• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Politikus priglaus dvaro arklidės

Šį rugsėjį Bistrampolio dvare bus laukiama aukštų svečių – daugiau nei dviejų dešimčių Europos Sąjungos politikų ir pareigūnų, taip pat viso būrio žiniasklaidos atstovų. Kodėl jiems visiems teks glaustis ne pagrindiniuose dvaro rūmuose, kur juos mielai būtų įkurdinę šeimininkai, o arklidėse, domėjosi Inga Kontrimavičiūtė.

REKLAMA
REKLAMA

Europiečiai trauks į kaimą

Jau mažiau nei po savaitės prie Europos Sąjungos vairo pusmečiui stosiant Lietuvai, Europos įvykių centre parai turės progą atsidurti ir Panevėžio rajonas. Rugsėjo pabaigoje Bistrampolio dvare numatytas vienos iš mažiausių Regionų komiteto Europos Aljanso politinės grupės posėdis.

REKLAMA

Regionų komitetą sudaro penkios politinės grupės, kiekviena jų organizuoja po du išvažiuojamuosius posėdžius per metus. Lietuvoje posėdis planuojamas pirmą kartą.

Lietuvos savivaldybių asociacijos patarėjo tarptautinių ryšių ir programų klausimais Arūno Gražulio teigimu,

Panevėžio rajone laukiama iki 20 komiteto narių, 4 administracijos darbuotojai ir kone kita tiek – 15 vertėjų, posėdžio pranešimus versiančių į penkias kalbas. Svečių desantą papildys ir žiniasklaidos atstovai. Artėjant renginiui organizatoriai jiems išsiųs kvietimus su primygtiniu reikalavimu dalyvauti.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos pirmininkavimo ES metu šalyje numatyta organizuoti maždaug 200 renginių. Kad Panevėžio rajonui pavyko įsiterpti tarp europiečius priimti besirengiančių Vilniaus, Kauno ir kurortinių Trakų, pasak A. Gražulio, kaltas rajono meras Povilas Žagunis – Regionų komiteto narys.

„Pirmininkavimas – gera galimybė parodyti, kad Lietuva – ne vien Vilnius ir Kaunas“, – teigė A. Gražulis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vietą derino prie vertėjų

Didžiausiu iššūkiu komiteto posėdį po Bistrampolio dvaro skliautais sumaniusiems organizatoriams tapo darbo sąlygų paruošimas vertėjams. Taikantis prie reikalavimų vertimo kabinoms, komitetui veikiausiai teks posėdžiauti ne iškilmingoje aplinkoje – dvaro menėje, o kur kas kuklesnę praeitį menančioje koncertų salėje, buvusiose dvaro arklidėse.

REKLAMA

Mat, anot A. Gražulio, ES institucijose, ir tame pačiame Regionų komitete, vertėjų interesus gina labai stiprios profesinės sąjungos. Jos Europos Komisijos lygmeniu išsikovojusios labai aukštus vertėjų darbo sąlygų standartus – ne tik kiek laiko žmogus gali versti, bet ir kone milimetrų tikslumu apibrėžtus kabinų dydžius ir jų išdėstymą.

REKLAMA

„Kad ir kaip būtų keista, kabinų vertėjams skaičius ir poreikis nulėmė posėdžio vietą. Pirminė idėja buvo, ir labai gaila, kad ji nepavyko, posėdį organizuoti didelėje gražioje rūmų salėje. Bet maketuojant kabinų išdėstymą pritrūko vos pusmetrio, dėl to teko pasitarimui rinktis buvusias arklides. Vertėjų darbo vietos – šventa karvė, kurios apeiti neįmanoma“, – teigė A. Gražulis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kilnojamosios vertėjų kabinos negali būti siauresnės nei 2,40 arba 3,20 metro, jei dėl kalbų režimo vienoje kabinoje turi dirbti keturi vertėjai. Gylis 1,60, aukštis – 2 metrai. Techniniuose reikalavimuose, be kita ko, numatoma ir kad kiekvienoje kabinoje privalo būti į išorę atsidarančios, tyliai varstomos ir nerakinamos durys, įrengta ventiliacijos sistema, užtikrinanti, kad oras kabinoje visiškai atsinaujintų mažiausiai septynis kartus per valandą, bet kad vertėjų sėdėjimo vietoje nebūtų skersvėjo.

REKLAMA

Apsauga nereikalinga

Kabinos vertėjams buvo svarbiausias reikalavimas komiteto viešnagės dvare organizatoriams. Po Lietuvą keliausiantiems ES politikams net nenumatyta apsauga, o posėdis Bistrampolio dvare bus atviras visuomenei ir, pasak A. Gražulio, jį stebėti galės visi norintieji.

REKLAMA

„Apsauga kainuoja. Mokant pinigus reikėtų pagrįsti jos poreikį. Lietuva yra gana saugi šalis ir nėra jokio poreikio leisti pinigų įsivaizduojamoms grėsmėms. Jei užsakytume apsaugą, būtų puikus skandalas ir neturėtume, kaip pasiteisinti“, – mano A. Gražulis.

Vaišins, bet ne cepelinais

Į Bistrampolio dvarą svečius iš Vilniaus oro uosto planuojama atsivežti posėdžio išvakarėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Regiono komiteto nariai Panevėžio rajone užsibus vos parą. Per tokį trumpą laiką rajono Savivaldybė europiečiams užsimojusi suspėti aprodyti, ką turi įspūdingiausio – Panevėžio miškų urėdijos stumbryną,

Smilgių etnografinę sodybą, už ES paramą įvykdytus projektus, apsilankyti tokia parama pasinaudojusių ūkininkų ūkiuose.

REKLAMA

Tačiau, anot mero Povilo Žagunio, dėl laiko stokos veikiausiai svečiai spės pasibūti tik Smilgių etnografinėje sodyboje, kur jiems numatyta nacionalinės virtuvės patiekalų vakarienė atvirame ore ir rajono folkloro kolektyvų pasirodymas.

„Gali būti šalta, bet visi žino, kad atvažiuoja ne į Europos pietus“, – dėl blogo oro nesijaudina europiečių viešnagės detales derinantis A. Gražulis.

REKLAMA

Po sočios lietuviškos vakarienės rytojaus dieną komiteto nariai maždaug 4-ias valandas posėdžiaus dvare ir atsisveikins su iš kailio dėl jų išsinerti pasiruošusiu Panevėžio rajonu.

Šansas savivaldybėms

A. Gražulio nuomone, Regionų komiteto vienos iš grupių organizuojamas posėdis Panevėžio rajone – šansas užmesti tinklus siekiant didesnės ES paramos regionui.

REKLAMA
REKLAMA

Mat Regionų komitetas, anot A. Gražulio, turi nors ir konsultacinį, bet svarbų balsą priimant sprendimus dėl ES regioninės politikos formavimo.

„Lietuvos savivaldybės ES atstovams privalėtų pasakyti du sakinius. Pirmiausia, kad Lietuva yra bene geriausiai panaudojanti ES lėšas valstybė, ir tai įrodyti įgyvendintais projektais. Ir ta pačia proga pateikti kitą faktą, kad Lietuva pagal išsivystymo lygį Europos Sąjungoje vis dar yra 3–5 nuo galo. Vadinasi, reikia dar daugiau paramos“, – teigė Savivaldybių asociacijos atstovas.

Anot jo, Regionų komitetą sudaro tokie patys savivaldybių vadovai, tarybų nariai ir jų neturėtų šokiruoti duobėtos Aukštaitijos sostinės gatvės.

„Jei Panevėžys tinkamai sudėlios abi dalis, manau, ta žinia bus labai stipri ir Regionų komitete sulauks daugiau supratimo“, – įsitikinęs A. Gražulis.

Stengsis neraudonuoti

Rajono meras P. Žagunis sako apgailestaujantis dėl ne itin palankios posėdžio datos. Anot jo, suvažiuosiantys ES valstybių atstovai daug prarado, kad jis nesutapo su Joninių švente.

Po Panevėžio kraštą svečius lydėsiantis meras viliasi neraudonuoti dėl europiečiams bekelę galinčių priminti duobėtų Panevėžio gatvių ar apleistų, nešienaujamų laukų rajone.

REKLAMA

„Nesakyčiau, kad turėtume ko gėdytis. Mes išnaudojame galimybes. Lietuva dar neatrodo taip, kaip ES senbuvės, bet vis tiek tvarkosi“, – mano meras.

Lietuvos pirmininkavimą ES savireklamai pasistengęs išnaudoti Panevėžio rajonas kol kas atrodo pralenkęs artimiausią kaimynę miesto Savivaldybę.

Į jos šūsnį lapų surašytus pasiūlymus, kur Aukštaitijos sostinėje europiečiai galėtų apsistoti, pasisotinti, darbuotis ir pramogauti, pasak Savivaldybės Ryšių su visuomene skyriaus vedėjos Irmos Gritėnienės, atsakymo iš organizatorių kol kas nesulaukta.

*****

Faktai

Lietuva 2013 metų liepos 1 dieną pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai pusmečiui oficialiai perims iš Airijos, o metų pabaigoje estafetę perduos Graikijai. Planuojama, kad į Lietuvą pirmininkavimo ES Tarybai metu antrąjį šių metų pusmetį atvyks 30 tūkst. svečių.

*****

Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų