Parlamentarai baiminasi plintančio „agresijos ir neapykantos viruso“: „Turime vieningai stabdyti“

Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos narių teigimu, paskutiniu metu viešojoje erdvėje vykstančios diskusijos bei kai kurių parlamentarų pasisakymai kelia nerimą ir rodo „ydingą pavyzdį Lietuvos žmonėms“. Komisija paskelbė viešą kreipimąsi į Seimo narius ir šalies gyventojus su prašymu geriau apgalvoti savo pasisakymus bei laikytis „diskusijų higienos“. 

Trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje Savižudybių ir smurto prevencijos komisija pristatė dokumentą, kuriame raginama „suvaldyti psichologinio smurto virusą, vietoj diskriminacijos rinktis pagarbą, vietoj pykčio – empatiją bei susitelkti konstruktyviai veiklai ir drauge ieškoti sprendimų“.

„Išvien teka upėmis patyčios. Šis jūsų komisijos pranešimas yra visai Lietuvai labai svarbus. Mano toks palinkėjimas, kad atkreiptume dėmesį ir į buvusias klaidas, kurias darėme.

Praėjusiose kadencijoje buvo patyčių lavina tikrai didžiulė ir iš vienos, ir iš kitos pusės partijų. Šiuo metu ir prezidentas puolamas, ir Toliatas, ir Tomas Vytautas (Raskevičius – aut. past.)“, – kalbėjo komisijos narys, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Robertas Šarknickas.

Pasak Dovilės Šakalienės, Savižudybių ir smurto prevencijos komisija kasdien susiduria su pavyzdžiais, kuomet ne tik fizinis, bet ir psichologinis smurtas žmonėms palieka ilgalaikius „randus“:

„Šiandien noriu visus pakviesti {...} galbūt galėtume būti saugesne visuomene. Galbūt galėtume savo baimes, pyktį, kad kiti žmones netelpa į mūsų norimus rėmus, įvertinti, kaip mūsų pačių nesaugumo išraišką. Vienintelis kelias yra pasikalbėti ir išsiaiškinti“.

Komisijos pirmininkas, valdančiosios frakcijos narys Andrius Navickas aiškino, jog reikėtų mažinti ir takoskyrą tarp skirtingų partijų parlamente.

„Kiek mes Tėvynės sąjunga esame pasakę gražių žodžių apie Darbo partiją, apie valstiečius? Kiek valstiečiai apie mus pasakę? Kartais turime suvokti, pasižiūrėti vienas kitam į akis ir pamatyti gyvą žmogų“, – dėstė Seimo narys.

REKLAMA

Dokumente rašoma: „Visi norime, kad Lietuva būtų klestinti laimingų žmonių valstybė. Bandome atrasti patikimiausius, veiksmingiausius būdus ir priemones tai pasiekti. Tačiau, deja, vis dažniau įstringame rietenose, o neapykantos viešojoje erdvėje tik daugėja. Viena svarbiausių to priežasčių – elementarios dialogo higienos nepaisymas. Išmokome virusus sustabdyti kruopščiai plaudami rankas, jas dezinfekuodami, prireikus naudodami kitas apsaugos priemones. Kur kas aplaidžiau elgiamės su agresijos, neapykantos, nepagarbos, empatijos trūkumo virusu.

Esame įsitikinę, kad ir čia padėtų aiškios taisyklės, kurios yra tikrojo dialogo higienos pagrindas. Neabejojame, jeigu pasikeistų mūsų bendravimo įpročiai, diskutuotume geranoriškai, atvira širdimi, būtume rūpestingi ir empatiški vienas kitam, norėdami atrasti geriausią sprendimą, nesunaikintume oponentų, įvyktų tikras proveržis visose visuomenės veiklos srityse“.

Raskevičius: „Tai labai svarbu daugeliui Lietuvos žmonių“

Prie dokumento rengimo prisidėjo ir daug kritikos pastaruoju metu viešojoje erdvėje sulaukiantis Laisvės partijos atstovas, Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius. 

Savo socialiniuose tinkluose politikas kone kasdien dalijasi gaunamomis įžeidžiančiomis ir grasinančiomis žinutėmis. Daug diskusijų sukėlė ir iniciatyvinė grupė, reikalaujanti išmesti „profesionaliu gėjumi“ save vadinantį T. V. Raskevičių iš komiteto pirmininko pareigų.

Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos kreipimesi rašoma, jog „joks Seimo narys negali būti persekiojamas už savo politinius, religinius įsitikinimus, seksualinę orientaciją. O jeigu nutinka taip, turime vieningai stabdyti tokį elgesį“.

T. V. Raskevičius spaudos konferencijos metu padėkojo kolegoms už palaikymą.

„Man šiandien čia yra labai gera būti, nes šalia postų ir mandatų, aš jaučiuosi lyg būčiau šalia labai gerų žmonių. Ačiū jums už tai.

Dėkoju Smurto ir savižudybių prevencijos komisijai už išreikštą solidarumą. Manau, kad tai, ką mes šiandien sugebėjome pasakyti, yra labai svarbu daugeliui Lietuvoje gyvenančių, labai skirtingų ir įvairių žmonių“, – sakė T. V. Raskevičius.


Rašyti komentarą...
N
Nuomonė
2021-03-03 20:25:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
Manau jie patys savo veiksmais ir skatina. Piliečių nuomonė ir įprastas gyvenimo būdas, etnosas jiems dzin. Nesireikštų visokie raskevičiai, nebūtų brukamos stambulinės direktyvos, nesikištume į kitų šalių reikalus ir...viskas būtų OK.
Atsakyti
-4

L
LIETUVIS
2021-03-03 20:34:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jus esate seime tam, kad dirbtumėte visiems L IETUVOS žmonėms, o ne atskiroms grupelėms.
Atsakyti
-2

T
Tomas
2021-03-03 20:31:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ka pasejo konservatoriai ta ir pjaunate,neigiamos nuomones formavimas apie rusu tautybes asmenis ir pacia Rusija dave vaisiu,visi straipsniai apie juos tik negatyvus
Atsakyti
-7

SKAITYTI KOMENTARUS (30)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų