Prastos naujienos egzotinių skonių mėgėjams: žada uždrausti el. cigarečių skysčius su skoniais

Seimas nusiteikęs griežtinti aromatizuotų elektroninių cigarečių ir jų pildyklių prekybą. Taip siekiama mažinti Lietuvoje populiarėjančių elektroninių cigarečių naudojimą.   

Kai kurie parlamentarai įspėjo, kad nustatant šį draudimą, sukuriama dar viena labai pavojinga juodoji rinka, o kiti teigė, kad maloniais kvapais jaunimas skatinamas vartoti nikotiną. 

Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisomis siekiama uždrausti į Lietuvą tiekti elektronines cigaretes ir pildykles su skysčiu, jeigu jame yra kvapiųjų medžiagų. Išimtis būtų taikoma tik tabako kvapui ar skoniui. 

Pataisos įsigalios nuo nuo 2022-ųjų liepos, kad verslas per šį laiką galėtų prisitaikyti prie permainų, taip pat išparduoti atsargas.

Už tai po svarstymo antradienį balsavo 59 Seimo nariai, prieš – 5 , o susilaikė 12 parlamentarų. 

Po šio balsavimo Seimas daro pertrauką, nes pataisoms turi pritarti Briuselis.   

Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Mykolo Majausko teigimu, šokoladų, sausainių, bananų, vyšnių, aviečių skonio reikia tam, kad nepilnamečiai išbandytų tokias cigaretes.

Jis įspėjo, kad pavartojus šį produktą, nelieka kvapo ant rūbų, rankų, ir tėveliai bei mokytojai sunkiai gali sukontroliuoti vaikus. 

Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkės Morganos Danielės teigimu, jeigu pataisas dėl „pavojingo draudimo“ Seimas priims, Lietuva taptų trečia valstybe, draudžiančia aromatizuotas elektronines cigaretes. 

Ji prognozavo, kad pataisos problemos neišspręs, nes aromatizuoti skysčiai bus perkami internetu iš Lenkijos, Latvijos arba Kinijos

„Jeigu jau draudžiame, tai drauskime ir elektronines parduotuves, jeigu norime, kad nepilnamečiai neįsigytų šitų produktų“, – teigė M. Danielė.

REKLAMA

Pasak jos, JAV 60 žmonių mirė įsigiję iš juodosios rinkos skysčių ir užsipildę jais savo elektronines cigaretes, 3 tūkst. žmonių hospitalizuota. 

M. Danielės teigimu, daugybė žmonių siekia mažinti rūkymo keliamą žalą ir ieško alternatyvų.

„Būtent skoniai padeda pajusti, koks nemalonus yra tabakas ir rinktis mažiau žalingą alternatyvą ir pereiti prie jos“, – aiškino ji.

Tuo tarpu sveikatos reikalų komitete dirbanti Jurgita Sejonienė piktinosi tokiu M. Danielės  bandymu įteigti, kad aromatizuotos elektroninės cigaretės yra alternatyva rūkymui ir galimai mažiau žalinga.

„Nėra tam mokslinių įrodymų. (...) Vienintelė alternatyva rūkymui yra metimas rūkyti ir tai yra moksliškai įrodyta“, – pareiškė ji.

Konservatoriai pataisas dėl elektroninių cigarečių ir jų pildyklių skysčius su kvapais uždraudimo pateikė 2019-jų rugsėjį, jas savo parašais parėmė „valstiečių“ lyderiai Ramūnas Karbauskis ir Agnė Širinskienė, bet pataisų buvusios kadencijos Seimas taip ir nepriėmė. 

Dabar į rinką neleidžiama tiekti elektroninių cigarečių ir jų pildyklių su skysčiu, jeigu jame yra vitaminų arba kitų priedų, kurie sudaro įspūdį, kad elektroninės cigaretės ir jų pildyklės yra naudingos ar mažiau kenksmingos sveikatai. 

Taip pat negalima įvežti ir kofeino arba taurino, o taip pat kitų priedų ir stimuliuojamųjų junginių, kurie siejami su energija ir gyvybingumu, turinčių cigarečių ir jų pildyklių skysčių. 

Draudžiami ir skysčiuose esantys priedai, nudažantys išsiskiriančias medžiagas, arba kurie nesudeginti turi kancerogeninių, mutageninių ir toksiškai veikiančių reprodukciją, vadinamųjų KMR savybių.   


Rašyti komentarą...
.
...v2
2021-06-15 16:20:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
Šiaip - nu ir durniai. Jeigu saugot vaikus nuo rūkymo ir aromatų, tai jau ir taip draudžiamas dalykas (nes jame yra nikotino, kas savaime turi amžiaus ribą) netampa labiau draudžiamas, negu buvo. Sunkintų prieigą vaikams prie elektroninių - suprasčiau, o dabar irgi nesąmonė. Lyg jas tik vaikai naudotų. Teisingai Morgana kalba, kad tai mažiau kenksminga alternatyva rūkymui ir kiti tokiu būdu pamažu meta rūkyt (mano atveju, pats besimaišydamas skystį nusimečiau nuo 20mg druskos ar 16mg gryno nikotino stiprumo iki tiesiog 6mg druskos ir planuoju kitu maišymu nusimest iki 3mg). Taip, elektroninė toli gražu nėra gerai, viena tai kad nikotinas plius glicerolis per daug garinant kaupiasi plaučiuose ir skatina kosėjimą, vandens kaupimąsi. Bet su cigaretėm tu sunkiau meti ir kaupi ne vandenį, o dervas plaučiuose. O pamažu nusimetant nikotino stiprumą gali ne staiga mest, bet pamažu atprasti nuo pačio nikotino, kas padeda lengviau kontroliuoti priklausomybę. Taip, aišku, jeigu maišaisi 20mg, tai niekad neatprasi - reikalingas noras, bet čia su bet kokia priklausomybe - visada svarbiausia pradžia yra noras mesti, o dažnas kurį pažįstu naudojantį elektronines cigaretes to ir siekia, nes perėjo nuo cigarečių, tam kad mest. Bet ne politikieriams čia suprast. O knisimas proto, kad nėra medicininių tyrimų irgi briedas, lygiai taip pat kaip prie kanapės aiškina, kad nėra tyrimų medicinos naudos, ar kad nėra tyrimų įrodančių, jog alkoholis žalingesnis už kanapę...skaitykit modernią, naują mokslo literatūrą, o ne savo soviecką mokslinę mitologiją.
Atsakyti
0

D
Durniai
2021-06-15 14:14:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai dar cigaretes bl uždrauskit :D
Atsakyti
0

R
Rimvydas
2021-06-15 16:11:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
Neimanoma uzdrausti to ka galima nusipirkti internetu visame pasaulyje... visu siuntiniu nepatikrinsit ir visu interneto puslapiu neuzblokuosit net jai ir uzblokuosit yra VPN kuri naudoja vis daugiau zmoniu.
Galit uzdrausti tik prekiauti lietuvoje bet ar kazkam bus naudos is to nemanau...
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų