Premjeras Gediminas Kirkilas valdančiosios koalicijos padidėjimo de facto ir naujojo aplinkos ministro priesaikos tikisi kitą savaitę.
G.Kirkilas trečiadienį žurnalistams sakė, jog teoriškai įmanoma, kad aplinkos ministras būtų paskirtas anksčiau nei formaliai būtų įtvirtintas socialliberalų įsiliejimas į valdančiąją koaliciją, tačiau, jo nuomone, tikslinga būtų iš pradžių pasirašyti koalicinę sutartį ir po to skirti ministrą.
Valdančiųjų socialdemokratų pirmininkas, nepaisant fakto, kad Seimo Pilietinės demokratijos frakcijai antradienį atsisakė užleisti Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko postą į valdančiąją koaliciją įsiliejantiems socialliberalams, neatlyžo ir sakė, jog dėl sprendimo būdų sprendžiant NSGK dilemą bus tariamasi toliau.
"Vienintelis sprendimo būdas demokratijoje yra tartis, konsultuotis, išaiškinti savo pozicijas. Mane šiek tiek stebina jų pozicija, nes jie sutiko derybų metu atsisakyti šito komiteto ir pereiti į kitą. Tai kodėl jie keičia poziciją, išsiaiškinsime", - teigė Vyriausybės vadovas.
Ketvirtadienį G.Kirkilas susitiks su koaliciją sudarančių partijų vadovais.
Socialliberalams yra pasiūlyta aplinkos ministro kėdė, kurią veikiausiai užims jų lyderis Artūras Paulauskas, bei du Seimo komitetai: Nacionalinio saugumo ir gynybos bei Europos reikalų. Pastarasis yra susietas su parlamento pirmininko pavaduotojo postu.
NSGK dabar vadovaujantį pilietininką Algimantą Matulevičių valdantieji kaltina pernelyg dideliu pataikavimu opoziciniams konservatoriams.
Socialdemokratai už NSGK pirmininko kėdę pilietininkams siūlo įvairias kompensacijas, tarp kurių gali būti Seimo Audito ir Sveikatos reikalų komitetų vadovų postai, tačiau į Audito komiteto pirmininko vietą pretenduoja valstiečiai liaudininkai.
Šiuo metu valdančiąją mažumos koaliciją sudaro socialdemokratai, valstiečiai liaudininkai, liberalcentristai bei Pilietinės demokratijos partija. Kartu sudėjus valdantieji Seime turi 63 parlamentarų paramą. Iš viso Seime yra 141 narys.
Socialliberalai parlamente turi 10 vietų, todėl jiems prisidėjus prie mažumos koalicijos ji taps daugumos.
Liberalcentristai yra pareiškę, kad jie gali ir nepasirašyti koalicinės sutarties su socialliberalais. Tokiu atveju būtų pasirašoma daugiašalė sutartis, tik be Liberalų ir centro sąjungos, arba socialdemokratai su soclibais sudarytų dvišalę sutartį.
BNS žiniomis, atskirai socdemų ir soclibų sutarčiai pritarti galėtų ir kiti valdančiosios koalicijos partneriai - valstiečiai liaudininkai bei dėl soclibams turinčio atitekti NSGK pirmininko posto kovojantys pilietininkai.
Tokiu atveju būtų išvengiama postų dalybų Seime, o Naujajai sąjungai reikiamas kėdes savo sąskaita turėtų parūpinti į koaliciją naujuosius partnerius pasikvietę socialdemokratai.