• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prezidentė Dalia Grybauskaitė vakar mokslo metus pradėjo Šiauliuose. Miestas ją pasitiko nušienautomis pakelėmis, o miestiečiai sveikinimo plakatais: „Ačiū, Prezidente, atvykite dažniau, Šiauliuose bus gražiau“. D. Grybauskaitė skverelyje prie Savivaldybės pasveikino su mokslo metų pradžia ir aplankė Rėkyvos pagrindinę mokyklą. Čia turėjo progos pasėdėti tokiame mokykliniame suole, kokiame pati mokėsi pirmoje klasėje.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbiausia išmokti mokytis

Skveras prie Savivaldybės prieš devynias jau buvo pilnutėlis mokyklų delegacijų. Būriavosi mokyklų vadovai, politikai. Miesto meras Genadijus Mikšys skvere jau ne vienerius metus tradiciškai skelbia mokslo metų pradžią. Šį kartą laukta dar ir garbios viešnios.

REKLAMA

Plojimais sutikta Prezidentė pasakė trumpą sveikinimo kalbą. D. Grybauskaitė ragino moksleivius išmokti mokytis, o mokytojus — to mokyti savo mokinių. Vėliau Rėkyvos pagrindinės mokyklos moksleiviams prisipažins, jog „niekada nebuvau zubryla“, bet siekė išmokti mokytis.

Prezidentė atidarymo šventėje džiaugėsi Šiaulių universitetu: „Mokslo centru Šiauliai išlieka“. Dar sykį pagarsino prieš kelias savaites išsakytą savo nuostatą, jog regioniniai universitetai turi išlikti.

REKLAMA
REKLAMA

„Moderni valstybė neįsivaizduojama be modernios mokyklos, — pabrėžė D. Grybauskaitė. — Mokslas — tai atradimo džiaugsmas, už jį bus atlyginta išmintimi, o tai didžiausia vertybė. Būtina paremti ir skatinti kūrybinės minties plėtrą, taip pat ir čia — Šiauliuose. Tėvynę turime tik tokią, kokios patys esame verti ir kokią susikursime.“

Tačiau Prezidentės žodžių aikštė beveik negirdėjo, nes iš miesto šeimininkų nė vienas nesusizgribo kilstelėti aukščiau prie lūpų viešniai mikrofono.

Pirmokams — išskirtinis dėmesys

Dubijos pagrindinės mokyklos pirmokėlius, pasipuošusius tamsiai mėlynais mokykliniais megztukais, šventėje globojo jų mokytoja-metodininkė Danutė Parvainienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiaulių kraštui“ mokytoja apgailestavo, kad D. Grybauskaitė neaplankys Dubijos mokyklos. Pamatytų, kaip atrodo nerenovuojama mokykla.

„Jau šiemet žadėjo renovuoti, bet vėl likome nuskriausti, — sakė mokytoja. — Dėl to vaikai renkasi kitas mokyklas, nors čia pats centras, yra ir baseinas. Surinkome tik 24 pirmokus — vieną klasę, o galėjome dvi surinkti — mokyklos įvaizdis viską gadina.“

Tačiau būtent Dubijos pirmokėliai sulaukė išskirtinio D. Grybauskaitės dėmesio. Ji jiems įteikė pirmokų pasus, kiekvienam spaudė ranką ir sveikino. Pirmokėliai su Prezidente dalijosi, kuo norėtų būti. „Aš — direktoriumi“, “Aš — visų galų meistru“, “Aš — princese“, — skambėjo vaikų atsakymai.

REKLAMA

— Tai kad tu jau esi princesė, — tvirtino mergaitei D. Grybauskaitė.

Prezidentė nešnekino tėvų — būtų išgirdusi kitokias svajones. Šiaulietė į mokslo metų atidarymo šventę atlydėjusi trečioką sūnų ir dukrą dvyliktokę „Šiaulių kraštui“ prisipažino: “Gyvenu blogai“.

„Turiu dukrą abiturientę, kurią reikės išleisti į mokslus, ji nori išvažiuoti studijuoti į užsienį, todėl dar liūdniau“, — sakė dviejų moksleivių mama.

Rėkyvos mokykloje — į seną suolą

D. Grybauskaitė, žurnalistų klausiama, kodėl pasirinko aplankyti labiausiai nutolusią nuo miesto centro Rėkyvos pagrindinę mokyklą, sakė: „Todėl, kad sužinojome, jog čia pusė mokinių yra remiami nemokamu maitinimu, kad ją lanko darbininkiškų aplinkinių mikrorajonų vaikai.“

REKLAMA

Prezidentės automobilis Rėkyvos link riedėjo gatvėmis, kurias išvakarėse pulta tvarkyti, lopyti duobes, pjauti žolę pakelėse. Vakar Bačiūnų gatvės šalikelės buvo pavyzdinės — net krūmynai iškirsti.

Prezidentė sveikindama mokyklos bendruomenę atkreipė dėmesį ne tik į gandralizdį mokyklos kieme, kuris, anot jos rodo, kad čia jauki ir saugi aplinka. Pamatė ir aptrupėjusį pastato kampą, remontuotiną stogą.

Rėkyvos mokykla mieste ir šalyje garsėja Žaliosios mokyklos vardu. Pamačiusi išpuoselėtą mokyklos aplinką, gėlynus D. Grybauskaitė pati pasiprašė nufotografuojama didžiųjų jurginų fone.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Palydėta į žaliają klasę, kuri yra įrengta tiesiog po ąžuolu, Prezidentė neslėpė emocijų: „Tokių žalių mokyklų mažai yra, aš pati išaugau ant akmenų.“

Žaliojoje klasėje aštuntokų pakviesta atsisėsti į seną medinį mokyklinį suolą D. Grybauskaitė mielai tai padarė: „Tokiame suole sėdėjau pirmoje klasėje“.

Rėkyvos mokykla — mažėjanti mokykla. Čia mokosi pora šimtų mokinių. Šiemet jau nebeturi devyntokų, išleis paskutinę dešimtąją klasę, ir taps aštuonmete mokykla.

Rėkyvos moksleiviai mokosi išsibarstę trijuose atskiruose pastatuose. Setynerius metus mokykla laukia nesulaukia priestato statybos. Prieš dvejus metus statybai lyg jau ir žadėti pinigai, bet užgriuvo krizė.

REKLAMA

Mokyklos direktorius Romas Senkus optimizmo nepraranda. „Šiaulių kraštui“ jis tvirtino, jog tikisi ne tik sulaukti lėšų priestatui, bet ir daugiau mokinių. Rėkyvoje šiauliečiai statosi apie du šimtus namų, keliasi gyventi į sodų namelius: “Vadinasi bus ir vaikų.“

Aktualijos ir pažadas „Šiaulių kraštui“

Trumpame brifinge po atidarymo šventės Prezidentė atsakė į žurnalistų klausimus.

— Mokslo metai prasidėjo, o mokyklos nebaigtos remontuoti. Kaip tai vertinate?

— Tai nėra geras ženklas, bet gerai, kad net krizės metu Vyriauybė siekia renovuoti mokyklas, gerinti vaikams sąlygas. Blogai, kai procesas vilkinamas, bet tai priklauso ne vien centralizuotų viešųjų pirkimų, bet ir nuo vietos valdžios. Rinkėjų valia pareikalauti valdžios atsakomybės.

REKLAMA

— Ėmėtės ginti regioninius universitetus. Kodėl?

— Norėčiau, kad Lietuva nebūtų vienas miestas, nors esu vilnietė, Vilniuje gimiau. Visada didžiavomės, kad Lietuva turi daug gražių miestų, iš jų kilusių žymių žmonių. Norėčiau, kad būtų ir daug gražių regioninių centrų, kurie būtų ne tik malonūs gyventi. Kad žmonės ten rastų darbą, žinias ir kultūrą. Be to, juk kalbame tik apie du regioninius universitetus. Manau, tikrai esame pajėgūs juos išlaikyti.

— Kaimo mokyklos uždarinėjamos, argumentai — mažėja vaikų, nėra pinigų. Ar netrumparegiška tokia politika?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

— Su kaimo mokyklomis sudėtingiau. Mes žinome savo demografines perspektyvas. Norėtume ir stengsimės išlaikyti pradines mokyklas arti vaiko, arti žmogaus. Bet aukštesnes mokyklas būsime priversti koncentruoti didesniuose centruose.

— Rugsėjo 1-ąją ne vieni tėvai dieną nemokamų atostogų, kad galėtų palydėti į mokyklą vaikus. Ar nemanote, kad ši diena turėtų būti šventinė diena?

— Rugsėjo pirmoji iš tiesų yra šventinė diena. Bet tėvai per mėnesį gali pasiimti dvi laisvas dienas. Tad gali rinktis ir rugsėjo 1-ąją.

REKLAMA

— Ką manote apie tai, kad abiturientai plūsta studijuoti į vienas specialybes, o kitos iš viso nebesurenka studentų?

— Kalbėjomės su švietimo ir mokslo ministru, kad laukinio rinkos mechanizmo čia neturėtų būti. Matome, kad dabar kai kurios specialybės iš viso negavo studijų krepšelių. O turime turėti daugiau tų specialybių specialistų. Mes, visi mokesčių mokėtojai, už tai mokame, tas procesas neturėtų būti taip paleistas, kaip dabar yra.

— „Šiaulių kraštas“ rubrikoje “Laiškai Prezidentei“ spausdina skaitytojų laiškus. Ar teko Jums juos skaityti? Kaip vertinate žmonių nuomonę?

REKLAMA

— Taip teko. Žmonės turi daug ką pasiūlyti: nuo šiukšlių tvarkymo — iki mokslo problemų sprendimo. Labai gerai, kad žmonės yra aktyvūs. Mes būtent iš regioninės spaudos gauname didžiausią pasiūlymų kiekį. Ko gero, regionuose žmonės yra aktyvesni, jiems arčiau širdies visa, kas vyksta.

— Ar mūsų skaitytojai sulauks Jūsų atsakymo?

— Būtinai.

Rūta JANKUVIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų