolikmetis, kuris galbūt pirmą kartą turi kelis gramus kanapių, sulyginamas su tais, kurie iš tiesų daro nusikaltimus. Man atrodo, kalėjimo tikslas – apsaugoti visuomenę. Nuo ko saugo šie įstatymai, aš nežinau, – BNS sakė Vilniaus liberalaus jaunimo organizacijos pirmininkas Leonardas Marcinkevičius. – Skatinčiau padėti žmonėms, o ne uždaryti juos į kalėjimą ir griauti jų gyvenimus“.
Spalį įsigaliojo pataisos, neleidžiančios skirti bausmės atidėjimo už sunkius nusikaltimus, įskaitant narkotikų platinimą. Dalis teisininkų perspėjo, kad nuo šiol realia laisvės atėmimo bausme turės baudžiami visi jaunuoliai, sučiupti besidalijantys marihuanos suktine ar atsisiuntę nedidelį narkotikų kiekį iš užsienio. Prokuratūra teigė, kad už vienkartines situacijas bus galima naudotis Baudžiamojo kodekso nuostata, leidžiančia skirti švelnesnę bausmę nei numatyta.
L. Marcinkevičius primena, jog Seimui yra pateikti pasiūlymai atsisakyti baudžiamosios atsakomybės už mažą kiekį kanapių, jei neturima tikslo jas platinti. Jo žiniomis, nuo metų pradžios numačius baudžiamąją atsakomybę už nedidelio kiekio kanapių turėjimą, jau pradėta apie tūkstantis ikiteisminių tyrimų.
„Kaip pateikta įstatyme, siūlome pirmąjį kartą tiesiog įspėti, antrąjį – skirti kažkokią piniginę baudą, trečiąjį kartą – galbūt jau imtis kažkokių priemonių, jei yra požymių, kad tai yra sisteminio, organizuoto platinimo veiksmas. Siekis yra nebausti už mažo kiekio turėjimą be tikslo platinti“, – teigė jis.
Vilnietis, kanapių legalizavimo šalininkas Povilas BNS teigė pats jų nevartojantis, bet pasisako prieš baudžiamąją atsakomybę už kanapių turėjimą, nes tai, jo nuomone, kanapių vartojimo nesumažins.
„Tai žmogaus pasirinkimas. Bet jei akivaizdžiai matosi, kad žmogus turi problemų su vartojimu, manau, jam reikėtų padėti. Bausti reikėtų tuos, kurie pažeidinėtų teisėtos apyvartos taisykles: turėtų būti teisėta rinka, žmonės turėtų teisėtai galėti nusipirkti. Bausti reikėtų tuos, kurie platina nepilnamečiams, nesumoka mokesčių, užsiima neteisėta kanapių gamyba be licencijos“, – svarstė jis.
S. Skvernelis: švelninti bausmių kol kas nėra reikalo
Premjeras Saulius Skvernelis BNS sako nekeičiantis ankstesnės nuomonės, jog narkotinių medžiagų platinimas yra sunkus nusikaltimas, už kurį turėtų būti taikoma baudžiamoji atsakomybė.
„Tai yra nuomonės išreiškimas norint, kad nebūtų atsakomybės už narkotinių medžiagų turėjimą. Bet aš manau, kol kas laikausi tos pačios nuomonės, kad tai yra ypatingai pavojingas dalykas (...). Reikėtų pasigilinti, esu kiek nutolęs nuo baudžiamosios teisės, bet kol kas nematau reikalo ką nors keisti“, – BNS šeštadienį teigė premjeras.
Vis dėlto jis neatmeta, kad galbūt reikėtų įvertinti, ar „viena ar kita veika iškrenta“ iš bendro bausmių konteksto.
L. Marcinkevičius pabrėžia, jog pats nevartoja kanapių, tačiau stebisi tokia premjero pozicija.
„Baudžiamasis kodeksas skirtas apsaugoti visuomenę nuo pavojingų veiksnių, kuriuos daro individas kitiems individams, tai yra pavojus sveikatai, pavojus gyvybei, pavojus turtui. Kokią žalą kitiems individams daro kanapių rūkymas? Galima daryti prielaidą, kad žmogus ateityje vartos stipresnius narkotikus. Bet būtent tokių bausmių pasekmė ir yra vartojimas stipresnių narkotikų, nes uždarytas į kalėjimą, jis „užsikabina“ ir pabando sunkesnių narkotikų“, – teigia jis.
Kanapių šalininkai nori daugiau diskusijų
Organizacijos Lietuvos liberalus jaunimas vadovas Mykolas Knyza BNS tvirtino, jog antras žingsnis atsisakius griežtų bausmių turėtų būti visuomenės švietimas dėl kanapių teigiamo ir neigiamo poveikio remiantis moksliniais faktais.
„Trečiasis žingsnis yra pradėti kalbėti apie kanapių dekriminalizavimą, – BNS sakė jis. – Tai, kad žmogus gali sėsti į kalėjimą nuo 2 iki 8 metų be galimybės būti paleistas lygtinai, mūsų nuomone, nėra išeitis mažinti kanapių vartojimą, nei gydyti nuo priklausomybės, nes kalėjime, mūsų manymu, neišgydysi priklausomybės“.
Marihuana laikoma psichotropine medžiaga, Pasaulio sveikatos organizacija perspėja, kad ilgalaikis kanapių vartojimas sukelia priklausomybę, kenkia atminčiai ir informacijos įsisavinimui, sukelia plaučių ligas, gali pasunkinti šizofrenijos simptomus.
Seimas šiuo metu svarsto siūlymą įteisinti medikamentus, savo sudėtyje turinčius kanapių.