• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Antradienį į Seimo posėdžių salę pagaliau atkeliauja mokesčių reforma. Ruošta beveik dvejus metus, keletą kartų taisyta ir koreguota, girta, peikta ir daugybės ekspertų bei politikų aptarta. Nuomonės dėl palaikymo išsiskiria tiek valdančiųjų, tiek opozicijos gretose. Kol liberalai ketina uždegti žalią šviesą ir vėliau siūlyti savo pasiūlymus, laisviečių vedlė Aušrinė Armonaitė pripažįsta, jos partijos balsavimas bus skirtingas.

Antradienį į Seimo posėdžių salę pagaliau atkeliauja mokesčių reforma. Ruošta beveik dvejus metus, keletą kartų taisyta ir koreguota, girta, peikta ir daugybės ekspertų bei politikų aptarta. Nuomonės dėl palaikymo išsiskiria tiek valdančiųjų, tiek opozicijos gretose. Kol liberalai ketina uždegti žalią šviesą ir vėliau siūlyti savo pasiūlymus, laisviečių vedlė Aušrinė Armonaitė pripažįsta, jos partijos balsavimas bus skirtingas.

REKLAMA

Opozicijoje esančios valstiečių ir žaliųjų frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė teigė, kad valstiečiai ketina pateikimo stadijoje nepritarti mokesčių reformai.

„Tame pakete yra ir pelno mokesčio įstatymas, kuriame matome, kad tų lengvatų palikta daugiau, o ką ministrė kalba apie mokesčių teisingumą, tai mes tame neįžvelgiame to“, – Seime susirinkusiems žurnalistams antradienį sakė A. Norkienė.

REKLAMA
REKLAMA

Laisvės partijos lyderė ir ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė teigė, kad laisviečiai vis dar tikisi, jog mokesčių reforma gali virsti galimybe sukurti gerai apmokamas darbo vietas ir sustiprinti viduriniąją klasę.

REKLAMA

„Tačiau yra dalykų, kurie mūsų netenkina ir mes teiksime pasiūlymus. Kad žmonės, užsiimantys individualia veikla, nebūtų demotyvuoti veikti, kad jiems būtų daugiau laisvės, nes jie ir rizikos daugiau prisiima, rinkdamiesi šitą veiklos formą.

Nekilnojamojo turto mokestis. Taip, jo bazė plečiama, nesinori žmonėms užkrauti didesnių mokesčių, kai ir taip palūkanos yra pakilusios į 15 metų aukštumas.

Nepaisant to, kad yra ir gerų dalykų pakete, pavyzdžiui, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pasiūlymas leisti lengviau augti dešimčiai tūkstančių smulkių įmonių pelno mokesčio pakeitimuose, bet visa tai vertindami, tikrai teiksime savo pasiūlymus“, – dėstė A. Armonaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, Laisvės frakcijoje dėl palaikymo pateikimo stadijoje yra visokių nuomonių.

„Tas balsavimas bus įvairus“, – sakė A. Armonaitė.

Buvęs premjeras, demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Algirdas Butkevičius teigė, kad jo frakcija tikrai nepalaikys mokesčių reformos.

Pasak jo, mokesčių reforma pradėta rengti dar prieš dvejus metus, kai niekas nesitikėjo tokios aukštos infliacijos ir karo Ukrainoje. A. Butkevičiaus tvirtinimu, reformą ruošusi darbo grupė visiškai neįvertino šalies konkurencingumo dabartinėmis sąlygomis, logistikos grandinių sutrūkinėjimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Buvęs premjeras teigė, kad nemato, kokį fiskalinį efektą sukels reformą, o pačiame pakete pasigedo priemonių mažinti infliaciją. Jis pridūrė, kad negalima pritarti tokiai reformai, kurios rengėjai nepadarė vertinimų, kaip tai paveiks Lietuvos ekonomiką makroekonominiu požiūriu.

Socialdemokratė Rasa Budbergytė pripažįsta, kad jos frakcija nėra vieninga, ar palaikyti siūlomą mokesčių pertvarkos paketą. Taip ji kalbėjo po to, kai antradienio rytą frakcijoje apsilankė finansų ministrė Gintarė Skaistė.

REKLAMA

„Tikrai netinkamu laiku teikiamas ir tikrai netobulas. Bet, po pasikalbėjimo su ministre, manau, kad dauguma socialdemokratų palaikys pateikimo stadijoje šiuos gana ydingus projektus, <...> vien dėl to priežasties, kad galvojame, kad yra svarbu Seime pradėti diskusijas apie tai, kaip turėti daugiau sąžiningumo mokestinėje sistemoje ir kaip padidinti biudžeto pajamas“, – teigė R. Budbergytė.

Ji tikino, kad svarstymo stadijoje socialdemokratai teks ne vieną siūlymą, kaip išspręsti opozicijos matomas bėdas mokesčių reformoje.

REKLAMA

Seimo pirmininkė, Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, jog partijos frakcija parlamente po pateikimo turėtų pritarti mokesčių pertvarkai, tačiau turės konkrečių pasiūlymų paketui, kuriuos pateiks iki rudens. 

Ji kartojo, kad mokesčių reformoje yra gerų dalykų, tačiau yra ir ką koreguoti, pavyzdžiui, individualios veiklos apmokestinimą, kovą su šešėliu.

„Po pateikimo, kaip ir planavome, ketiname pritarti, tačiau turėsime konkrečių pastabų po to, kai vasarą komitetai pasidarbuos. Turėsime pastabų dėl individualios veiklos apmokestinimo, taip pat nematome realių veiksmų, kurie galėtų padėti kovoti su šešėliu. Tai yra dar viena sritis, kurioje norėtume paryškinti pasiūlymus“, – teigė V. Čmilytė-Nielsen.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš viso Seimui bus pateiktos septynių įstatymų pataisos, kuriomis, be kitų dalykų, siūloma didinti individualios veiklos apmokestinimą, numatyti pokyčiai dirbantiesiems su verslo liudijimais.

Pertvarką Vyriausybė vadina žingsniu link sąžiningesnės mokesčių sistemos, stipresnių paskatų dirbti, o atsisakant visuomenei didesnės vertės nekuriančių lengvatų, jos keičiamos investicine sąskaita. 

Premjerė Ingrida Šimonytė po reformos pritarimo Vyriausybėje sakė besitikinti, kad vasarą vyks išsamios diskusijos, o rudenį būtų galima diskutuoti dėl konkrečių pasiūlymų.  

REKLAMA

Finansų ministrė Gintarė Skaistė yra sakiusi, kad paskutiniai mokesčių reformos paketo pakeitimai atlikti atsižvelgus į koalicijos partnerių – Laisvės partijos ir Liberalų sąjūdžio – bei Prezidentūros siūlymus. Ji tikisi, jog mokesčių reformos paketas Seime peržengs pateikimo stadiją, o paketas išliks subalansuotas. 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė prieš Vyriausybei apsisprendžiant dėl reformos atkreipė dėmesį, kad tarp pakeitimų numatytas ir mažesnis darbo stažas, kad socialiai pažeidžiami žmonės galėtų paprasčiau gauti nedarbo išmoką, vienodinamos „Sodros“ įmokų lubos, individualių įmonių savininkų apmokestinamoji bazė bei į nedarbo draudimo sistemą įtraukiami individualiai dirbantys asmenys. 

REKLAMA

Mokesčių reformai Seime įveikus pateikimo stadiją, valdančiosios koalicijos partneriai – „laisviečiai“ ir liberalai – norėtų peržiūrėti individualios veiklos bei dideles pajamas gaunančių žmonių apmokestinimą. Pasak partijų atstovų, jei pertvarkos paketas bus priimtas, jis bus kitoks. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai mokesčių reformai pritaria. 

Tuo metu Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoja Asta Kuniyoshi pastebi, kad siūlomos priemonės daugeliu atvejų yra tinkamos, siekia teisingesnės ir ekonomikos augimui palankesnės mokesčių sistemos, tačiau, anot jos, nesprendžiamos esminės Lietuvos mokesčių sistemos problemos.

Finansų ministrė gegužės viduryje yra sakiusi, kad Vyriausybės siūlomai mokesčių reformai įstrigus, Briuselis sustabdytų pervedimus Lietuvai iš vadinamojo Europos Sąjungos (ES) RRF plano, o neišmokėtų lėšų suma būtų kur kas didesnė negu dabar sulaikyti 26 mln. eurų.

Prasideda šou. Bus 100% įvesta nauji mokesčiai, nes LT skola stipriai išaugusi. O "opozicija" atliks savo rolę, apsimes kad nepritaria, bet finale viską priims ką reikės
Net nezadu mokėti jokio NT mokesčio jeigu įvestų, nes turciai nemoka. Užteks vieną kartą dvigubų standartų .
Seime ką turime, jiems galva neskauda dėl iškirstų miškų, dėl sąvartynų atiduotų tvarkyti banditams, dėl sugriautų santykių su Kinija, dėl nesuprantamų kainų vaistinėse.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų