Sunkmetis žada karštą naujų mokslo metų pradžią. Dėl mažinamų atlyginimų tarp Vyriausybės ir pedagogų profsąjungų kasamas karo kirvis.
Gali sumažėti penktadaliu
Dėl mažėjančių mokytojų atlyginimų profsąjungos grasina streikais, o Vyriausybė priminė, kad iki 2010 metų gruodžio 31 dienos dėl sunkmečio stabdomas Pedagogų atlyginimų didinimo programos įgyvendinimas.
Viena alytiškė mokytoja Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Alytaus skyriaus aktyvistė, kuri norėjo, kad jos vardas ir pavardė nebūtų skelbiami, nes įtaria galinti būti pradėta persekioti, vakar sakė, jog profsąjungos Žemaitijos susivienijimo vadovai apskaičiavo, kad nuo rugsėjo mokytojų atlyginimas gali sumažėti iki 20 procentų.
„Mokinio krepšelio finansavimas mažinamas 139 litais. Suskaičiuota, kad dėl to pedagogams atlyginimas gali sumažėti iki 10 procentų. Dėl mažesnio bazinio mėnesinio atlyginimo nuo rudens mokytojams, kaip ir kitiems biudžetininkams, algos mažės dar 5 procentais. Manoma, kad dėl naujų 2009-2010 mokslo metų ugdymo planų, kurie mokykloms suteikia teisę stambinti klases, mažės darbo krūvis ir atlyginimas sumažės dar 5 procentais”, - kalbėjo pedagogė.
Mokytojai baiminasi, kad Švietimo ir mokslo ministerija Mokytojų darbo apmokėjimo tvarkos apraše įvedė koeficientų žirkles, o šiuos galės nustatyti mokyklų vadovai. Tai jiems neva suteiks galimybę piktnaudžiauti mokytojams nustatant žemesnius koeficientus.
Tarsis su darbuotojų atstovais
Reaguodama į profsąjungų veiksmus vakar Švietimo ir mokslo ministerija atsikirto pranešimu žiniasklaidai. Jame, be kita ko, rašoma, jog nuo spalio 1 dienos mokytojų darbo užmokestis dėl bazinės mėnesio algos sumažinimo nuo 128 iki 122 litų išliekant tam pačiam darbo krūviui sumažės 4,7 procento. Dar 3,3 proc. pedagogų algos mažės keičiant Mokinio krepšelio ir sutartinių mokinių apskaičiavimo metodiką.
Spaudžiant profesinėms sąjungoms patikslinus minėtą metodiką mokytojams tarifinio atlyginimo koeficientai nemažinami, tačiau įvesti minimalūs ir maksimalūs tarifinių atlygių koeficientai vietoj anksčiau buvusių konkrečių koeficientų. Patikslinus minėtą metodiką tarifinio atlyginimo koeficientai nemažinami. Tuo esą siekiama sudaryti galimybes mokyklų vadovams tartis su darbuotojų atstovais nustatant atlyginimus labiau atsižvelgiant į darbuotojų darbo krūvį, sudėtingumą ir kokybę.
Pažymėtina, kad nors bazinės mėnesinės algos ir kitų darbo apmokėjimo sąlygų pakeitimai įsigalioja nuo rugsėjo 1 dienos, faktiškai darbo užmokestis galės būti mažinamas tik nuo spalio, nes pagal Darbo kodeksą darbdavys darbuotojams apie atlyginimą raštu turi pranešti ne vėliau kaip prieš vieną mėnesį.
Mokyklų vadovams atlyginimas mažės progresyviai - nuo 4,7 proc. uždirbantiems mažiausiai iki 12 proc. uždirbantiems daugiausia. Miesto bendrojo lavinimo vidurinių mokyklų ir gimnazijų direktoriai, atsižvelgiant į darbo stažą, mokinių skaičių, kategoriją, uždirba nuo 3 iki 4 tūkst. ir daugiau litų. Miesto mokytojų atlyginimo vidurkis metų pradžioje buvo maždaug 2,1 tūkst. litų į rankas.
Gediminas Vaitiekūnas