Po kritikos lavinos politologų žinutė Šimonytei: geriau dabar nekeisti nei Dulkio, nei Bilotaitės

Kad netenkina vieni ar kiti Ingridos Šimonytės vadovaujamo ministrų kabineto nariai, kalbama jau nuo pat jų paskyrimo, o gal net ir anksčiau. Apie tai kalba ir prezidentas, ir opozicija, ir net vienas kitas valdantysis. Ir nors daugiausiai kritikos sulaukia vidaus reikalų ir sveikatos apsaugos ministrai, politologai abejoja, ar I. Šimonytė imsis juos keisti, mat tai dviejų krizių akivaizdoje būtų pavojinga.

Apie ministrų keitimą kalba ir opozicija, ir patys valdantieji

Šeštadienį vykusiame Lietuvos socialdemokratų partijos tarybos posėdyje partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė negailėjo kritikos Vyriausybei ir ministrams. Jos teigimu, aišku, kad kai kuriuos ministrus reikia keisti, tačiau konkrečių pavardžių neįvardijo.

„Aš net neabejoju, kad premjerė pati turi susigaudyti ir susivokti, kad kai kurie ministrai negali dirbti, jiems yra per sunku. Man kartais žmogiškai gaila.

Vyriausybės nario ar ministro pozicija negali būti, kur tu ateini mokytis, už pusmečio ar metų kažką išmoksti. Ne, čia ne tas laukas ir vieta, kur turi mokytis abėcėlę“, – kalbėjo V. Blinkevičiūtė.

Įdomu tai, kad apie poreikį keisti ministrus kalba ne tik opozicijos atstovai, bet ir patys valdantieji. Štai Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos, kuri delegavo devynis ministrus, narys Audronis Ažubalis pats užsiminė, kad kai kurie ministrai nėra pajėgūs dirbti.

„Mes dabar matome visiškai kitokį vaizdą. Atsakomybę bandoma permesti vienai ar kitai institucijai, arba mes matome kai kuriuos mūsų ministrus, kurie yra nepajėgūs šioje situacijoje adekvačiai jos vertinti ir spręsti“, – portalui Delfi rugpjūčio pradžioje sakė parlamentaras A. Ažubalis.

Taip Seimo narys kalbėjo migrantų krizės kontekste, tačiau konkrečių ministrų įvardinti jis nesutiko, sakydamas, kad jų pavardės ir taip yra akivaizdžios.

Galų gale, šalies prezidentas Gitanas Nausėda rugsėjo pradžioje atsiliepė, kad migrantų krizės pradžioje vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės komunikacija dėl neteisėtų migrantų buvo chaotiška, nepavyko iš karto apsispręsti, kokiu keliu eiti. Be to, migrantų krizė, anot prezidento, vis dar nėra išspręsta.

Tuo metu sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį G. Nausėda skeptiškai vertino nuo pat tada, kai I. Šimonytė pateikė jo kandidatūrą į ministrus. Vasarą prezidentas ministrą kritikavo dėl esą per lėtų skiepijimosi nuo COVID-19 tempų.

Kritiką laiko nepelnyta

Mykolo Romerio universiteto docentas Vytautas Dumbliauskas piktinasi, kad politikai, kritikuodami ministrus, nesiima įvardinti, apie ką iš tiesų kalba. Jo supratimu, nutylėdami konkrečias pavardes, politikai žaidžia žaidimą – bando išlikti korektiškais, palaikyti gerus santykius su tais, kuriuos kritikuoja.

REKLAMA

„Jie nori išlikti asmeniškai nesusipykę. Tai kažkoks keistas žaidimas. V. Blinkevičiūtė nemini, A. Ažubalis nemini. Reiškia, visi labai korektiški, nenori peržengti asmeninių santykių susigadinimo ribos, nes, jeigu paminėsi, galbūt tas žmogus taps priešu visam tavo gyvenimui, o reikės politikoje su juo dirbti“, – tv3.lt sakė V. Dumbliauskas.

Vis dėlto, spręsdamas iš viešosios erdvės ir to, kurioms ministerijoms dabar tenka daugiausiai darbo, politologas mano, kad I. Šimonytė raginama pakeisti būtent A. Bilotaitę bei A. Dulkį.

Tačiau, anot V. Dumbliausko, kritika šiems ministrams nėra pelnyta, mat jie abu dirba krizinėse situacijose, kurias jiems vis tiek pavyksta suvaldyti.

„Tokių šposų, liaudiškai tariant, kaip pandemija, migrantai, tokių dalykų nebuvo. Mes nežinome, kaip kiti ministrai, kurie prieš 10 metų gerai tvarkėsi, kaip jie dabar jaustųsi ir elgtųsi. 

Įsivaizduokite ir A. Bilotaitės vietoje, kai visą birželį, liepą ėjo migrantai ir nebuvo galima jų apgręžti, kol priimti įstatymo pakeitimai. Jautiesi bejėgis, tau siunčia gyvus žmones su mažais vaikais, ir tu žinai, kad yra problema, ir nieko negali daryti. Aš tą pasimetimą visiškai suprantu“, – sakė V. Dumbliauskas.

Tiesa, čia pat jis pripažįsta, kad ministrė padarė ir klaidų.

„Suprantu, kad ji, kaip patyrusi politikė, atsidūrusi tokioje neeilinėje situacijoje, aišku, klaidų padarė. Galbūt šnekėjimo maniera, galbūt kaltinimai Dieveniškių gyventojams, kad jie antivalstybiškai mąsto“, – vardijo V. Dumbliauskas.

Taip pat jis nemato pagrindo ir kritikuoti A. Dulkį, kuris, politologo teigimu, per metu tikrai pademonstravo neblogą pandemijos valdymą.

„Prisiminkime, kaip atrodė pernai spalis, lapkritis, gruodis, kai perėmė šita Vyriausybė valdymą. Pandemija, lyginant su tuo, kaip atrodė lapkritis, gruodis, sausis, kai 25–30 žmonių per dieną mirdavo, atrodo geriau. Skiepijimas normaliai vyksta, ką A. Dulkys padarys, kad yra žmonių, kurie nenori skiepytis.

REKLAMA

Mano galva, jis kaip vadybininkas tvarkosi. Labai gerai, kad ne medikas yra ministru, nesusijęs su jokiomis medikų grupuotėmis“, – sakė V. Dumbliauskas.

Rekomenduoja nesiimti pokyčių

Tuo metu Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, politologas Lauras Bielinis nesiima spėlioti, kuriuos ministrus pakeisti valdantiesiems rekomenduoja ir saviškiai, ir opozicija. Vis dėlto, pasak politologo, šiuo metu I. Šimonytei imtis pokyčių ministrų kabinete būtų žalinga.

„Sunku pasakyti, iš tikrųjų, nes situacija [Vyriausybėje] labai dinamiška ir kintanti. Ir, ko gero, šitoje dinamiškoje situacijoje atlikti keitimą reiškia toje situacijoje dar labiau apsisunkinti. Nes naujas ministras išties turės perimdamas darbus neišvengiamai sulėtinti veiklą“, – tv3.lt kalbėjo L. Bielinis.

V. Dumbliauskas neabejoja, kad ir A. Bilotaitei, ir A. Dulkiui pavyks išsaugoti savo postus, mat vienas jų turi partijos, o kitas – pačios premjerės palaikymą.

„I. Šimonytė labai gynė A. Dulkį skiriant, kada G. Nausėda reiškė abejones. Akivaizdu, kad ji gins tą žmogų, jo neatiduos, tai jos garbės reikalas. 

O A. Bilotaitė partijoje turi svorį. Turbūt TS-LKD vyksta kova, nes vien A. Ažubalio kalbėjimas rodo, kad yra skirtingos nuomonės ir jis, matyt, partijoje neradęs palaikymo, išėjo į viešąją erdvę ir viešai pradėjo šnekėti. Manau, kad trintis tikrai yra. TS-LKD tikrai gali būti nuomonių, jie galvoja apie būsimus rinkimus, nori patikti rinkėjams, gali skirtis nuomonės“, – sakė V. Dumbliauskas.


Rašyti komentarą...
M
Ministrai, dirbantys
2021-09-15 06:54:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
Prieš tautos valią ir nesusidorojantys su savo pareigomis turi skristi lauk. Taip veikia demokratija. Bet pas mus jau viso gero demokratijai taip kad...
Atsakyti
-14

L
Logika superinė
2021-09-15 05:54:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kam keisti ministrus, kurie nesusitvarko su pareigom ir eina prieš tautos daugumos nuomonę? Kažin, čia pas mus demokratija ar jau mes gyvename totalitarinio režimo Lietuvos liaudies respublikoje?
Atsakyti
-18

N
Na
2021-09-15 06:15:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tik pirdolint lauk tuos ministrus.
Atsakyti
-13

SKAITYTI KOMENTARUS (56)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų