Sumaištis arba piktas šalies valdžios pokštas. Taip galima pavadinti paskubomis vykdomą reformą. Jeigu kitą savaitę daugiabučio namo kieme ar individualių namų kvartale kas nors užstatys automobilį ar užpjudys šunimis, policininko greičiausiai neprisišauksite. Policijos patrulio darbas atiduotas keliems Šiaulių savivaldybės valdininkams, iki šiol kontroliavusiems keturkojus ir teturintiems vienintelį automobilį bei porą bakų benzino – mėnesiui.
Miesto valdžia – be žado
Dar praėjusių metų gruodį Seimas nusprendė, kad nuo šių metų kovo pirmosios dalis policijos pareigūnų funkcijų perduodama savivaldybėms. Savivaldybių tarnautojai taps policininkais „be bananų“ ir uniformų. Jie privalės bausti nesusimokėjusius už automobilio stovėjimą, drausminti ant šaligatvių, ant žaliosios zonos ar kitoje neleistinoje vietoje automobilius palikusius vairuotojus, drausminti šunų savininkus, bausti vandens skaitiklius pažeidusius gyventojus.
Tai turėtų sumažinti darbo policijos pareigūnams, tačiau ar Šiaulių savivaldybės tarnautojai pajėgs reaguoti į pasipilsiančius skundus dėl užgriozdintų daugiabučių kiemų, užstatytų automobilių ar ant žolynų paliktų transporto priemonių. Šiauliuose policijos funkcijos perduotos Savivaldybės Viešosios tvarkos skyriui, kuris neturi nei pakankamai pajėgų, nei, pavyzdžiui, duomenų bazės su transporto priemonių savininkų pavardėmis.
Nors nauja tvarka įsigalioja jau nuo ateinančio antradienio, miesto valdžia apie tai neskelbia, neinformuoja, kur kreiptis gyventojams, norintiems pranešti apie pažeidimą.
Nuo keturkojų – prie keturračių
Kitose savivaldybėse jau prabilta apie etatų didinimą, tačiau Šiauliuose bent jau prieš rinkimus žadama naujų tarnautojų neįdarbinti. Tad policininkus teks vaidinti Viešosios tvarkos skyriui, kuriame dirba septyni tarnautojai, iš kurių tik vienas turi reikalų su transportu – kontroliuoja keleivių vežėjus. Likusieji rūpinasi keturkojais, želdiniais, reklama, civiline sauga, mobilizacija.
„Darbuotojai kainuoja, nežinia, ar galime iš baudų surinkti atlyginimą“, - svarsto Šiaulių savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėja Vitalija Pelenienė.
Šiais metais iš baudų (ne tik už parkavimo taisyklių pažeidimus) tikimasi į miesto biudžetą surinkti 2,5 milijono litų.
„Turi būti savižudis“
„Gal bus sumaišties“, - kalba Viešosios tvarkos skyriaus vedėja Vitalija Pelenienė. Jos žodžiais, netvarką matantys miestiečiai jau įpratę skambinti policijos budėtojams.
„Galėsime kontroliuoti, tačiau neturėsime įgaliojimų, nesi apdraustas, kad nebūsi sužalotas. Jeigu kas vedžioja agresyvų šunį – turi būti savižudis...“ - sako skyriaus vedėja. Jos žodžiais, viename iš susitikimų vilniečiai pageidavo antrankių, kitų priemonių, tačiau atsakymas neigiamas.
Specialiąsias priemones gali naudoti tik policijos pareigūnai. „Mums nesuteikta teisė sulaikyti, galime tik įspėti kaip kiekvienas pilietis“, - teigia V. Pelenienė.
Taigi, jeigu anksčiau į iškvietimus važiuodavo policijos patruliai, tai dabar kilus konfliktams gali tekti vykti ir Savivaldybės tarnautojams, ir policijos pareigūnams.
Remiasi „neetatiniais“ fotografais
Skirtingai nei mieste patruliuojantys policijos pareigūnai Savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius turi tik vieną tarnybinį automobilį, kuriuo dalijasi visi skyriaus darbuotojai. Kuro limitas mėnesiui – 100 litrų benzino. V. Pelenienė sako, kad skundus tiriantys tarnautojai stengiasi taupyti – jei maršrutai sutampa, važiuoja keliese.
Centrinė miesto dalis apeinama pėsčiomis, o pačių gyventojų prašoma asmeniniais fotoaparatais užfiksuoti pažeidimus ir atsiųsti nuotraukas. Nuotraukos taip pat gali būti naudojamos kaip įrodymas surašant protokolą.
Vis dėlto V. Pelenienė pripažįsta, kad pajėgų trūksta, juolab, kad daug laiko atima dokumentų tvarkymas.
Laukia naujos valdžios
„Vilniuje dirba pakankamą patirtį turinti komanda – turi automobilius, uniformas“, - sako Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Vincas Urbonavčius, vilniškius lygindamas su šiauliečiais.
V. Urbonavičiaus žodžiais, išlaidos policijai mažinamos. Todėl pareigūnas abejoja, ar patruliai ateityje pajėgtų važinėti po daugiabučių kiemus. Antra vertus, jo žodžiais, ant šaligatvio paliktas automobilis nėra tokia didelė tragedija, kad reikėtų lėkti policijos patruliams.
Policijos vado pavaduotojas pripažįsta, kad Savivaldybės tarnautojams nebus lengva, todėl policijos pareigūnai pradžioje žada vežiotis kartu ir perduoti savo patirtį.
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas V. Urbonavičius pastebi, jog su rinkimais ir tarpuvaldžiu sutapusi reformos pradžia – ne pačiu geriausiu metu. „Bus nauja valdžia – susėsime, kalbėsimės“, - sako V. Urbonavičius.
Mykolas DEIKUS