Premjeras Gediminas Kirkilas ketvirtadienį su STT vadovu Žimantu Pacevičiumi aptaręs Nacionalinę kovos su korupcija 2008-2009 metų programą, už jos nevykdymą sakė reikalausiąs ministerijų ir valstybės institucijų vadovų atsakomybės. Pernai G. Kirkilas žadėjo atsistatydinti pats, jei per metus Lietuvoje nesumažės korupcijos lygis.
Kaip pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba, naujoji kovos su korupcija programa numato biurokratizmo, administracinės naštos verslui ir fiziniams asmenims mažinimą, elektroninės valdžios diegimą, "vieno langelio" principo įgyvendinimo užtikrinimą, viešųjų pirkimų sistemos tobulinimą bei ES lėšų administravimo skaidrumo užtikrinimą.
Pasak G.Kirkilo, programoje daugiau dėmesio turėtų būti skirta sveikatos apsaugos, statybų verslo, teisingumo vykdymo, viešojo administravimo ir valstybės tarnybos sritims.
Premjero teigimu, už šias sritis atsakingos ministerijos ir kitos valstybės institucijos įgyvendindamos programą, kuri, pasak pranešimo, parengta atsižvelgus į G.Kirkilo siūlymus išvengti formalių ir deklaratyvių priemonių, neturėtų apsiriboti formaliu požiūriu, bet imtis veiksmingų priemonių mažinti korupcijai.
G.Kirkilo nuomone, valstybės institucijoms kovoje su korupcija būtina aktyvi visuomenės pozicija, kurią galėtų padėti formuoti nacionalinis transliuotojas, kitos žiniasklaidos priemonės bei visuomeninės organizacijos.
Pranešime teigiama, kad antikorupcinėje programoje visiems uždaviniams ir priemonėms numatyti vertinimo kriterijai, kurių nebuvo ankstesnėje programoje, konkretizuota atskaitomybė ir stebėsena. Kiekviena institucija, atsakinga už priemonės vykdymą, atsiskaitys tarpžinybinei komisijai kovai su korupcija koordinuoti, o kas ketvirtį informaciją apie vykdymą turės pateikti Specialiųjų tyrimų tarnybai.
2008-2009 metų Nacionalinę kovos su korupciją programą parengė premjero sudaryta darbo grupė, kuriai vadovavo STT direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Bruzgys. Ši programa dar bus svarstoma Vyriausybėje, jai taip pat turės pritarti Seimas.
Pagal "Transparency International" pristatytą Korupcijos suvokimo indekso tyrimą, Lietuva negali pasigirti sėkmingai kovojanti su korupcija - šalies įvertinimas šiemet, kaip ir pernai, liko žemiau 5 balų - tokiu balų skaičiumi įvertinamos šalys, sugebančios pažaboti korupciją.
Premjeras pernai lapkritį pažadėjo atsistatydinti, jei per vienerius metus nesumažės palyginus su kitomis pasaulio valstybėmis aukštas Lietuvos korupcijos lygis.