• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per savaitę sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius dar padidėjo, pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).

Per savaitę sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius dar padidėjo, pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).

REKLAMA

Bendras sergamumo šiomis ligomis rodiklis lapkričio 20–26 d. (47-ąją savaitę) siekė 1404,1 atvejo 100 tūkst. gyventojų, lapkričio 13–19 d. (46-ąją savaitę) jis buvo mažesnis – 1183,6 atvejo 100 tūkst. gyventojų. 

Mažiausias sergamumo gripu, ŪVKTI ir COVID-19 liga rodiklis praėjusią savaitę buvo užregistruotas Utenos apskrityje, didžiausias – Vilniaus apskrityje. Epideminis sergamumo lygis buvo pasiektas septyniose savivaldybėse, t. y. peržengta 1500 atvejų 100 tūkst. gyventojų riba: Vilniaus mieste ir rajone, Marijampolėje, Kazlų Rūdoje, Klaipėdos mieste, Kauno ir Jonavos rajonuose. 

Lapkričio 20–26 d. Lietuvoje dėl gripo į ligonines buvo paguldyta 17 asmenų: 8 vaikai (0–17 m.), 1 asmuo, priklausantis 18–64 m. amžiaus grupei, ir 8 vyresni nei 65 m. amžiaus asmenys. Intensyvios terapijos skyriuose buvo gydomi 2 asmenys (vyresni nei 65 m.).

REKLAMA
REKLAMA

Daugiau COVID-19 atvejų

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis, 2023 m. 46-ąją savaitę ŪVKTI simptomus turintiems pacientams iš viso buvo paimti 105 ėminiai, iš kurių 3-uose ėminiuose buvo aptiktas A tipo gripo virusas.

REKLAMA

Europos respiracinių virusų priežiūros tinklo (ERVISS) duomenimis, 46 savaitės pabaigoje (iki 2023 m. lapkričio 19 d.) didėjantis sergamumas kvėpavimo takų ligomis (gripu ir ŪVKTI) daugumoje ES ir (arba) EEE šalių. COVID-19 atvejų dalis išlieka didesnė nei respiracinio sincitinio viruso (RSV) bei sezoninio gripo.  Sergamumo ŪVKTI (išskyrus gripą ir COVID-19 ligą) rodiklis Lietuvoje ir Latvijoje 46 savaitę buvo vertinamas kaip vidutinis.

Kaip saugotis infekcijų?

NVSC specialistai primena, kad efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir COVID-19 ligos yra skiepai, tad, jeigu dar nesuspėjote pasiskiepyti, turite galimybę tai padaryti vieno apsilankymo pas gydytoją metu. Tiek nuo gripo, tiek nuo COVID-19 ligos ypač rekomenduojame pasiskiepyti rizikos grupėms priklausantiems asmenims: 

REKLAMA
REKLAMA
  • 65 m. ir vyresniems;
  • socialinės globos ir slaugos įstaigų gyventojams;
  • asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis;
  • asmenims, kurių imunitetas nusilpęs;
  • sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams; 
  • nėščiosioms.

Saugantis gripo ir kitų peršalimo ligų taip pat labai svarbu laikytis higienos taisyklių: kosint ir čiaudint užsidengti nosį ir burną vienkartinėmis nosinaitėmis (galima užsidengti skepetaite ar sulenkta alkūne); reguliariai plauti rankas su muilu ir vandeniu arba naudoti rankų dezinfekcijos priemones; stengtis neliesti akių, nosies ir burnos, ypač nešvariomis rankomis; dažnai drėgnu būdu valyti ir vėdinti patalpas; viešose uždarose vietose (paslaugų teikimo vietose, renginiuose, maldos namuose, viešajame transporte ir kitose uždarose vietose, kurios prastai vėdinamos, taip pat kuriose yra didelis žmonių skaičius ir neįmanoma išlaikyti saugaus atstumo nuo kitų žmonių) rekomenduojama dėvėti medicinines veido kaukes arba respiratorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kada skelbia apie ribojimus?

Portalas tv3.lt primena, kad gripo ir (ar) COVID-19 ligos epidemija šalyje ir / ar savivaldybėje galės būti skelbiama, kai suminis sergamumo gripu, COVID-19 ligos ir ŪVKTI rodiklis atitiks nustatytus kriterijus, bei atsižvelgiant į atitinkamus administracinei teritorijai būdingus neepideminio laikotarpio sergamumo rodiklius, sergamumo dinamiką bei kitus epidemiologinius ypatumus.

Augant sergamumui ugdymas gali būti organizuojamas įprastai su galimybe skelbti infekcijų plitimą ribojantį režimą (IPRR) – laikiną visos ar dalies švietimo įstaigos veiklos apribojimą, kai dėl objektyvių priežasčių nėra galimybės užtikrinti saugų kasdienį (kontaktinį) mokymo proceso organizavimą taikant kitas infekcijų plitimą ribojančias priemones.

IPRR gali būti skelbiamas gripo ir (ar) COVID-19 ligos epidemijos laikotarpiu ir ne epidemijos laikotarpiu, kuomet vertinama epidemiologinė situacija apskrityje, savivaldybėje, konkrečioje įstaigoje. IPRR gali būti skelbiamas epidemijos metu ugdymo įstaigos vadovo sprendimu, ne epidemijos metu savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu gavus ugdymo įstaigos vadovo prašymą ir NVSC teikimą.

Visiems.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų