Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Dabar balta jau visoje Lietuvoje“, – taip orus apibūdina sinoptikai. Tačiau tai toli gražu ne pabaiga – gausūs krituliai neketina liautis ir sniego danga tik gilės. Kol vienus sniegas džiugina, vairuotojams jis gali tapti tikru galvos skausmu. Kelininkai vos spėja suktis, o sinoptikai įspėja – artimiausiu metu eismo sąlygos nebus malonios.

„Dabar balta jau visoje Lietuvoje“, – taip orus apibūdina sinoptikai. Tačiau tai toli gražu ne pabaiga – gausūs krituliai neketina liautis ir sniego danga tik gilės. Kol vienus sniegas džiugina, vairuotojams jis gali tapti tikru galvos skausmu. Kelininkai vos spėja suktis, o sinoptikai įspėja – artimiausiu metu eismo sąlygos nebus malonios.

REKLAMA

Atrodo, orai nesiliaudami krečia eibes. Sinoptikai pranašauja, kad dar ilgai neišbrisime iš sniego – krituliai gaubs Lietuvą visą savaitgalį. Dabar ypač pavojingas laikas važinėti automobiliu, nes po suspausto sniego pluta formuojasi ledas, o pūga plaka sniegą iš visų pusių ir blogina matomumą.

Sniego dangos storis sieks gerą sprindį

Lietuvos hidrometeorologios tarnybos (LHMT) sinoptikė Teresė Kaunienė paaiškino, kad iškritusio sniego kiekis dar nėra pats didžiausias.

REKLAMA

Smarkus sniegas, kai kritulių kiekis viršija 6 mm per parą, užfiksuotas Varėnoje, o visur kitur snygio įspūdį sudarė dėl vėjo susidariusios pusnys. „Tiesiog pasnigo. Kadangi smarkokas vėjas yra, pustė ir kai kur sniego danga nėra objektyvi, gali būti supustyta, sunešta. Dabar balta jau visoje Lietuvoje“, – kalbėjo sinoptikė.

Sniegas apklojo visus šalies regionus per gerą sprindį. Utenoje sniego dangos storis siekia 5 cm, Dūkštose (Vilniaus rajone) – 10 cm, Varėnoje, Trakų Vokėje ir aplink Vilnių – 8 cm, o Žemaitijoje, Laukuvoje – iki 9 cm. Rekordą sumušė Švenčionių rajonas – čia iškrito per 17 cm sniego.

Atrodo, kad dangus prakiuro – sniegas nesiliaus kritęs ir savaitgalį, prie dangos storio prisidės dar iki 5 cm sniego.

„Procesas žiemiškas – atėjo sniegas. Rytiniuose rajonuose gali padaugėti sniego iki 14–15 cm Dūkštose, o Švenčionių kampelyje priartės prie 20 cm, gal truputėlį per 20 cm persiris dangos storis. O visur kitur, vakariniuose rajonuose, vyraujanti sniego danga yra 4–5 cm, tai iki 10 cm didės. O pats kritulių kiekis vakariniuose rajonuose nedidelis, viskas daugiausiai važiuoja į rytinę pusę. Bet kaip būdavo žiemos su 70 cm storio danga, tai čia nieko tokio“, – kalbėjo T. Kaunienė.

REKLAMA
REKLAMA

Orai primins amerikietiškus kalnelius

Šeštadienį protarpiais nusimato nedidelis sniegas, pūs stiprus šiaurės–šiaurės vakarų krypties vėjas, pustys.

„Vienas dalykas, kai sniegas iškrinta. Kitas dalykas, kai vėjas dar jį panešioja, perpusto. Kartais vietomis nemažus gūbrelius, pusnis supusto. Bet iš dangaus kritimo tai jau didelio nebus“, – prognozavo LHMT sinoptikė.

Sekmadienio naktį sniegas pils kaip reikalas daugelyje Lietuvos vietų, naktį stipresnis vėjas vietomis pustys. Dieną sniegas pasirodys vietomis, bet jau nedidelis, vėjas silps ir nebenešios sniego smilčių.

Pirmadienį šalies mastu vyraus nedideli krituliai, o vakarinėje dalyje prasidės atodrėkis.

„Trumpam užėjo sniegas. Dabar trejetą naktų pašals, o paskui vėl atodrėkis, vėl mišrūs krituliai, kyla vėjas. Nenuobodu pas mus. Bet tikrų žiemiškų orų nebus. Šalčiausia naktis pirmadienio turėtų būti rytinėje pusėje. Ten dar pašals, pragiedrės. Vakarinėje dalyje bus nuo 0 iki –5 laipsnių šalčio, o rytų Lietuvoje nuo –8 iki –13 šalčio, gali kristi ir žemiau iki –15 laipsnių“, – sakė T. Kaunienė.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmadienį turėtų pasirodyti giedra dėl užslinkusios šaltos oro masės. Sulauksime staigaus oro temperatūros atšilimo. Tačiau prasidėsiantis atodrėkis nežada, kad sniegas ims tirpti. Antradienį vakarų Lietuvoje bus jau nuo 1 iki 4 laipsnių šilumos.

„Antradienio naktį vakarinėje pusėje, o dieną visur teigiama temperatūra. Bet jeigu visur yra sniegas ir silpnas pliusas, tai neištirpdys. Labiausiai tirpsta tada, kai yra teigiama temperatūra ir lietus. Kol kas kritulių didelių nebus, tai tirpimo taip pat nebus“, – paaiškino ji.

Nuošalesni keliai – ypač slidūs: nelėkite, kaip galvas pametę

Orų pokyčiai nieko gera nežada vairuotojams. Šeštadienį ir sekmadienio naktį vietose, kur storesnė sniego danga ir pusto vėjas, – Žemaitijoje, pietryčių ir rytų Lietuvoje – eismą komplikuos susidariusios pusnys. Sekmadienio dieną, kaip žadama, vėjas turėtų nurimti.

„Keliai, ypač rajoniniai, yra labai slidūs. Susidaręs ledukas ant kelio ir suvažinėtas sniegas ledėja. Slidu ir dėl plikledžio. Pagrindinius, respublikinius kelius pirmiausiai valo, pabarsto druska, kuri, kol stipriau neatšąla, tirpina. Tai ten saugu yra. O rajoniniai keliai, ypač žvyrkeliai – pavojingi. Tad nelėkti kaip galvą pametusiems tikrai nepakenks“, – situaciją keliuose apžvelgė LHMT specialistė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji patarė susilaikyti nuo kelionių automobilių rytų Lietuvos gyventojams. Krintantis sniegas, vietomis įsisukusi pūga ypač blogina matomumą, įspėjo T. Kaunienė.

„Trumpalaikės pūgos užeina keliolikai minučių. Toks maišymasis užeina, kai ir vėjas kelia nuo žemės, ir sninga iš viršaus. Matomumas sumažėja, o saugumas irgi. Pūgos po penktadienio nakties jau baigsis, rims – tik nešios pažeme, kas yra“, – teigė ji.

Kelininkai dirbs pasiraitoję rankoves

Nesustojantis snygis, vėjas, vietomis pūga kaip reikalas apsunkina eismo sąlygas. Dalį kelio ruožų dengia pažliugusio, prispausto ar puraus sniego sluoksnis, vietomis siekiantis iki 15 centimetrų storio, mažesnio intensyvumo keliuose – iki 20 centimetrų storio.

„Alytaus ir Vilkaviškio rajonuose yra rajoninių kelių, kurie dėl sniego sunkiai pravažiuojami, o Telšių rajone yra ir nepravažiuojamų rajoninių kelių ruožų. Mechanizmai, užtikrinę tinkamas sąlygas pagrindiniuose keliuose, apie pietus didesnį dėmesį skirs rajoniniams keliams“, – rašoma AB „Kelių priežiūra“ pranešime. 

REKLAMA
REKLAMA

Kelininkai pripažįsta, kad nors dirba pilnu pajėgumu, besitęsiantis snygis kiša koją – atliktus darbus užpusto vos ne akimirksniu.

AB „Kelių priežiūros“ Komunikacijos skyriaus vadovė Giedrė Čekavičienė portalui tv3.lt pasakojo, kad savaitgalį kelininkai dirbs atsiraitoję rankoves.

„Visa technika yra paruošta dirbti visu pajėgumu. Realiai mūsų kolegos iš kelių net neišvažiuoja, ypač esant snygiui. Jie baigia valyti, barstyti ir vėl suka tą patį maršrutą, valo, barsto. Sninga be perstojo, kritulių daug, vėjas nupučia dalį druskos nuo kelio, todėl darbai yra nuolat kartojami. Dirbame vadovaudamiesi normatyvais, pagal juos prižiūrimi visi keliai“, – kalbėjo ji.

Penktadienio parą keliuose dirbo dvigubai daugiau mechanizmų nei įprastai, komentavo G. Čekavičienė. Ji patikino, kad daugiau kelininkų darbuosis ir šį savaitgalį.

AB „Kelių priežiūra“ primena, kad vairuotojai turėtų išlaikyti ypatingą atidumą važiuodami atokesniais keliais, vengti staigių manevrų, rinktis saugų, mažesnį nei leistiną, greitį, įsitikinti, kad automobilio padangos tinkamos žiemos sąlygoms.

Apie sudėtingas eismo sąlygas pranešti VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos Eismo informacijos centrui telefonu 1871.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų