REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas pasiryžęs svarstyti įstatymą, kuriam įsigaliojus, iš savivaldybių tarybų narių, pasitraukusių iš jų kandidatūras rinkimuose iškėlusių partijų, būtų atimami mandatai. Tačiau teisės specialistai mano, kad toks įstatymas prieštarautų Konstitucijai ir Europos žmogaus teisės normoms, rašo "Kauno diena".

REKLAMA
REKLAMA

Ketvirtadienį vakare parlamentarai nutarė toliau svarstyti Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisas, numatančias bausti „politinius migrantus“ – pakeitę partiją politikai būtų priversti atsisakyti tarybos nario mandato.

REKLAMA

„Savivaldybės tarybos narys mandato netenka tuomet, kai pasitraukia iš politinės partijos arba viešai pareiškia, kad atsisako vykdyti politinės partijos rinkimų programą“, – rašoma įstatymo projekte.

„Mes įsitikinę, kad tai padidintų politinių partijų stabilumą, taip pat tarybų narių atsakomybę priimant sprendimus ir sustiprintų išrinktų politikų atsakomybę rinkėjams“, – sakė vienas projekto teikėjų socialliberalas Vaclovas Karbauskis.

REKLAMA
REKLAMA

Parlamentarams paklausus apie kitų šalių praktiką, V. Karbauskis sakė, kad „kitose šalyse kita ir kultūra“.

Konservatorius Liudvikas Sabutis teiravosi, ar tokias pat sankcijas bus siūloma taikyti ir Seimo nariams. V. Karbauskis sakė esąs „nieko prieš“ tokią galimybę.

Socialdemokratas Julius Sabatauskas suabejojo pateiktos pataisos suderinamumu su šių metų Konstitucinio Teismo sprendimu, kuriuo savivaldybių tarybų rinkimuose leista dalyvauti ir į visuomenines organizacijas susibūrusiems piliečiams, nepriklausantiems politinėms partijoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, kaip teigė V. Karbauskis, „dėl visuomeninių organizacijų mes nepasisakome, tad tokie išrinktieji tarybų nariai galės nevaržomai judėti“ tarp partijų.

Pastabos tik neigiamos

Socialliberalų parengtas ir pateiktas pataisas Savivaldybių tarybų rinkimų įstatyme sukritikavo visi teisės specialistai, kurių nuomonės buvo pasiteirauta.

Ekspertai vieningai nurodė, kad toks politinio perbėgimo galimybių ribojimas nesiderina su Konstitucijos bei Europos žmogaus teisių konvencijos normomis.

„Savivaldybės tarybos narys yra savivaldybės bendruomenės, bet ne jį iškėlusios partijos atstovas taryboje. Jis turi šios bendruomenės, kuriai savivaldybės tarybos narys už savo veiklą yra atsakingas ir atskaitingas, mandatą“, – savo pastabose nurodė Seimo Teisės departamentas.

REKLAMA

Europos teisės departamentas abejoja, ar svarstomas projektas nepažeidžia Europos žmogaus teisių apsaugos konvencijoje įtvirtintų piliečių jungimosi į asociacijas bei saviraiškos laisvių.

„Tarybos nario statuso galimas netekimas dėl to, kad asmuo pareiškia savo nuomonę, galėtų būti laikomas saviraiškos laisvės pažeidimu“, – tvirtina europietiškos teisės specialistai.

Teisės instituto pastabose irgi pabrėžiama, kad savivaldybės tarybos narys atskaitingas savo bendruomenei, bet ne partijai, kuri iškėlė jį rinkimuose.

REKLAMA

„Priėmus siūlomą nuostatą, tarybos nariai negalėtų laisvai apsispręsti tais atvejais, jeigu partijos vykdoma politika prieštarautų bendruomenės interesams“, – rašoma instituto išvadoje.

Atkreipiamas dėmesys ir į Konstitucijos straipsnį, kad „niekas negali būti verčiamas priklausyti kokiai nors bendrijai, politinei partijai ar asociacijai“.

„Atsižvelgiant į tai, akivaizdu, kad ir savivaldybių tarybų nariai, nepaisant jų statuso, taip pat negali būti verčiami priklausyti partijoms“, – tvirtina Teisės instituto ekspertai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įspėjimai neišgąsdino

Tačiau plenariniame posėdyje dalyvavusių Seimo narių dauguma neišgąsdino nei ekspertų, nei Teisės ir teisėtvarkos komiteto išvados, kad pasiūlytasis projektas prieštarauja Konstitucijai.

Tiesa, už projekto svarstymą balsavo tik jo iniciatoriai socialliberalai bei masiško bėgimo kamuojamos Darbo partijos atstovai.

Pasiūlymas atimti mandatus iš tų savivaldybių tarybų narių, kurie išėjo iš juos iškėlusių partijų, bus toliau svarstomas parlamente. Dėl jo galutinio priėmimo ar atmetimo bus balsuojama rudens sesijoje.

V. Karbauskis įsitikinęs, kad įstatymo pataisos tikrai neprieštarautų piliečių teisei laisvai jungtis į politines partijas ir iš jų išstoti, tačiau pripažino, kad numatoma sankcija – mandato praradimas – ribotų politinių perbėgėlių manevro laisvę.
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų